Fintekler

Octet Türkiye 2023 yılında 3,5 kat büyüdü

Avatar
  • 21 Şubat 2024
  • Okuma süresi: 4 dakika
Octet Türkiye 2023 yılında 3,5 kat büyüdü
Octet Türkiye, 2023 yılında ürün kategorilerine göre ciro ve gelirlerde 3,5 kat büyüdü.
Octet Türkiye CEO’su Derya Ekemen Fidan’ın ev sahipliğinde gerçekleşen basın toplantısında Octet Türkiye’nin 2023 yılı karnesi ve 2024 yılına dair hedef ve öngörüleri paylaşıldı.
  https://twitter.com/fundalina/status/1759852602387243191   Octet Türkiye, Octet Türkiye CEO’su Derya Ekemen Fidan’ın ev sahipliğinde düzenlediği basın toplantısında, 2023’ü değerlendirerek 2024 için hedeflerini ve beklentilerini paylaştı. 2023’ün zorluklarına rağmen sağlıklı büyümeye devam ettiklerini belirten CEO Derya Ekemen Fidan, fintek sektöründe yaşanan önemli gelişmeleri ve Türkiye’nin bu alandaki yükselişini vurguladı. Yeni düzenlemelerle ödeme hizmetleri ve elektronik para lisansı alarak hizmet sunan Octet Türkiye’nin 2024’te sisteme yeni oyuncular katarken bir oyuncunun ayrıldığını ifade etti. 2023 performansına değinen Fidan, Master Merchant ürününün başarısını ve ürün kategorilerine göre ciro ve gelirlerde 3,5 kat büyüme yaşadıklarını aktardı. Müşteri sayısının 5 bin 500’e ulaştığını, işlem adedinin 215 bine ve işlem hacminin 27 milyar TL’ye eriştiğini belirtti. 2024 hedeflerine de değinen Fidan, NFC ve açık bankacılık alanlarında geliştirilen yeni ürünlerin piyasaya sürüleceğini ve müşterilerin iş süreçlerini kolaylaştırmaya devam edeceklerini söyledi. Fintek sektörünün, teknolojik gelişmeler ve müşteri talepleriyle en gözde sektörlerden biri haline geldiğini ve 2024’te de yıldız sektörlerden biri olacağını ifade etti. Son olarak, Türkiye’nin ekonomik gelişimi için KOBİ’lerin finansmana erişim sorunlarının çözülmesi gerektiğini ve fintekler sayesinde bu sorunların üstesinden gelinerek KOBİ’lerin ödeme, kredi ve tasarruflarını artırabileceğini belirtti. Fidan, finteklerin sunduğu çözümlerle işletmelerin istihdam, ciro, yatırım ve verimlilik artışlarına katkı sağladığını vurguladı.  

Hedef sektörlerde liderlik devam ediyor

Ekemen Fidan’ın açıkladığı rakamlara göre, Octet Türkiye’nin güncel müşteri sayısı 5 bin 500’e ulaşırken, işlem adedi ise 215 bine erişti. Firmanın işlem hacmi 27 milyar TL olurken, ortalama işlem tutarı 125 bin, en yüksek işlem tutarı ise 183 milyon TL olarak gerçekleşti. Ekemen Fidan, sözlerini şöyle sürdürdü: “TL bazında gelirlere baktığımızda ise 2022’ye oranla 2023 yılında 3,5 kat büyümenin gururunu yaşıyoruz. Bu şekilde Octet olarak pandemi döneminden bu yana her yıl 2 kattan fazla büyüme geleneğimizi de sürdürmüş olduk. Türkiye’de sadece Octet’in müşterilerine sunduğu çoklu DBS ürününde hacim olarak 2022’ye göre 10 kat büyüme yakalandı. Tarım, otomotiv, otomotiv yan sanayi, kimya gibi sektörler lokomotif sektörlerimiz olmaya devam etti. Bu sektörlerde hem hacim hem bayi sayıları anlamında bakıldığında lider konumdayız. Bu sektörlerin yanı sıra ilaç, ilaç üreticileri ve tedarikçileri, hızlı tüketim ve gıda alanlarında da kayda değer bir büyüme yakaladık.”  

2024’in ilk çeyreğinde yeni ürünler geliyor

2024 hedeflerinden bahseden Ekemen Fidan, şimdiye kadar olduğu gibi Octet olarak tahsilat yöntemleri ve ödeme çözümleriyle müşterilerin iş süreçlerini kolaylaştırmaya devam edeceklerini belirtti. Fidan, “2024’ün ilk çeyreğinde NFC ve açık bankacılık gibi alanlarda geliştirdiğimiz ürünleri sunmayı hedefliyoruz. Vadeli ve bayi ağı ile çalışan tüm sektörlere dönük özelleştirilmiş çözümlerimiz, nakit akışının dijitalleşerek yönetilmesine hizmet etmeye devam edecek” dedi. Ekemen Fidan, Octet olarak ürün gruplarına göre ciro ve gelirde 2024’te 2,5 kat büyüme hedeflediklerini aktardı.   Haberin devamı için: https://www.fundalina.com/octet-turkiye-2023-yilinda-35-kat-buyudu/  

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir