Fintek

PayPal’ın bu yıl piyasaya sürmeyi beklediği yenilikler

Avatar
  • 29 Ocak 2024
  • Okuma süresi: 5 dakika

PayPal, sektördeki yenilikçi adımlarını sürdürerek altı yeni inisiyatifini tanıttı.

PayPal’ın lansman duyurusunda bulunduğu yenilikler arasında daha hızlı bir ödeme deneyimi, Fastlane, Akıllı Makbuzlar, gelişmiş teklifler, CashPass ve güncellenmiş Venmo iş profilleri yer alıyor.

PayPal yeni CEO’su Alex Chriss’in şirketin en yeni altı girişimini tanıttığı Apple tarzı bir lansman videosu yayınlamıştı. YouTube’da 7 milyon izlenme alan 17 dakikalık videoda, ödeme şirketi bu yıl piyasaya sürmeyi planladığı altı yeni yeniliği açıkladı.

PayPal, sektördeki yenilikçi adımlarını sürdürerek yeni CEO’su Alex Chriss liderliğinde altı yeni inisiyatifini tanıttı. Bu yenilikler arasında hızlı ödeme süreci, Fastlane, Akıllı Makbuzlar, gelişmiş teklifler, CashPass ve güncellenmiş Venmo iş profilleri bulunuyor. Özellikle CashPass’ın bu Mart ayında piyasaya sürülmesi bekleniyor. PayPal, bu yenilikleriyle hem tüketicilere hem de işletmelere yönelik hizmetlerini genişletiyor. Ancak şirketin hisse senetleri, bu duyurulara rağmen piyasada düşüş gösterdi. PayPal’ın bu adımlarının, dijital ödeme sistemlerindeki rekabete nasıl bir etki yapacağını ilerleyen günlerde göreceğiz.

 

 

 

İşte PayPal’ın bu yıl piyasaya sürmeyi beklediği yenilikler:

Daha Hızlı Ödeme

Ödeme sırasında sepet terkini azaltmaya yardımcı olmak için PayPal, müşterilerin yüzleri veya parmak izleriyle tek bir dokunuşla giriş yapmalarını sağlayacak geçiş anahtarlarını kullanarak ödeme sürecini hızlandıracağını söyledi. Şirket, biyometrik uygulamanın yalnızca gecikmeyi %50’ye kadar azaltmayacağını, aynı zamanda müşterilere iki kat daha hızlı ödeme yapma imkanı sunacağını belirtiyor.

Fastlane

PayPal tarafından sunulan Fastlane, PayPal tüccar müşterilerinin çevrimiçi ödeme akışlarına entegre edebilecekleri şirketin yeni, tek tıklamayla misafir ödeme aracıdır. Müşteriler ödeme yapmaya hazır olduğunda, Fastlane ile bilgilerini kaydetme seçeneği sunulur, böylece tek bir dokunuşla ödeme yapabilirler. Fastlane ile alışveriş yapanların kullanıcı adı veya şifrelerini hatırlamalarına veya kişisel bilgilerini güncellemelerine veya her tüccara kredi kartı bilgilerini paylaşmalarına gerek yoktur.

PayPal ortağı BigCommerce, tüccar müşterileriyle Fastlane’i test etmiş ve Fastlane’in misafir ödeme kullanıcılarının %70’ini tanıyabildiğini bildirmiştir.

Akıllı Makbuzlar

Akıllı Makbuzlar, tüccarların tüketicilere makbuz üzerinde kişiselleştirilmiş ürün önerileriyle birlikte nakit geri ödeme teklifi sunmalarına yardımcı olmak için Yapay Zeka’yı kullanacak. Bir tüketici e-posta makbuzunu açtığında – PayPal müşterilerinin %45’i yaptığı gibi – altta yeni bir ürün önerisi görecekler. Bu teklifler, tüccarların zaten kazanmak için çok çaba harcadıkları müşterilerden tekrar satın alma yapmalarını sağlamak için bir kapı açar.

Gelişmiş Teklifler

Gelişmiş teklifler, tüketicilere yalnızca gezinme geçmişlerine değil, gerçek satın alma işlemlerinin SKU verilerine dayalı ürünleri göstererek daha alakalı reklamlar sunar. Gelişmiş teklifler yeteneği ayrıca tüccarlara teklifleri özelleştirme imkanı da sunar. Ve PayPal, sadece gösterimlere veya tıklamalara dayalı değil, performansa dayalı olarak tüccarlardan ücret alacaktır.

Tüketici tarafında, PayPal’ın satın alma verilerini kullanması, onların tip ve renk gibi ürün detaylarına dayalı daha alakalı teklifler görmelerini sağlar. Şirket ayrıca, kullanıcıların veri paylaşımından çıkma seçeneği sunan gizlilik kontrolleri de uygCashPass

Bu Mart ayında piyasaya sürülecek olan CashPass, tüketicilere en iyi markalardan kişiselleştirilmiş nakit geri ödeme teklifleri sunacak. Bir teklifi kullanmak için, kullanıcılar teklife dokunup, işletmede alışveriş yapacak ve PayPal kullanarak ödeme yapacaklar. Alışverişçiler, PayPal Nakit Geri Ödeme Mastercard gibi diğer ödülleri de biriktirerek tasarruf yapabilirler.

PayPal’ın CashPass lansman ortakları arasında Best Buy, eBay, McDonald’s, Priceline, Ticketmaster, Uber ve Walmart yer alıyor.

Güncellenmiş Venmo İş Profilleri

Venmo, kişisel Venmo hesaplarını ödeme kabul etmek için kullanan küçük işletmelerden daha fazla gelir elde etmek amacıyla 2021’de iş profillerini tanıttı. Bu yıl, Venmo işletmelere abone ol butonları eklemelerine, tüketicilere promosyonlar sunmalarına ve profil sıralamalarını göstermelerine olanak tanıyarak iş profillerini geliştirecek.

Bu güncellemelerin tümü bu yıl ABD’de yürürlüğe girecek, ancak PayPal yalnızca CashPass’in bu Mart’ta başlatılacağına dair daha spesifik bir zamanlama sundu. Şirket ayrıca, bu özelliklerin hepsini bir noktada daha fazla coğrafyada başlatmayı planladığını da belirtti.

1998 yılında kurulan PayPal, dünya çapında 200’den fazla pazarda yaklaşık 400 milyon tüketici hesabı ve 35 milyon tüccar için yılda yaklaşık 25 milyar işlem gerçekleştiriyor. Duyuruların sayısına rağmen, piyasa bu hafta PayPal’ın lansmanına kötü tepki veriyor. Yayınlandığı sırada şirketin hisse senedi fiyatı %0.12 düşmüş durumda.

 

PayPal, geçtiğimiz günlerde bir dizi yeni yapay zeka destekli özelliklerini tanıtmıştı. 

PayPal Yapay Zeka Tabanlı Ürünlerini Tanıttı

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir