Fintek

Mastercard, Yeni Biyometrik Servisini Duyurdu

Avatar
  • 26 Ocak 2024
  • Okuma süresi: 2 dakika
Mastercard, Yeni Biyometrik Servisini Duyurdu

Mastercard, Yeni Biyometrik Servisiyle Şifreleri Tarihe Gömmeyi Planlıyor.

Mastercard, yeni bir biyometrik kimlik doğrulama servisiyle şifreleri tarih kitaplarına göndermeyi umuyor. Fido İttifakı’na katılmasından on yılı aşkın bir süre sonra, Mastercard’ın yeni servisi, işletmelerin uygulamalara veya web sitelerine giriş yapan ve çevrimiçi alışveriş yapan kullanıcılar için biyometrikleri entegre etmelerini kolaylaştıracağını söylüyor.

Servis, kullanıcının telefonunda saklanan ve yalnızca biyometrikler, örneğin bir parmak izi veya yüz ile açılabilen bir anahtar kullanarak ilgili uygulama veya web sitesine erişim sağlayan en son Fido standartlarına dayanıyor.

Mastercard, teknolojinin sadece şifrelerden daha güvenli olmadığını, aynı zamanda çok faktörlü kimlik doğrulamadan daha kullanışlı olduğunu belirtiyor.

Kimlik doğrulama, birden fazla uygulama veya cihaz arasında geçiş yapmadan, kullanıcının tercih ettiği bir biyometrik, örneğin FaceID veya parmak izi ile tarayıcıda veya mobil uygulamada gerçekleşebilir. Servis, tüm kart markalarını ve kartların ötesindeki ödeme şekillerini destekliyor.

Mastercard’ın kimlik ürünleri ve inovasyon başkanı EVP Dennis Gamiello şöyle diyor: “Doğrulanan veri ihlallerinin yaklaşık %80’i zayıf veya çalıntı şifrelerle ilgilidir. Şifrelerin, çok faktörlü kimlik doğrulamada kullanılan tek seferlik şifreler dahil, kırılganlığı dijital dünyaya doğru ilerledikçe artmaktadır. Bu yüzden şifreyi kişiyle değiştirmemiz gerekiyor. Dünya çapındaki ortaklarımızla çalışarak, biyometrikler dahil olmak üzere daha sorunsuz ve güvenli kimlik doğrulamaya geçişi hızlandırarak şifreleri bir kez ve herkes için değiştirmeyi hedefliyoruz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir