Fintek

Liberis, Alloy ile Ortaklık Kurdu

Avatar
  • 7 Şubat 2024
  • Okuma süresi: 4 dakika
Liberis, Alloy ile Ortaklık Kurdu

Liberis, Kimlik Risk Yönetimi Lideri Alloy ile Ortaklık Kurdu.

Gömülü finans platformu Liberis, kimlik risk yönetimi alanındaki yenilikçi şirket Alloy ile bir ortaklık kurduğunu duyurdu.

Bu yeni ortaklık sayesinde Liberis, finansman başvuru sürecine otomatik uyumluluk doğrulamalarını entegre etmek için Alloy’un teknolojisini kullanacak. Bu entegrasyon, Liberis’in uluslararası büyümesini hızlandıracak ve iş ortaklarının deneyimini basitleştirecek.

“Alloy, işletmelerin dolandırıcılık, kredi ve uyumluluk riskini kontrol altına almalarına yardımcı olmak için tasarlanmıştır, bunu yaparken de müşterileri hakkında en net görüntüye sahip olmalarını sağlar,” diyen Alloy CEO’su Tommy Nicholas, “Ortaklığımızın Liberis’in hedeflerine ulaşmasına ve iş ortaklarına sorunsuz bir onboarding deneyimi sunmasına yardımcı olacağından eminiz.” dedi.

Liberis, KYC, KYB ve AML operasyonlarını düzene sokmak ve finansal suçu önlemek için 190’dan fazla veri kaynağına küresel ağ ve entegrasyonlara erişim elde edecek. Platform ayrıca ortaklar için özel, beyaz etiket onboarding deneyimleri oluşturmayı da destekleyecek.

Liberis’in Hukuk ve Uyum Başkanı Alexis Alexander, “Alloy’un platformu, yeni pazarlara hızla girmemize, iş ortaklarımızın tamamen dijitalize finanman başvuru sürecini optimize etmemize ve ortaklarımızın taleplerini karşılayacak şekilde ölçeklendirmemize, aynı zamanda yüksek uyumluluk standartlarımızı koruymamıza olanak tanıyacak,” dedi. Alexander, uyumluluk kontrollerinin temel zorluklarından birinin onboarding sürecinde sürtünmeyi artırabileceğini ekledi. Bu nedenle, Alloy’un kimlik risk çözümü onboarding, dolandırıcılık izleme ve kredi değerlendirme süreçlerini otomatikleştirir ve yönetir, böylece evrak işlerini azaltır. Daha fazla belgeye ihtiyaç duyan işletmeler için Liberis, hem iş ortaklarının hem de ortakların ihtiyaçlarına göre uyarlanmış, özel bir beyaz etiket deneyimi sunacaktır.

 

2015 yılında kurulan ve merkezi New York City’de bulunan Alloy, Finovate debut’unu geliştiriciler konferansımız FinDEVrSiliconValley 2016’da yaptı. Bugün, 500’den fazla banka ve fintech, müşteri yaşam döngüsü boyunca olduğu gibi başlangıçta da kimlik riskini yönetmek için Alloy ile ortaklık kuruyor. Alloy, Kuzey Amerika, EMEA, Latin Amerika ve APAC’daki 40 ülkede dünyanın önde gelen bankaları ve fintech şirketleri için günlük milyonlarca kimlik kararını işliyor. Şirket, Avid Ventures ve Felicis dahil olmak üzere yatırımcılardan 207 milyon dolardan fazla fon topladı.

Birkaç gün önce Alloy, 2024 Dolandırıcılık Benchmark Raporu’nu yayınladı. Raporda dolandırıcılıkla mücadele konusunda bazı iyi haberler yer aldı. Şirketin anketine yanıt veren 450’den fazla finans sektörü dolandırıcılık karar vericisine göre, bildirilen dolandırıcılık saldırılarının sayısı “dengeleşmeye başladı – hatta bazı kuruluşlar için azalmaya başladı.” Bununla birlikte, raporun detaylarında bazı endişe verici unsurlar da yer aldı. Bunlardan biri, şirketlerin tüketici hesapları (şirketlerin %61’i) ve işletme hesapları (şirketlerin %54’ü) aracılığıyla yapılan dolandırıcılık saldırılarına ilişkin bildirimlerdeki artış oldu.

“Piyasada bulunan geniş kimlik verisi ve teknolojisi yelpazesini kullanarak şirketlerin dolandırıcılık hacmini kontrol altına aldığını görmek cesaret verici,” dedi Nicholas, raporun Ocak ayının sonunda yayınlanmasıyla birlikte. “Ancak dolandırıcılık kritik bir sorun olmaya devam ediyor, çünkü kötü aktörler sürekli olarak giderek daha fazla para çalmak için yeni araçlar -örneğin yapay zeka- buluyorlar.” Nitekim, Alloy’un raporunda, katılımcıların %56’sının son 12 ayda 500.000 Euro’dan (537.000$) fazla dolandırıcılık nedeniyle zarara uğradığı belirtiliyor.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir