DeFi Etkinlik

EBAday 2024’te Dijital Para, Dijital Varlıklar, Dijital Kimlik Konuşuldı

Avatar
  • 19 Haziran 2024
  • Okuma süresi: 3 dakika
EBAday 2024’te Dijital Para, Dijital Varlıklar, Dijital Kimlik Konuşuldı

David Birch, EBAday 2024’te “Dijital Para, Dijital Varlıklar, Dijital Kimlik: Bankacılığın Geleceği” başlıklı bir konuşma yaptı.

David Birch, Lizbon’da gerçekleşen EBAday 2024’te, sabahın yoğun tanıtımlarının ve konferansın geri kalan temalarını belirleyen bir açılış konuşmasının ardından, “Dijital Para, Dijital Varlıklar, Dijital Kimlik: Bankacılığın Geleceği” başlıklı bir konuşma yaptı. Birch, konuşmasına başlamadan önce, dinleyicileri ikna etmenin ve dinleyicilerin onun görüşlerine güvenmesini sağlamanın bir meydan okuma olacağını belirtti.

 

David Birch’ün EBAday 2024’te yaptığı konuşma, dijital para, tokenizasyon ve dijital kimliğin bankacılığın geleceğindeki rolünü vurguluyor. Merkeziyetsiz finansın ve CBDC’lerin önemi, dijital kimliklerin nasıl geliştirilmesi gerektiğiyle birleştiğinde, bankacılık sektörünün karşı karşıya olduğu dönüşümün boyutlarını gözler önüne seriyor. Bu, finansal teknolojinin evriminde heyecan verici ve kritik bir dönemi işaret ediyor.

 

Dijital Kimliğin ve Tokenizasyonun Önemi

Birch, merkeziyetsiz finansın bankacılık evrimini domine edeceğini ve gelecekte işlemler için tokenların kullanılacağını vurguladı. “Tokenizasyon para insanları tarafından yönlendirilecek, teknoloji insanları tarafından değil, ve çok daha ucuz olacağı için bu alana daha fazla likidite sağlayacak,” dedi.

Birch, dijital kimliğin finansal piyasa altyapısının geleceğinde önemli olacağını, ancak önce Avrupa ödemelerinde dayanıklılığın sağlanması gerektiğini belirtti. Yakın gelecekte değiştirilebilir ve değiştirilemez tokenların (NFT’ler) önemine değindi: “Değiştirilebilir tokenlar ödemelerin geleceğidir (eğer sizin için önemliyse), değiştirilemez tokenlar ise mülkiyetin geleceğidir.”

 

Merkeziyetsiz Finans ve CBDC’lerin Rolü

Birch, merkeziyetsiz finans protokollerinin bu tokenları değiş tokuş ettiğini ve bu token ekonomisinde yeni finansal altyapının inşa edildiğini söyledi. “İnsanların ilk deneyleri yaptığı bir aşamadayız. Operasyonel uyumluluğa doğru bakıyoruz ve yakında ledgelerin ortaya çıktığı yeni finansal piyasa altyapısını göreceğiz.”

Avrupa bankacılık sistemine daha fazla dayanıklılık sağlamak için CBDC’lerin önemine değinen Birch, özellikle toptan ve makine CBDC’lerinin verimli tedarik zincirleri için önemli olduğunu belirtti. CBDC düzenlemesinin daha dayanıklı olması gerektiğini ve bu nedenle eski veya mevcut bir altyapı üzerine inşa edilmemesi gerektiğini savundu.

Birch, Birleşik Krallık’ın CBDC stratejisi hakkında, “Şirketin uzun vadeli bir stratejisi yok,” diye şaka yaparak, Bank of England’ın dijital poundu önemli gördüğünü, ancak acele edilmemesi gerektiğini vurguladı. “Yarın buna ihtiyacımız yok,” diyerek, etkili, yüksek kaliteli, çalışan bir dijital para birimi üzerinde çalışmanın daha önemli olduğunu ekledi.

 

Dijital Kimliğin Geleceği

Birch, dijital kimliğin CBDC’yi kolaylaştırmak için inşa edilmesi gerektiğini ve dijital kimliğin ne olduğuna dair sık sık yanlış anlamaların olduğunu söyledi. “Dijital kimlik, ehliyetinizin veya pasaportunuzun bir taraması değildir, dijital kimlik etkileşimlidir, akıllıdır ve dijital için özel olarak inşa edilmiştir; her gün değişmesi muhtemeldir.”

“Kimliği dijitalleştirmek istemiyoruz. Dinamik bir dijital kimlik oluşturmak istiyoruz.”

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir