Kripto

Block İşten Çıkarmalara Başlıyor

Avatar
  • 1 Şubat 2024
  • Okuma süresi: 3 dakika
Block İşten Çıkarmalara Başlıyor

Dorsey’in Şirketi Block, Maliyet Kesintisi İçeren İşten Çıkarmalara Başlıyor.

Reuters tarafından verilen bilgiye göre Jack Dorsey tarafından yönetilen ödeme ve kripto şirketi Block, geçen yılın sonlarında duyurulan maliyet kesintisi planının bir parçası olarak bu hafta çalışanları işten çıkarmaya başladı.

 

Block Daha Önce Duyurulan Personel Azaltma Süreci  Başlıyor

Şirket, Kasım 2023’te, toplam personel seviyelerini 2024 yılının sonuna kadar yaklaşık 13,000’den 12,000’e düşürmeyi hedeflediğini belirtti. Şu anda gerçekleşen işten çıkarmalar, bu hedefe ulaşma yolunda atılan ilk adımları temsil ediyor ve performansa dayalı ayarlamaların yanı sıra diğer yapısal değişikliklerin bir kombinasyonuyla gerçekleşiyor.

Birkaç ay önce Block’un Baş Finansal Sorumlusu Amrita Ahuja, “Gayrimenkul, otomasyon kullanarak süreç iyileştirmeleri ve takdiri harcamalar gibi tasarruf bulmayı beklediğimiz birkaç alan belirledik” şeklinde açıklamada bulunmuştu.

Block, hızlı personel büyümesinin temel iş ve gelir genişlemesini aştığını belirtti. Geniş teknoloji sektörü, sarsıntılı bir ekonomi ve yükselen faiz oranları nedeniyle son zamanlarda birçok işten çıkarmayı gördü.

İşten çıkarmaların bu hafta kaç kişiyi etkilediği tam olarak bilinmese de, Block, gelecek yıl 12,000 hedefine ulaşma taahhüdünü yineledi. İşten çıkarmaların gayrimenkul ve takdiri harcama gibi alanlarda maliyet tasarrufu sağlaması bekleniyor.

 

Brokerler Block’un Derecelendirmelerini Yükseltiyor

İşten çıkarmalara rağmen, Block’un hisse fiyatı Salı günü neredeyse hiç değişiklik göstermedi. İlk olarak, grafik yıl başından bu yana 71 doların üzerinde bir yükseklik test etti, ancak gün sonunda %1.1’lik bir düşüşle 68.2 dolara geriledi.

Bazı analistler maliyetlere ve karlılığa daha fazla odaklanmanın Block’un hissedar tabanını genişletebileceğini ve bu durumun şirketin gelir büyümesini engelleyebileceğini olumlu bir şekilde görüyor. BTIG analistleri, “Block’un maliyetlere ve alt çizgiye daha fazla odaklanması, hissedarlarla iyi uyum sağlar ve şirketi daha büyük bir yatırımcı tabanına açar” şeklinde açıklama yaptı.

Son aylarda kripto para ve fintech sektörlerindeki işten çıkarmalar sakinleşmiş olsa da, 2022 ve 2023 boyunca önde gelen bir tema oldu. KuCoin gibi şirketler, iş gücünün %30’unun azaltılma planlarını duyururken, Robinhood çalışan sayısını üç kez azalttı. Luno, geçen yılın başlarında çalışanlarının %35’ini bıraktı, Coinbase borsasıyla benzer bir durum yaşandı.

Kripto Maruziyeti Olan Ödeme Şirketi

Block’un 342 milyon dolar değerinde 8,000’den fazla tokeni bulunuyor. Şirket, neredeyse üç yıl önce, halka açık bir şirket olarak listelenmiş firması $170 milyon değerinde BTC satın aldığında, Bitcoin başına ortalama 51,000 ABD doları ödemişti.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir