Editörden Kripto

Bitget Raporu Açıklandı

Avatar
  • 25 Ocak 2024
  • Okuma süresi: 6 dakika
Bitget Raporu Açıklandı

Bitget’in raporuna göre kripto para iş başvurularının üçte biri bankacılık ve finans sektörlerinden.

Dünyanın önde gelen kripto para borsası ve Web3 şirketi olan Bitget, kripto para iş başvurularının üçte birinin bankacılık ve finans sektörlerindeki eski çalışanlardan geldiğini ortaya koyan kapsamlı bir rapor yayınladı.

Rapor ayrıca, 2023 yılında merkeziyetsiz teknolojilerin bankalar üzerindeki etkisine ve uzaktan çalışma ile dijitalleşmenin finansal iş piyasasını nasıl etkilediğine dair değerli içgörüler sunuyor.

Rapordaki Ana Bulgular:

  • Borsa iş başvurularının %33’ü daha önce bankacılık sektöründe çalışmış;
  • Blok zinciri perakende bankacılığına yapılan yatırımlar 2031 yılına kadar 40,4 milyar dolara ulaşacak;
  • Bankaların gelirlerindeki %50 azalma 2020-2023 yılları arasında 70.000’den fazla iş kesintisine yol açtı;
  • Blok zinciriyle ilgili yayınlanan rollerin %36’sı uzaktan tabanlı, küresel ortalamanın iki katı olan %16’ya göre;
  • Kripto girişimlerindeki maaşlar, bankacılıktaki benzer pozisyonlara göre neredeyse iki katı;
  • Adayların %23’ü KYC Yöneticisi, Uyum Yetkilisi, Kıdemli Uyum Yetkilisi ve AML Analisti gibi pozisyonlara başvuruyor.

Rapor, 2023 yılında geleneksel bankacılıkta blok zincirinin benimsenmesini yönlendiren bazı önemli olayları derinlemesine inceliyor, HSBC, JPMorgan Chase, Citi Group ve diğerleri gibi devler tarafından merkeziyetsiz teknoloji benimsemesine yönelik geliştirme girişimlerinin başlatılmasını içeriyor. Tahminlere göre, perakende bankacılığında blok zincirinin etkisi 2031 yılına kadar 40,4 milyar dolarlık bir kilometre taşına ulaşacak, CAGR büyümesi %40,4 olacak ve 2025 ve 2026 yılları arasında bankacılık harcamalarının blok zincirine ulaşması bekleniyor. 22,5 milyar dolar.

 

Raporun ana bölümü, finans sektöründen yeteneklerin daha yüksek maaşlar ve yenilikçilik beklentileriyle kripto para birimlerinin alanına göç etmeleriyle, blok zinciri endüstrisindeki işe alım trendlerine adanmıştır. Sonuç, geleneksel bankacılıktan beyin göçüne yol açarak, sonuncuların işe alma yaklaşımlarını ve tazminat tekliflerini yeniden değerlendirmesine neden oluyor.

Raporda sunulan istatistikler, yalnızca Birleşik Krallık’ın 2020 yılında teknolojiyle ilgili boş pozisyonlarda %46’lık bir artış yaşadığını, ülkede ilan edilen tüm işlerin üçte birini oluşturduğunu gösteriyor. Durum en iyi Goldman Sachs tarafından açıklanmıştır, burada çalışanların %30’u yazılım mühendisidir.

Yatırım bankalarının gelirlerindeki yıllık %50’den fazla azalma, yeteneklerin göç etmesine yol açan işten çıkarmalara neden oldu. Morgan Stanley, BlackRock, Goldman Sachs ve diğerleri gibi bankaların yeniden yapılanmaları tek başına 2020 yılından bu yana 50.000’den fazla iş kesintisine yol açtı. Başka beş büyük banka 2023 yılında 20.000 iş daha kesti.

Genç çalışanların teknoloji odaklı işlere yönelimi de, bankaların iş gücünü daha da azaltan önemli bir faktör olarak ortaya çıktı. Dışa akış, Coinbase, Amazon, Alphabet, Microsoft ve diğerleri gibi yüksek teknoloji endüstrisi şirketlerinde 20 ile 200 arasında çalışan alınarak bir ölçüde dengeye getirildi. Kripto sektörü işe alım çılgınlığında lider oldu, Coinbase 197 yetenek çekerken, Amber Grubu 250 yetenek çekti. Bu dinamikler, sektörde 2022 yılında FTX krizi sonucunda 2.000’den fazla iş kaybı yaşanmasına rağmen devam ediyor.

 

Ücretlerle ilgili olarak rapor, bankaların uzaktan çalışma koşulları ve dijitalleşme nedeniyle genel maaşları azalttığını, buna karşın kripto endüstrisinin uzaktan çalışanlar için rekabetçi olarak daha yüksek maaşlar sunduğunu belirtiyor. 2022 yılında, blok zinciriyle ilgili yayınlanan rollerin %36’sı uzaktan tabanlıydı, tahmini dünya çapındaki ortalamanın iki katı %16’ydı. Maaşlarla ilgili olarak, Londra’daki kripto girişimlerindeki junior mühendisler, benzer pozisyonlar için yatırım bankalarının sunduğu 87,810 dolarla karşılaştırıldığında, başlangıç maaşları olarak teşviklerle birlikte yaklaşık 125,000 dolar bekleyebilir. Bankalarda durum kritik, burada maaşlar ortalama 54,000 dolar iken, kripto firmaları yaklaşık 115,667 dolar teklif ediyor.

Bitget raporu ayrıca, bankacılık çalışanlarının akışını vurgulamak için özgeçmiş sayımlarına da başvuruyor ve bankacılıkla ilişkilendirilen yıllık özgeçmiş sayısının 2 yılda 880’den 1,440’a yükseldiğini, 2022’de %113 ve 2023’te %143’lük bir artış olduğunu belirtiyor. Bu, 2023’te tüm özgeçmişlerin %33’ünün bankacılık sektöründen geldiği anlamına geliyor. Kripto piyasasının dışındaki profesyonellerden gelen ilgiye gelince, 2 yılda neredeyse iki katına çıkarak %180’den %330’a yükseldi.

Yatırım ilişkileri, iş geliştirme ve satış, KYC ve uyum, veri analitiği, ürün tasarımı, proje yönetimi ve arka uç mühendisliği gibi orta ve üst düzey pozisyonlar en sık karşılaşılanlar arasında. Adayların %23’ü KYC Yöneticisi, Uyum Yetkilisi, Kıdemli Uyum Yetkilisi ve AML Analisti gibi roller için başvuruda bulundu.

Yüksek maaşlar, sektör prestiji, büyüme fırsatları ve esneklik gibi faktörler, çalışanların kripto endüstrisine göç etmelerinin ana nedenleri olarak belirtiliyor. Bankalar yavaş tepki veriyor, Deloitte tarafından anket yapılan CFO’ların %74’ü daha önce yerinde çalışan işçileri uzaktan pozisyonlara geçirmeyi planladıklarını belirtiyor.

 

Bitget’in Genel Müdürü Gracy Chen, “Bitget’in son raporu, finansal iş piyasasında kriptonun ivme kazanması ve merkeziyetsizleşmenin geleneksel bankacılığı yeniden şekillendirmesiyle meydana gelen olağanüstü dönüşümü aydınlatıyor. Veriler, bankacılık sektöründen yeteneklerin, daha yüksek maaşlar ve yenilikçilik beklentileriyle kripto para birimlerine doğru göç ettiğini, bu durumun her iki pazarda da artan birleşme ve satın almaları, iş azalmalarını ve iş piyasasını dönüştürmeyi tetikleyebileceğini gösteriyor. Kripto endüstrisi gelişmeye devam ederken, profesyonellere ve piyasa katılımcılarına bu evrilen manzaralarda yol gösteren değerli içgörüler sağlamaya kararlıyız,” dedi.

Bitget, faaliyet gösterdiği pazarlar ve merkeziyetsiz ekonominin gelişimini etkileyen küresel trendlerle ilgili çeşitli konularda düzenli çalışmalar yayınlıyor. Raporlar, endüstrilerdeki potansiyel gelecekteki değişiklikler ve gelişim fırsatları hakkında içgörüler arayan hem profesyonellere hem de piyasa katılımcılarına değerli bilgiler sağlıyor.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir