Kripto

Bitcoin, ETF Onayı Sonrası Yüzde 18 Geriledi

Avatar
  • 25 Ocak 2024
  • Okuma süresi: 9 dakika
Bitcoin, ETF Onayı Sonrası Yüzde 18 Geriledi

Bitcoin, ETF Onayı Sonrası %18 Geriledi, 40 Bin Dolar Seviyesinde Seyrediyor.

Bitcoin, geçtiğimiz yıl yatırımcısına en çok kazandıran yatırım aracı olarak öne çıkarken, ETF’lerin onayı sonrasında yaşanan üst üste gelen satışlar ve FTX’in varlıklarını tasfiye etmesiyle yatırımcı beklentilerini karşılayamadı.

Ocak ayında ETF onayının ardından %18 gerileyen lider kripto para birimi Bitcoin, son 24 saatte 40.298 dolar seviyesindeki direnç bölgesini kırmaya çalışmasına rağmen bu bölgeden gelen satış baskısıyla 40.000 doların üzerinde kalıcılığını korumaya çalışıyor ve yeni günde %0,12’lik artışla 39.804 dolar seviyesinden alıcı buluyor. Ethereum da %0,85’lik düşüşle 2.206 dolar seviyesinde işlem görüyor. Kripto para piyasasının toplam piyasa değeri 1,50 trilyon dolar; Bitcoin’in piyasa değeri 780 milyar dolar, Ethereum’un piyasa değeri ise 265 milyar dolar seviyesinde bulunuyor.

 

CoinTR Araştırma Departmanı tarafından hazırlanan bültende günün öne çıkan başlıkları var!

SEC Başkanı Gensler’den Bitcoin ETF Onayı Açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, 10 Ocak’ta verilen Spot Bitcoin ETF onayının sadece Bitcoin ile sınırlı olduğunu ve Ethereum ETF’lerini içermediğini belirtti. Gensler, Ethereum ETF’leri ile ilgili sorularına verdiği yanıtta kararın yalnızca tek bir kripto parayı kapsadığını ve geniş bir kapsamı olmadığını ifade etti. SEC, 10 Ocak’ta Grayscale’in spot bitcoin ETF başvurusunun yeniden incelenmesi gerektiği kararı üzerine 11 spot bitcoin ETF’sini onaylamıştı. Gensler, bu kararın yatırımcılara daha iyi açıklama getirdiğini belirterek, bu fonların şu anda borsalarda listelendiğini ve tezgah üstü piyasalarda işlem görmediğini söyledi. Ayrıca, rekabetin artmasıyla yatırımcıların daha düşük komisyon ücretlerinden faydalandığını ifade etti. Kripto uzmanları Ethereum ETF’lerinin geleceği konusunda farklı beklentilere sahip olmakla birlikte SEC’den onayın en erken Mayıs ayında gelebileceğini öngörüyorlar. Bu gelişme, Fidelity ve BlackRock gibi büyük firmaların son aylarda spot Ethereum ETF’leri için başvuruda bulunmalarıyla örtüşüyor.

 

Grayscale GBTC’den Yaşanan Çıkışlar 4 Milyar Dolara Yaklaştı

Grayscale’in GBTC (Grayscale Bitcoin Trust) ürününden çıkışlar son dönemde hızla artarak 4 milyar doları aştı. Bu çıkışların büyük bir kısmının Grayscale’in Bitcoin ETF fonundan kaynaklandığı belirtiliyor. 12 Ocak’tan bu yana toplamda 3.96 milyar dolarlık bir çıkış oldu. Grayscale, ETF’e dönüştükten sonra yönetim ücretlerini %2’den %1.5’e düşürse de bu oran hala rakiplerine göre yüksek bulunuyor. JPMorgan’a göre, diğer spot Bitcoin ETF’leri likidite açısından kritik kütleye ulaşırsa bu durum GBTC için bir risk oluşturabilir. Düşük likidite, yatırımcılar için hisselerini satmakta zorluk anlamına gelir. Eğer GBTC likidite avantajını kaybederse 5 ila 10 milyar dolar arasında daha fazla sermaye çıkışı yaşanabilir. Bu durum, Grayscale ve genel olarak kripto piyasası için önemli bir etken. Yatırımcıların güvenini ve piyasadaki likiditeyi korumak, bu süreçte firmalar için öncelik olabilir.

 

Eski FED Başkanı Bullard: Mart Ayında Faiz İndirimine Hazırlanıyor

Eski St. Louis Federal Rezerv Bankası Başkanı James Bullard ile Goldman Sachs Group Inc. Küresel Ticaret Stratejisi Başkanı Joshua Schiffrin, “ABD Merkez Bankası (FED), 2024 yılında faiz indirimine Mart ayında başlayabilir” dedi. Bullard, Wall Street Journal’a yaptığı açıklamada, faiz indirimlerinin Mart’ta başlaması gerektiğini vurgulayarak, gecikmenin ekonomi için risk oluşturabileceğini belirtti. Bullard, çekirdek enflasyonun 2024’ün üçüncü çeyreğine kadar yüzde 2’ye düşebileceği öngörüsünde bulundu. Goldman Sachs’tan Schiffrin ise Mart ayında faiz indirimi olasılığına güçlü bir inanç taşıdığını ifade etti. Schiffrin’e göre, Fed, 2024 içinde faiz oranlarını dört kez düşürebilir ve bu sayede enflasyonun %2’lik hedefe ulaşabileceğini öngörüyor. Schiffrin, erken başlayan faiz indirimlerinin ekonomiye olumlu etkiler sağlayabileceğini ve Fed’in gerektiğinde faiz oranlarını kısıtlayıcı seviyelerde tutabileceğini belirtiyor.

 

Japon Milletvekilleri, Web3 İçin Yeni Politikalar Belirlemeye Hazırlanıyor

Japonya parlementosu milletvekilleri Masaaki Taira ve Hideto Kawasaki, CoinDesk Japan ile yaptıkları röportajda, ülkelerinde Web3 için özel politikalar oluşturmayı planladıklarını söylediler. Liberal Demokrat Parti’nin Web3 proje ekibi (web3PT) Nisan 2023’te bir beyaz kağıt yayımlayarak, blockchain teknolojisi kullanarak çeşitli Web3 projeleri geliştirmeyi amaçlayan tartışmalar düzenleme taahhüdünde bulunmuştu. Aynı zamanda web3PT’nin yürütme direktörü olan Kawasaki, 2023’ün sonunda düzenledikleri merkezi olmayan otonom örgüt (DAO) düzenleme hackathon’u sayesinde kısa vadeli ve orta-uzun vadeli sorunların netleştiğini ifade etti. Özellikle DAO konusunda daha fazla netlik sağlanması gerektiği ve şirketlerin DAO olarak sınıflandırılması için akıllı bir kontrat uygulaması gerekip gerekmediği konuları üzerinde duruldu. Taira, bu konunun zamanla netleşeceğine inanıyor. Kawasaki, önümüzdeki beyaz kağıda bu konuları net bir şekilde yansıtmak ve DAO’lar için düzenlemeler geliştirmek istediklerini belirtti. Ayrıca, DAO’lar dışındaki alanlarda mevcut durumu anlamak ve web3PT içinde yeni politika belirleme konusunda çalışmalar yapmayı planladıklarını söylediler.

 

Polygon, Şubat Ayında Blokzinciri Etkileşimini Kolaylaştıracak ‘AggLayer’ı Tanıtmaya Hazırlanıyor

Polygon Labs, blokzincirler arası etkileşimi sağlamayı hedefleyen ‘AggLayer’ adlı yeni çözümü piyasaya sürecek. AggLayer’ın ilk versiyonu Şubat’ta kullanıma sunulacak. Bu çözümün amacı, geliştiricilere farklı blokzincirleri sıfır bilgi ispatlarıyla birbirine bağlama imkanı tanımak ve AggLayer, modüler ve monolitik zincirler arasında, özellikle Polygon ekosistemi içindeki zincirler arasında ortak bir güvenlik sağlamayı amaçlıyor. AggLayer, Polygon ağının bir sonraki versiyonu olan Polygon 2.0’nın kritik bir bileşeni olacak ve diğer etkileşim çözümlerinden farklı olarak, AggLayer bağlı olan tüm zincirlerden ZK ispatlarını bir araya getirecek. Polygon Labs, AggLayer’ın, Polygon 2.0 altında Immutable, OKX, Astar, Canto, Palm Network, Aavegotchi ve IDEX gibi birçok Layer 2 ağının entegrasyonunu kolaylaştırması bekleniyor. Ayrıca, AggLayer’a ek olarak, Polygon Labs daha önce ekosistem için bir ‘staking layer’ üzerinde çalıştıklarını duyurmuştu.

 

Microsoft’un Piyasa Değeri 3 Trilyon Doları Aştı

Son bir yılda hisseleri yüzde 68’in üzerinde değer kazanan Microsoft, dün hisse değerini yüzde 1’in üzerinde artırarak 404,78 dolara kadar çıkardı. Bu durumla birlikte Microsoft’un piyasa değeri dün 3,01 trilyon dolara ulaştı. Elde ettiği piyasa değeri ile Microsoft, 3,03 trilyon dolarlık piyasa değeri ile dünyanın en değerli ikinci şirketi konumuna geldi ve bu alanda Apple’ın ardından ikinci sıraya yerleşti. Microsoft’un hisse değerindeki yaşanan yükseliş, dijital yayın platformu Netflix’in finansal sonuçlarını açıklamasının ardından teknoloji hisselerinde yaşanan ralliyle birleşti. Dün teknoloji hisselerinin yoğun olduğu Nasdaq endeksi yüzde 1’in üzerinde değer kazandı. Son dönemde yapay zeka çalışmalarına odaklanan Microsoft’un hisse değerindeki artış dikkat çekiyor. Şirketin hisseleri, yatırımcıların Microsoft’un yapay zeka yatırımlarına olumlu bakmasıyla bu yıl başından bu yana yüzde 7’den fazla değer kazandı. Bu ayın başında da kısa bir süreliğine Apple’ı geride bırakarak dünyanın en değerli şirketi olmuştu. Analistler, Microsoft’un üretken yapay zeka konumunun güçlenmeye devam ettiğini belirterek, şirketin 30 Ocak’ta açıklanacak bilançosunun yatırımcıların odak noktasında olduğunu ifade etti.

 

Teknik Analiz

BTC/USDT

Bitcoin, dün 40.298 dolar direncini kısa bir süreliğine aşmayı başardı, ancak direncin üzerinde kalıcı olma başarısını gösteremedi. Yoğun satış baskılarıyla karşılaşarak, 40.000 doların altında günlük kapanış gerçekleştirdi. Gün içinde tekrar aşağı yönlü bir geri çekilme olasılığı bulunmaktadır. Dikkat edilmesi gereken iki önemli seviye; ilk olarak, 40.298 dolar direnci, ikinci olarak ise 38,000 dolar bandındaki destek seviyesidir.

 

ETH/USDT

Ethereum, geçtiğimiz günlerde 2.161 dolar seviyesindeki desteğinden gelen tepki alımlarıyla kısa sürede 2.200 dolar seviyesinin üzerine çıktı. İki gün önce kapanışını 2.243 seviyelerinden gerçekleştirdi. Ancak, dün ve bugün gelen satış baskısıyla bu sabah saatlerinde 2.213 dolar seviyelerinde seyrediyor. Özellikle, 2.161 dolar seviyesindeki destek seviyesine dikkat edilmesi önemlidir.

 

SOL/USDT

Solana, 78,49 dolar seviyelerinden gelen tepki alımlarıyla fiyatını iki gün içerisinde 85,24 dolar seviyesindeki direncinin üzerine taşıdı ve orada günlük kapanışını gerçekleştirdi. Bugün sabah saatlerinde Solana’nın fiyatı 87-88 dolar seviyelerinde seyrediyor. Solana, her ne kadar güçlü bir görünüm sergilese de piyasa ile korele olmuş durumdadır. Diğer kripto paralara gelecek bir satış baskısı, Solana’nın güçlü görünümünü de etkileyecektir.

 

ARB/USDT

ARB, 1,81 dolar seviyesindeki desteği kırdıktan sonra fiyatını kısa sürede 1,70 doların altına çekti. Önemli bir destek seviyesi olan 1,81’in kırılması ve günlük kapanışını bu seviyenin altında gerçekleştirmesi, fiyatını 1,60 seviyelerinin altına düşürdü. Ancak, 1,55 dolar seviyelerinden gelen tepki alımlarıyla fiyat yeniden yukarı yönlü hareket etmeye başladı. Bu noktada, 1,81 dolar seviyesindeki direnç test edilebilir. Eğer hacimli bir mum kapanışı ile bu direnç seviyesi yukarı yönlü kırılırsa, tekrar 2 dolar seviyelerinin görülmesi belirlenebilir.

 

Öne Çıkan Altcoinler

Aleph.im (ALEPH): Fiyatı $0,2795, son 24 saatte %27,58 ve 7 günde %66,86 artış gösterdi. Piyasa değeri $66,665,992

Helium (HNT): Fiyatı $6,97, son 24 saatte %23,78 artış ve 7 günde %6,24 düşüş gösterdi. Piyasa değeri $1,120,375,296

Assemble Protocol (ASM): Fiyatı $0,0888, son 24 saatte %19,02 ve 7 günde %40,52 artış gösterdi. Piyasa değeri $120,588,161

UMA (UMA): Fiyatı $4,87 son 24 saatte %17,75 düşüş ve 7 günde %131 artış gösterdi. Piyasa değeri $371,326,126

Cartesi (CTSI): Fiyatı $0,2108 son 24 saatte %11,38 düşüş ve 7 günde %5,10 artış gösterdi. Piyasa değeri $162,952,223

Synapse (SYN): Fiyatı $0,7303 son 24 saatte %9,45 düşüş ve 7 günde %11,93 artış gösterdi. Piyasa değeri $101,253,576

Blur (BLUR): Fiyatı $0,6144 son 24 saatte %8,05 ve 7 günde %6,37 düşüş gösterdi. Piyasa değeri $775,725,453

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir