Kripto

Bitcoin 43,265 $ seviyesinde işlem görüyor

Avatar
  • 25 Aralık 2023
  • Okuma süresi: 9 dakika
Bitcoin 43,265 $ seviyesinde işlem görüyor

Bitcoin, son 24 saatte %0.59’luk düşüşle 43,265 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Geçen hafta, Bitcoin’de haftalık artış %5,03 olarak kaydedildi. Piyasa değeri yaklaşık 847.14 milyar dolar olan Bitcoin’in son 24 saatteki işlem hacmi ise 18.94 milyar doları buldu. Öte yandan Ethereum, %0.06’lık bir düşüşle 2,284 dolar seviyesinden fiyatlanıyor. Haftalık bazda %5.01 artış gösteren Ethereum’un piyasa değeri ise 274.57 milyar dolar civarında. Genel olarak kripto para piyasasının toplam değeri, %0.85’lik artışla 1.625 trilyon dolar civarında. CoinTR Araştırma Departmanı tarafından hazırlanan değerlendirmede, kripto paraların son durumu, dünyadan ve Türkiye’den sektör haberleri yer alıyor.

 

Cointr Araştırma Departmanı tarafından hazırlanan bültende günün diğer gelişmeleri ise şöyle;

Blok zinciri ve kripto para uzmanlığıyla bilinen Prof. Dr. Fatma Özkul, TCMB’ye atandı

Kripto varlıkların muhasebeleştirilmesi üzerine çalışmalar yapan Prof. Dr. Fatma Özkul, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu üyeliğine atandı. Özkul, geçmişte “Kripto Varlıklar Muhasebesi” adlı bir kitap yayımlamış ve bu alanda ödül kazanmıştı. Özkul’un kripto paraların muhasebeleştirilmesi ve vergisel boyutu konusunda da çalışmaları bulunuyor.

UK Digital Securities Sandbox’a katılmak için 19 şirket başvurdu

İngiltere hükümeti, dağıtık defter teknolojisi kullanarak dijital varlıkları barındıran merkezi menkul kıymet depoları ve alım-satım platformlarının işleyişini simüle etmeyi sağlayan Digital Securities Sandbox (DSS) için 19 başvuru aldı. DSS, mevcut yasaları geçici olarak değiştirerek teknolojiyi test etme olanağı sunarken, ilerleyen test sürecinde yasal çerçevenin değişmesini sağlaması bekleniyor.

Hong Kong, Spot Kripto Para ETF başvurularını kabul etmeye hazır

Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu (SFC), mevcut kripto para vadeli ETF’lerinin yanı sıra, dijital varlık spot ticaret borsa yatırım fonları (VA spot ETF’ler) da dahil olmak üzere diğer fonlarla ilgili yetkilendirme başvurularını kabul etmeye hazır. Bu adım, SFC tarafından lisanslı sanal varlık ticaret platformları (VATP’ler) üzerinde işlem gören spot sanal varlık tokenlerine doğrudan yatırım yapacak fonlar için gereklilikleri belirleyerek, Hong Kong’un sanal varlık piyasasında önemli bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

Arjantin Dışişleri Bakanı, Bitcoin’in sözleşmelerde kullanımını yasallaştırdığını onayladı

Arjantin Dışişleri Bakanı Diana Mondino, yeni hükümetin Bitcoin’in sözleşmelerde kullanımını yasallaştırdığını onayladı. Bu adımın Bitcoin destekçiliği ve merkez bankası karşıtlığıyla bilinen Arjantin’in yeni seçilen başkanı Javier Milei’nin yönetimindeki yeni hükümetin odak noktasıyla uyumlu olduğu görülüyor. Bu karar, Bitcoin ve diğer kripto para veya emtialar dahil olmak üzere belirli varlıkların sözleşme ve ödemelerde kullanımını meşrulaştırıyor.

SEC, kripto davasında hatalı olduğunu itiraf etti

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), DEBT Box şirketine karşı açtığı davada yanıltıcı beyanlarda bulunduğunu kabul etti. SEC, şirketin varlıklarını dondurma talebinde ısrarcı olmaya devam etti. Mahkeme yargıcı, yanıltıcı iddialar nedeniyle SEC’yi uyarırken, kurum avukatlarına da yaptırım uygulamayı değerlendirdi. SEC, hatalarını düzeltmek için önlemler aldığını ve ilgili personele eğitim vereceğini bildirdi.

The Block Research 2024 Dijital Varlık Görünümü Raporu yayınlandı

The Block Research tarafından oluşturulan 2024 Dijital Varlıklar Görünümü Raporu’na göre, kripto piyasası, bir yıl süren deleveraging (finansal kaldıraç azaltımı) sürecinin ardından, 2023 yılında blok zinciri endüstrisi ve kripto para sınıfında önemli evrim ve büyümeye tanıklık ediyor. Rapor, genel piyasa ve fiyat aktiviteleri, altyapı sağlayıcıları, kurumlar ve düzenleyicilerin rolü, blok zinciri platformlarının evrimi ve benimsenmeyi sürükleyen uygulamalar üzerine detaylı analizler sunuyor.

Japonya, gerçekleşmemiş kripto kârları üzerinden kurumsal vergiyi kaldırıyor

Japonya, 2024 Nisan ayından itibaren şirketlerin kripto para birimlerinden elde ettikleri gerçekleşmemiş kazançlar üzerinden vergi ödemelerini kaldıracağını duyurdu. Daha önce şirketler kripto para birimlerini sattıklarında vergi ödemek zorunda kalıyordu. Yeni düzenleme, şirketlerin yalnızca kripto para satışlarından elde edilen kârlar üzerinden vergilendirilmesini öngörüyor. Bu değişiklik, Japonya’daki şirketlerin Web3 girişimlerine daha fazla yönelmesini sağlayabilir. Japonya’nın Mali Hizmetler Ajansı, bu değişikliği Ağustos ayında önermişti. Stablecoin yayıncısı Circle, Japonya’da stablecoin kullanımını ve Web3 hizmetlerini artırmak için SBI Holdings ile iş birliği yapmıştı.

New York, sanal para birimlerinin listelenmesi ve çıkarılması için yeni standartlar yayınladı

New York Mali Hizmetler Departmanı (NYDFS), sanal para birimlerinin (coinlerin) listelenmesi ve çıkarılması için yeni standartlar yayınladı. Bu yeni düzenlemeler, sanal para birimleri ile ilgili iş modelleri, risk değerlendirme beklentileri, ileri bildirim gereklilikleri ve güncellenmiş tanımlamaları içeriyor. NYDFS onayı olmadan, sanal para birimleri kuruluşları (VCE’ler) NYDFS yeşil listesindeki coinleri listelemekle sınırlı kalacaklar ve NYDFS, VCE’lerden New Yorklular tarafından kullanılan yeşil liste dışı coinlerin kullanımını kısıtlama veya delist etme hakkını saklı tutuyor.

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Aşan: “Kripto varlıklar meselesini sistem için ciddi bir tehdit olarak görüyordum.”

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan, Finansın Geleceği Zirvesi’nde kripto varlıkların artık teslim alınamaz bir alan olduğunu belirtti. Aşan şöyle konuştu: “Kripto varlıklar meselesini de sistem için ciddi bir tehdit olarak görüyordum. Aslında kendi açımdan da buradan bir şey çıkacak ve öbür taraf da kendine biraz çeki düzen verecek diye ümitliydim. Ellerinden geleni yapıp bir şekilde boğmaya çalışıyorlar ama şunu da gördük… Kural koyucular açısından bütün finansal sistem elindeki bütün güçle üzerine gittiği halde Bitcoin şimdi 42 bin dolar. Yani 60’dan 42’ye düşürdüler. Sıfır yapamadılar. Bir kere yapılmıştı, denediler ama şimdi yapamıyorlar. Orası da artık teslim alınabilecek, ortadan kaldırılabilecek bir alan değil.”

Finansal teknolojilerin farklı bir açıdan bakılarak alternatif olarak geliştirilmesi gereken bir alan olduğunun altını çizen Aşan, “Bu konuda da elimizden gelen çalışmaları yapıyoruz. İnşallah ocak ayının ikinci veya üçüncü haftasında strateji belgesini açıklayacağız. Strateji belgesi bitti ama ne zaman açıklayacağımız zaman meselesi. Çok kapsamlı bir çalışma oldu. Bir sürü kuruma verilmiş görevler var ama bazı kurumlarımız biz yayınlamadan o görevleri yapmaya başladılar. İnşallah o alanda hızlı bir ilerleme sağlayacağız. Ben bu sektördeki bütün oyuncuların da bu finansal teknolojiler alanına biraz bu gözle de bakmalarını öneririm.” şeklinde konuştu.

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran’dan kripto para yasası yorumu

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, kripto paraların ve düzenlemelerin önemli bir bileşen olduğunu ve kripto paralar için güçlü düzenlemelerin gerekliliğini vurguladı. Aran, kripto para yasasının bankalarla paylaşılmamasını eleştirerek, süreçte bankalara da danışılması gerektiğini ifade ederken, kripto para saklama fonksiyonunun bankalara verilmesi gerektiğine inandığını belirtti.

Hong Kong Finansal Gelişim Konseyi Raporu: “Daha fazla varlık tokenizasyon ürünü bekleniyor”

Hong Kong Finansal Gelişim Konseyi’nin raporu, Hong Kong’un sanal varlık gelişimi için bölgesel bir merkez olarak avantajlı konumunu vurguluyor. Rapor, Hong Kong’un dijital ve sanal varlık şirketleri ile yatırımcıları çekmek için mevcut avantajlarını kullanması gerektiğini öneriyor. Rapor ayrıca, Hong Kong’un gelecekte daha fazla varlık tokenizasyon ürünleri sunacağını ve bu sayede Hong Kong’un global finans merkezi olarak konumunu daha da güçlendireceğini öngörüyor.

 

Bu hafta dikkat çeken token kilit açılımları:

  • Acala token ACA, 25 Aralık’ta 4.66 milyon tokenin kilidini açacak.
  • dYdX token DYDX, 26 Aralık’ta yaklaşık 575,000 tokenin kilidini açacak.
  • 1inch token 1INCH, 27 Aralık’ta yaklaşık 64,000 tokenin kilidini açacak.
  • Yield Guild Games token YGG, 27 Aralık’ta 16.69 milyon tokenin kilidini açacak.
  • SingularityNET token AGIX, 28 Aralık’ta 9.25 milyon tokenin kilidini açacak.
  • X2Y2 token X2Y2, 30 Aralık’ta 37.5 tokenin kilidini açacak.
  • Optimism token OP, 30 Aralık’ta 24.16 tokenin kilidini açacak.
  • Sui token SUI, 31 Aralık’ta 4 milyon tokenin kilidini açacak.

 

Öne Çıkan Altcoinler

Axie Infinity (AXS): AXS, son 24 saatte %24.34 artışla 10.06 dolar seviyesinden işlem görüyor. Haftalık bazda %46.05’lik bir artış gösteren Axie Infinity’nin piyasa değeri 1.32 milyar dolar.

Quant (QNT): Quant, son 24 saatte %19.67 artışla 136.30 dolara yükseldi. Haftalık olarak %27.02 artan QNT’nin piyasa değeri 1.64 milyar dolar.

Oasis Network (ROSE): Oasis Network, son 24 saatte %15.27 artışla 0.1332 dolardan işlem görüyor. Haftalık bazda %56.18 artan ROSE’nin piyasa değeri yaklaşık 894.48 milyon dolar.

Sei (SEI): Sei, son 24 saatte %13.32 artışla 0.392 dolardan işlem görüyor. Haftalık olarak %59.35 artış gösteren SEI’nin piyasa değeri 901.71 milyon dolar.

Lido DAO (LDO): LDO, son 24 saatte %12.29 artışla 2.70 dolardan işlem görüyor. Haftalık olarak %29.52 artan Lido DAO’nun piyasa değeri 2.39 milyar dolar.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir