Editörden

GenZ’ye bağlı mobil bankacılık kullanıcı sayısı kaç olacak?

Avatar
  • 25 Aralık 2023
  • Okuma süresi: 4 dakika
GenZ’ye bağlı mobil bankacılık kullanıcı sayısı kaç olacak?

GenZ’ye bağlı mobil bankacılık kullanıcı sayısı 2026 yılında 47,8 milyona ulaşacak.

2022 yılında ABD’de 22,7 milyon önce al-sonra öde GenZ kullanıcısı vardı, 2026 yılında bu sayının 35.1 milyona yükselmesi ve 2022 yılında 29.3 milyon olan GenZ mobil bankacılık kullanıcısının 2026 yılında 47.8 milyona yükselmesi bekleniyor.

İlk dijital yerliler olan Z Kuşağı (1997-2012), dünya çapında iki milyarlık bir nüfusa sahip. Gençler, teknolojiye meraklılar ve finans, ödeme ve bankacılık da dahil olmak üzere günlük yaşamlarında kendilerine yardımcı olan uygulamalara çok alışıklar. Bu nesil yetişkinliğe adım atmaya başladıkça finansal bağımsızlık kazanmalarına yardımcı olacak fintech uygulamaları arıyorlar ve Z kuşağı tüketicilerinin %51’i bir fintech adını veriyor şirketini en güvenilir finans kurumu olarak seçiyor.

En genç üyeleri yalnızca on yaşında olmasına rağmen Z kuşağı, yalnızca ABD’de şimdiden 360 milyar ABD doları harcanabilir gelir elde etti. Çünkü gelirlerinin ortalama üçte birini tasarruf ediyorlar. Ve on kişiden altısının dijital ödemeler için mobil cihazlar kullandığı göz önüne alındığında, fintech uygulamaları bu harcanabilir gelirin önemli bir kısmını elde edecek gibi görünüyor.

 

Adjust’ın Ortadoğu, Türkiye ve Afrika Satış Direktörü Başak Zerman’ın yaptığı açıklamaya göre; 2023 yılında küresel olarak mobil cihazlar ile yapılan ödemeler 2 trilyon doları aştı. Bu büyümeyi sağlayan araçlar ise tabii ki hayatımızın olmazsa-olmazları… akıllı telefon erişimi, QR kodları, dijital cüzdanlar ve ödeme uygulamaları.

Zerman, temassız mobil ödemeler için işlem hacimlerinin 2023 yılında 49 milyar dolara yükseldiğini ve 2021’e kıyasla yüzde 92 artış gösterdiğini öngördüklerini ifade etti.

GenZ’nin mobil bankacılık kullanıcı sayısının 2026 yılına kadar 47.8 milyona ulaşacağı bekleniyor.

Fintech uygulama geliştiricileri ve pazarlamacıları, Gen Z’inin ilgisini çekmek için acele ediyorlar çünkü GenZ Fintech’ler için en önemli hedef kitle olarak konumlanıyor.

2022 yılında ABD’de 22.7 milyon önce al-sonra öde GenZ kullanıcısı vardı, 2026 yılında bu sayının 35.1 milyona yükselmesi ve 2022 yılında 29.3 milyon olan GenZ mobil bankacılık kullanıcısının 2026 yılında 47.8 milyona yükselmesi bekleniyor.

Adjust’ın yayımladığı mobil büyüme raporunda Türkiye’nin uygulama pazarı hızla büyüyor, fintech uygulamalarının artan yükleme ve oturumları her yıl katlanarak büyüyor.

Raporda Paylaşılan verilere göre; MENA bölgesinde öne çıkan Fintech verileri; 2022’de Orta Doğu ve Afrika’da finansal teknolojinin hazır olup olmadığına ilişkin sıralama bölgeye oldukça yayılmış durumda. Sırasıyla Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve Bahreyn fintech merkezleri olarak ortaya çıkıyor. Türkiye ise dördüncü sırada yer alıyor.

Uygulama büyüme skorlarına bakıldığında ise ilk sırada seyahat, ikinci sırada alışveriş uygulamaları, üçüncü sırada ise oyun ve fintech uygulamaları yer alıyor. Kullanıcıları uygulamada tutma açısından ise oyun uygulamaları ilk sırada, fintech uygulamaları ikinci sırada yer alıyor.

Başak Zerman sözlerine şöyle devam etti ‘2024 Fintech dünyasında inovasyon yılı olacak. Yakın gelecekte kullanıcılar finansal işlemlerini yapay zeka sohbet botları desteği ile yapacak, Blockchain bazlı servisler artacak ve dijital cüzdanların kullanımında büyüme göreceğiz. Uygulama pazarlamacıları için veri toplama ve reklam hedefleme yöntemlerini iyileştirmek için yeni teknolojiler ve stratejiler geliştirilecek. Bizi şaşırtacak yenilikçi ve çok başarılı çözümlerle karşılaşacağız. Gelecek bizi çok heyecanlandırıyor’

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir