Fintek

Visa, Üretken Yapay Zeka ile Tokenizasyonu Geliştirmeyi Hedefliyor

Avatar
  • 5 Haziran 2024
  • Okuma süresi: 3 dakika
Visa, Üretken Yapay Zeka ile Tokenizasyonu Geliştirmeyi Hedefliyor

Visa Europe Başkan Yardımcısı Mehret Habteab, şirketin 2014’ten bu yana 10 milyardan fazla token ihraç ettiğini açıkladı.

Visa Europe Ürün ve Çözümler Kıdemli Başkan Yardımcısı Mehret Habteab, Money 20/20 Europe etkinliğinde, şirketin 2014’ten bu yana 10 milyardan fazla token ihraç ederek küresel ölçekte 40 milyar dolar ek e-ticaret geliri elde ettiğini açıkladı.

Visa, Money 20/20 etkinliğinde tokenizasyon teknolojisi sayesinde ulaşılan önemli bir kilometre taşını duyurdu. Açıklamaya göre Visa’nın ürettiği token’lar geçen yıl dünya çapındaki işletmeler için 40 milyar dolar tutarında ilave e-ticaret geliri getirirken, 650 milyon dolarlık sahteciliğin de önlenmesini sağladı.   Visa ayrıca, token teknolojisini devreye aldığı 2014 yılından bu yana 10 milyardan fazla token ürettiğini de açıkladı.

Visa, token teknolojisi ile 10 yılda ödemelerin güvenliğini daha da güçlü hale getirdi. Tokenizasyon, ödeme işlemi sırasında hassas kişisel ve ödeme verilerini kriptografik bir anahtarla değiştiren ve böylelikle kart verisine erişimi engelleyen bir teknoloji. Token’ların herhangi bir cihaza yerleştirilebilme özelliği sayesinde dijital ödemeler daha güvenli hale gelirken, dolandırıcılar açısından da işlevsiz veriler söz konusu oluyor.

 

Visa, Üretken Yapay Zeka ile Tokenizasyonu Geliştirmeyi Hedefliyor

Habteab, Finextra’ya yaptığı açıklamada, “Bu sadece ek satış dönüşümünü artırmakla kalmıyor, aynı zamanda tüketicilere gerçekten uygun ve güvenli ödeme deneyimleri sunuyor” dedi. Visa’ya göre, Avrupa’da işledikleri işlemlerin %40’ından fazlası tokenler aracılığıyla tamamlanıyor. Amsterdam’daki sahnede, Visa’nın üretken yapay zeka konusuna yöneldiğini belirten Habteab, “Üretken yapay zekayı ve tokenları ele aldığınızda, tüketici deneyimini ödeme aşamasına gelmeden önce dönüştürme yeteneğine sahipsiniz” dedi.

Ancak, Habteab, “Verilerini paylaşma konusunda tüketicilerin kontrol altında oldukları, güven ve güvenceye sahip oldukları ortamlarda bulunmaları gerektiğini” belirterek bu konuda bir uyarıda bulundu. Habteab, “Bu, ödeme verileriyle yaptığımız gibi, bu veri özniteliklerini güvence altına almak için gerekli temeli inşa etmek anlamına geliyor” diye ekledi.

Habteab, tokenlerin Danimarka’daki gişelerde nasıl kullanıldığını örnek gösterdi. Bu örnekte, tokenizasyon, ödeme kimlik bilgilerinin sürücü plakalarına bağlanarak güncel kalmasını sağladığından, kuyruklar ve trafik sıkışıklıkları azalmıştır.

Bu konuya açıklık getiren Habteab, “O sinirli sürücülerle dolu kuyrukların oluşturduğu ciddi trafik sıkışıklığının, ödeme kimlik bilgilerinin güncel tutulmasıyla nasıl kolayca çözülebildiğini kim bilebilirdi?” dedi.

Tokenizasyonun geleceğine dair konuşan Habteab, Visa’nın birincil hedefinin, tüccarların ve tüketicilerin tokenizasyonu “keyifle” kullanmalarını sağlamak olduğunu belirtti. “Daha güvenli, daha sorunsuz ve tüketiciler için daha uygun hale getirilebilecek büyük bir işlem dalgası var” dedi.

Visa’nın tokenizasyon teknolojisini üretken yapay zeka ile birleştirme stratejisi, ödeme sistemlerinde güvenliği ve kullanıcı deneyimini artırmayı hedefleyen yenilikçi bir adım olarak öne çıkıyor. Tüketicilerin verilerini güvenli bir şekilde paylaşmalarını sağlayan bu teknoloji, özellikle e-ticaret alanında büyük fırsatlar sunuyor. Visa’nın bu alandaki liderliği, dijital ödeme sistemlerinde yeni standartlar belirlemeye devam edecek gibi görünüyor.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir