Fintek

Visa Direct İşlemleri Yüzde 20 Büyüdü

Avatar
  • 26 Ocak 2024
  • Okuma süresi: 3 dakika
Visa Direct İşlemleri Yüzde 20 Büyüdü

Visa Direct İşlemleri %20 Büyüdü, Yeni Akışlar 200 Trilyon Dolarlık Bir Fırsat Sunuyor.

Visa Direct İşlemleri Yüzde 20 Büyüdü

Visa’nın mali ilk çeyrek sonuçları, özellikle seyahat harcamalarında olmak üzere tüketici harcamalarında sürekli bir büyüme olduğunu gösteriyor; ancak büyüme oranları yavaşlıyor. Yönetim, yeni ödeme akışları ve katma değerli hizmetlerdeki büyüme oranlarının, kredi ve banka kartları aracılığıyla görülen işlem büyümesini geride bıraktığını belirtti. Yatırımcılar, hisseleri saatler sonrasında yaklaşık %3 düşürdü.

Şirketin en son kazanç ekleri ve Perşembe (25 Ocak) günü yapılan konferans çağrısındaki yorumlar, toplam ödeme hacminin sabit dolar bazında ilk çeyrekte %8 arttığını gösteriyor. Sabit para biriminde, banka kartı hacimleri %9 artarak, kredi ile ilgili hacim büyümesini %8 ile geride bıraktı. Şirket, çeyrek boyunca %6 daha fazla banka kartı çıkardı ve toplamda 3 milyar aktif kart sayısına ulaştı, kredi kartlarında ise %4 büyüme ile 1.3 milyar oldu. Şirkete göre, yurt dışı hacimler yıl bazında %16 arttı.

Analistle yapılan konferans çağrısında, CEO Ryan McInerney toplam kimlik bilgilerinin yıl bazında %6 arttığını ve şirketin son mali yıl boyunca 8.7 milyar ağ tokeni çıkardığını, %55 artışla belirtti. Kabul noktaları çağrıya göre %17 artarak, küresel olarak 8.5 milyar son noktaya ulaştı.

Temassız Ödeme ve Visa Direct

CEO’ya göre, temassız ödeme işlemleri şimdi ABD dışında yüz yüze yapılan işlemlerin %77’sini oluşturuyor, yıl bazında %5 artışla. ABD’de bu oran %45 — ve McInerney, tüketicilerin bu ödeme seçeneğini benimsediğinde harcama miktarının işlem başına arttığını söyledi. Visa, ABD’de temassız ödeme kullanımının, tüketicilerin banka kartı işlemlerini dokunarak yapmayı tercih etmeleri halinde, ayda iki işlem daha fazla yapılmasına ve harcamaların ayda birkaç dolar artmasına yol açtığını gördü.

McInerney’e göre, yeni ödeme akışları şimdi işletmeden işletmeye, işletmeden tüketiciye, kişiden kişiye ve diğer para transferi aktiviteleri arasında 200 trilyon dolarlık bir fırsatı temsil ediyor. Visa Direct, en son çeyrekte %20 büyüme gösterdi ve yıl bazında yaklaşık 2.2 milyar işleme ulaştı — ve aynı zaman diliminde ölçülen yurt dışı hacimde %65 büyüme gördü. Toplam ticari ödeme hacimleri yıl bazında %8 arttı.

CFO Chris Suh, çağrıda kartla yapılmayan işlemlerin %7 arttığını ve seyahatle ilgili harcamaların %19 arttığını belirtti. Mali ikinci çeyreğin başından ve Ocak ayının sonlarına kadar ABD’de kredi harcamaları %3, banka kartı ise yaklaşık %8 arttı.

Yurt dışı harcamalar %16, seyahatle ilgili yurt dışı harcamalar ise %19 artış gösterdi. CFO, “Düşükten yükseğe tüm segmentlerde tüketici harcamaları nispeten istikrarlı kaldı” dedi ve Visa’nın segmentler arasında “anlamlı” tüketici davranışı değişiklikleri görmediğini ekledi.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir