Fintekler

TCMB, Asgari Özkaynak Miktarlarını Güncelledi

Avatar
  • 27 Ocak 2024
  • Okuma süresi: 2 dakika
TCMB, Asgari Özkaynak Miktarlarını Güncelledi

TCMB, Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları İçin Asgari Özkaynak Miktarlarını Güncelledi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), ödeme ve elektronik para kuruluşlarının asgari özkaynak miktarlarını yeniden belirledi. TCMB’nin bu konuda yayımladığı 32442 numaralı tebliğ, 27 Ocak 2024 Cumartesi günü Resmi Gazete’de yer aldı.

Yapılan düzenlemeyle, fatura ödeme kuruluşları için asgari özkaynak tutarı 10 milyon TL olarak belirlendi. Bu miktar, yönetmelikle önce 3 milyon TL olarak belirlenmiş ve 30 Haziran 2023 itibarıyla 7 milyon TL’ye yükseltilmişti. Diğer ödeme kuruluşları için asgari özkaynak tutarı ise, TCMB tarafından ilk olarak 5 milyon TL olarak belirlenmiş ve 30 Haziran 2023’te 15 milyon TL’ye çıkarılmıştı. Bu miktar şimdi 20 milyon TL olarak güncellendi.

Elektronik para kuruluşları için ise asgari özkaynak tutarı, yönetmelikle 13 milyon TL olarak belirlenmiş ve 30 Haziran 2023 itibarıyla 41 milyon TL’ye yükseltilmişti. Yeni düzenlemeyle bu miktar 55 milyon TL olarak belirlendi. Tebliğin 30 Haziran 2024’te yürürlüğe gireceği belirtildi.

Bu düzenleme, ödeme ve elektronik para kuruluşlarının finansal güvenilirliğini ve sektördeki istikrarı artırmayı amaçlamaktadır. TCMB’nin bu adımı, sektördeki mevcut ve potansiyel katılımcılar için önemli bir gelişme olarak kabul ediliyor.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir