Editörden

Visa 2023 Seyahat Trendleri Araştırması

Avatar
  • 4 Ocak 2024
  • Okuma süresi: 3 dakika
Visa 2023 Seyahat Trendleri Araştırması

Visa 2023 Seyahat Trendleri Araştırması’na göre turistlerin %57’si ödemelerini kartla yapmayı tercih ediyor.

Visa’nın 2023 Küresel Seyahat Trendleri Araştırması Türkiye’ye Gelen Turistlerin Gözünden

Visa’nın 2023 Küresel Seyahat Trendleri Araştırması, göz alıcı Türkiye’mize gelen yabancı misafirlerimizin deneyimleri, tercihleri ve harcama alışkanlıkları hakkında ilgi çekici bilgiler sunuyor. Araştırmanın işaret ettiği üzere, Türkiye; Almanya, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri ve Orta Doğu ülkeleri vatandaşları için bir cazibe merkezi haline gelmiş durumda. Ülkemizin misafirperverliğinden, tarihi ve doğal güzelliklerinden etkilenen yabancı turistlerin dörtte biri önümüzdeki 12 ay içerisinde tekrar Türkiye’yi ziyaret etme planları yapıyor.

Ziyaretçilerimizin gönlünü çelenler arasında ise şüphesiz Türk mutfağının lezzetli yemekleri (%54), cebi rahatlatan fiyatlar (%42) ve alışveriş cenneti oluşumuz (%41) başı çekiyor. Ailelerin de özellikle tercih ettiği ülkemiz, gelen misafirlerine kucak açan sıcak bir ev sahibi olmayı başarıyor.

Ödeme alışkanlıklarında da kart ve temassız işlemler öne çıkıyor; ziyaretçilerimizin %57’si alışverişlerinde kart kullanmayı tercih ediyor. Temassız işlemler ise, kart kullananların %83’ü tarafından benimsenmiş durumda.

Ekonomimize katkıları da göz ardı edilemez; her bir turist ortalama 2.900 dolar harcama yaparak turizm gelirlerimize can suyu oluyor. Aileler ise bu harcamada 4.015 dolar ile zirveyi gösteriyor.

Visa Türkiye Genel Müdürü Samile Mümin‘in sözleriyle, “Visa olarak 40 yıldır Türkiye’de bir köprü görevi görüyoruz ve turizm gelirlerimizin akışını sağlayan altyapımızla bu rolümüzü en iyi şekilde yerine getirmenin haklı gururunu yaşıyoruz.

Ayrıca, misafirlerimizin Türkiye’de geçirdikleri süre ortalama 11 gece olmakla birlikte, güvenlik, temizlik ve konum gibi kriterler konaklama tercihlerinde belirleyici oluyor. Otellerimiz, konuklarımız tarafından %80 oranında tercih ediliyor.

Visa’nın araştırması, ziyaretçilerimizin tatil amaçlı seyahatlerinde kişiselleştirilmiş deneyimleri ve özgün tatilleri tercih ettiğini gösteriyor. Arkadaş ve aile önerileri, seyahat inceleme siteleri, arama motoru sonuçları ve sosyal medya paylaşımları, tatil planlarında en çok başvurulan rehberler arasında.

Sürdürülebilir seyahat konusunda da ziyaretçilerimizin bilinç düzeyi yüksek; çevre dostu seyahati tercih etme oranları %87’ye ulaşıyor. Bu da bizlere, sürdürülebilir turizm anlayışının geleceğinin parlak olduğunu müjdeliyor.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir