Kripto

Piyasalarda uzun boğa yolculuğu başlanacak

Avatar
  • 20 Aralık 2023
  • Okuma süresi: 4 dakika
Piyasalarda uzun boğa yolculuğu başlanacak

Bitci CEO’su Ahmet Onur Yeygün, kripto para piyasalarındaki gelişmeleri değerlendirdi.

Kripto para piyasalarında Bitcoin ETF’lerine onay beklentisi ve düşük faiz politikaları ile bir yükseliş gözlemlendi. 2024’te beklenen Bitcoin ETF onayı ve olası parasal genişleme ile kripto paraların daha fazla yaygınlaşmasını ve kurumsal yatırımcı ilgisinin artmasını sağlayabileceğini söyleyen Bitci CEO’su Ahmet Onur Yeygün, bu gelişmelerin kripto para piyasalarında uzun vadeli bir boğa yolculuğuna işaret ettiğini belirtti.

Piyasalarda özellikle son dönemde Bitcoin ETF’lerine onay beklentisiyle birlikte ciddi bir yükseliş gerçekleşti. Bu yükselişi değerlendirerek piyasaların geleceği hakkında öngörülerde bulunan Bitci CEO’su Ahmet Onur Yeygün, “30 bin dolar seviyelerini geçmekte zorlanan Bitcoin’in 45 bin doları zorladığını gördük. Tabii bu süreçte düzeltme hareketlerini de görebiliyoruz. Ancak aşağı yönlü düşüşlerin piyasayı fazla tedirgin etmediği aşikâr. Piyasa verilerine baktığımız zaman uzun vadeli yatırımcıların hala pozisyonlarını korumaya devam ettiğini görüyoruz.

Şu anda kripto para endüstrisinin 3 konuya odaklandığını söyleyebiliriz. İlki Bitcoin ETF’lerinin onaylanma durumu, ikincisi Fed’in faiz politikaları, üçüncüsüyse olası regülasyonlar. Regülasyon konusu şu anda çok fazla dillendirilmese de başta SEC ve ABD Adalet Bakanlığı özelinde atılan adımlar bu konuda bir zemin oluşmasına neden olacaktır.” dedi.

ABD’de gerçekleşecek başkanlık seçiminin ardından küresel bir hareketlilik görebiliriz

Bitci CEO’su Yeygün değerlendirmesine şöyle devam etti: “Bu konuda yaşanacak gelişmelerin piyasaların üzerinde bir baskı unsuru olan regülasyon belirsizliğini ortadan kaldıracağını düşünüyorum. Özellikle önümüzdeki yıl itibarıyla bu alandaki çalışmalar artacaktır. Son dönemde ülkemizdeki gündem akışı da bu yönde fikir sahibi olmamıza neden oluyor. Diğer taraftan önümüzdeki yıl ABD’de gerçekleşecek başkanlık seçiminin ardından küresel bir hareketlilik görebiliriz.

Öte yandan, 2023 yılındaki en önemli gündem maddesi olan Fed politikalarının yıl sonu itibarıyla daha az konuşulur hale geldiğini söyleyebiliriz. Burada tabii Fed’in bir süredir faizleri yatay seyirde bırakması oldukça etkili oldu. Enflasyon oranlarındaki düşüşle beraber 2024’ün ikinci yarısından itibaren faiz indirimlerinin de başlayabileceği yönünde bir beklenti oluştu. Bu senaryo kripto para piyasaları için oldukça pozitif. Olası bir parasal genişleme piyasanın yukarı yönlü hareketini destekler nitelikte olacaktır.

Yatay hareketlilikten uzaklaşan piyasalar, uzun boğa yolculuğuna başlanacağına dair önemli emareler barındırıyor 

2023 bitmeden bir gelişme olmadığı taktirde 2024 içerisinde beklenen en önemli husus Bitcoin ETF’lerinin onayı olacaktır. Olası bir onay kripto para ve blockchain endüstrisi için yeni bir hikâye başlatabilir. Bitcoin veya diğer kripto para birimlerinin ETF’leri sektörün genişlemesine ve kripto paraların yaygınlaşmasına muhakkak ivme kazandıracaktır. Bu gelişme ve regülasyon adımlarıyla beraber kurumsal yatırımcıların piyasaya ilgisinin artmasını bekliyorum.

Özetle önümüzde duran konu başlıkları kripto para piyasaları için olumlu beklentiler yaratıyor. Yatay hareketlilikten uzaklaşan piyasaların uzun boğa yolculuğuna başlamak adına ciddi emareler barındırdığını söyleyebiliriz. Ancak tabii ki bu durum bugünün şartları ve öngörüsü dahilinde geçerli. Yeni bir gelişme olduğu taktirde her zaman olduğu gibi beklentilerde güncelleme gerekecektir.”

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir