Kripto

Bitcoin 44,000 doları zorluyor

Avatar
  • 21 Aralık 2023
  • Okuma süresi: 9 dakika
Bitcoin 44,000 doları zorluyor

Bitcoin ve Ethereum, son 24 saatte sırasıyla 43,934 dolar ve 2,219 dolar seviyelerinden işlem görüyor.

Bitcoin ve Ethereum, son 24 saatte sırasıyla %2.46 ve %0.30’lık bir artışla 43,934 dolar ve 2,219 dolar seviyelerinden işlem görüyor. Haftalık bazda Bitcoin %2.29 artış, Ethereum ise %2.78 düşüş gösterdi. Kripto para piyasasının toplam değeri, %0.61’lik bir artışla 1.594 trilyon dolara ulaştı. Bitcoin’in piyasa değeri yaklaşık 856 milyar doları aşarken, Ethereum 266 milyar dolarlık piyasa değeriyle takip ediyor.

CoinTR Araştırma Departmanı tarafından hazırlanan bültende günün öne çıkan başlıkları ve kripto paraların son 24 saati değerlendiriliyor.

 

İşte günün öne çıkan başlıkları

Bitcoin işlem gücünde tarihi zirve, 527 EH/s’ye ulaştı.

20 Aralık 2023’te, Bitcoin’in toplam işlem gücü Luxor tarafından hazırlanan HashrateIndex.com raporuna göre 527 EH/s (Exahash per second – saniyede bir exahash) değerine ulaşarak yeni bir rekor kırdı. EH/s, Bitcoin madenciliğinde kullanılan bir ölçüm birimi olup, saniyede gerçekleştirilen hash işlem sayısını gösterir. Son 90 gün içinde ortalama işlem gücü 462EH/s civarında seyrettiği gözlemlendi. Bu artış, Bitcoin ağının sağlamlığını ve madencilik faaliyetlerinin yoğunluğunu gösteriyor.

Bitcoin ETF ihraççıları 48 saatte üç yeni kripto reklamı yayınladı

Bitcoin ETF (borsa yatırım fonu) ihraççıları, kripto pazarlama savaşında iki yeni hamle yaparak sadece iki günde üç kripto reklamı yayınladı. Bitwise, 18 Aralık’ta Dos Equis bira reklam kampanyasında “Dünyanın En İlginç Adamı” karakteriyle tanınan aktör Jonathan Goldsmith’li ilk Bitcoin ETF reklamını yayınladı. 20 Aralık’ta Hashdex ise, “Hisse senetleri kripto değil, sabit gelir kripto değil, değerli metaller? Hayır, onlar da kripto değil” yazılı bir damper kamyonu ile kripto reklamını yayınladı. Sosyal medya üzerindeki tepkilere göre, Bitwise’ın reklam kampanyası en iyi tepkiyi aldı. Bu reklam hamleleri, henüz düzenleyici onay almamış bir finansal ürüne olan güveni gösteriyor. Analistler, SEC’nin bekleyen 13 spot Bitcoin ETF’den birini veya tümünü 10 Ocak’a kadar %90 olasılıkla onaylayacağını tahmin ediyor. Bitcoin öncüsü ve JAN3 CEO’su Samson Mow, Bitcoin ETF’leri için reklam kampanyalarının önemini vurguladı. Mow, bu firmaların yatırımcılar, fon girişleri ve yönetim altındaki varlıklar için birbiriyle rekabet ettiğini, temel silahlarının markalaşma olduğunu belirtti. Mow, “Bitcoin için bu turuncu ışık savaşı hayal edemeyeceğiniz kadar ısınacak” dedi.

PwC tarafından yayınlanan raporda 42 ülkenin kripto paralar ile ilgili çalışmaları incelendi

PriceWaterhouseCoopers (PwC)’ın yeni raporu, 2023 yılında 40’tan fazla ülkenin kripto para odaklı düzenlemeler ve yasal girişimler üzerinde aktif olarak çalıştığını gösteriyor. Bu artan düzenleyici faaliyet, hükümetlerin hızla gelişen dijital varlık alanında yollarını bulmaya çalıştıkları bir zamanda, kripto paralara yönelik potansiyel bir küresel kabulü işaret ediyor. 19 Aralık Salı günü yayınlanan rapor, stablecoin düzenlemesi, seyahat kuralına uyum, lisanslama ve listeleme rehberliği ve genel kripto çerçevesi geliştirme olarak dört ana odağa dikkat çekiyor.

Dört odak noktası arasında, Mali Eylem Görev Gücü’nün seyahat kuralı, 42 yargı bölgesinden 40’ının bu önemli konuyu ele aldığı en çok tartışılan konu olarak öne çıkıyor. Buna karşılık, stablecoin mevzuatı, sekiz ülke tarafından tamamen göz ardı edilmiş ve bu konuda en az düzenleyici ilgi gösterilen konu olarak görünüyor. Rapor, Uganda, Hindistan ve Brezilya gibi bazı ülkelerin yalnızca bir veya iki düzenleyici alana odaklandığını vurguluyor, bu da dijital varlık endüstrisine karşı temkinli veya sınırlı bir yaklaşımı gösteriyor. Türkiye ise ulusal düzeyde herhangi bir kripto girişiminde ilerleme kaydetmeyen tek ülke olarak raporda dikkat çekiyor.

ABD Yargıcı SBF’nin cezalandırma sürecini uzatma talebini reddetti

CoinDesk’in bildirdiğine göre, ABD federal yargıcı Lewis Kaplan, FTX’in Eski CEO’su Sam Bankman Fried (SBF)’in cezalandırma sürecini uzatma ve ABD denetim ve ön duruşma hizmetleri sistemi ile görüşmeyi ertelemek için yaptığı talebi reddetti. SBF’nin avukatı, gelecek yıl mart ayında yapılacak olan ceza duruşmasının dört ila altı hafta uzatılmasını talep etti. Yargıç bu talebi reddetti ve ABD Adalet Bakanlığı’nın ek suçlamalarla ikinci bir yargılama yapmaya karar vermesi durumunda, cezalandırma sürecinin ertelenebileceğini belirtti.

El Salvador, Bitcoin’e ilgi sıralamasında zirveye yükseldi

El Salvador, Bitcoin’e olan ilgide zirvede kalmaya devam ederken, Brezilya, Nijerya’yı geçerek ikinci sıraya yerleşti. Brezilyalı kripto kullanıcılarının Bitcoin yerine artan bir şekilde USDT stablecoin’ini tercih ettikleri gözlemleniyor. El Salvador, Bitcoin’e olan bağlılığını artırırken, Brezilya’nın en büyük özel bankası Itau Unibanco kripto para hizmetlerini başlattı ve Brezilya Devlet Başkanı yeni kripto vergi yasasını imzaladı. Nijerya’da ise stablecoinler, ABD dolarına bağlı oldukları için enflasyona ve yerel para biriminin değer kaybına karşı koruma sağladığı için tercih ediliyor. Nijerya, Afrika’da ve küresel olarak kripto para benimsemesinde lider olmaya devam ediyor.

Güney Kore Merkez Bankası Başkanı CBDC gelişimini hızlandırma çağrısında bulundu

Güney Kore Merkez Bankası (BOK) Başkanı Rhee Chang-yong, küresel banka düzenleyici kurumlarına, merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) gelişimini hızlandırma çağrısında bulundu. Başkan Chang-yong, Seul’de düzenlenen finans konferansında yaptığı konuşmada, merkez bankalarının perakende CBDC ürünlerini piyasaya sürmesi gerektiğini belirterek, düzenlenmemiş stablecoin’lerin küresel finansal istikrar konusunda önemli bir risk oluşturduğunu ifade etti. Rhee Chang-yong, 2022’de TerraUSD’nin (UST) çöküşü ve milyarlarca dolarlık yatırımcı fonlarının yok olmasına dikkat çekti.

Hang Seng Bank, Hong Kong Hükümetine Dijital Hong Kong Doları altyapısı planı geliştirmek için sektörle iş birliği çağrısında bulundu

Hang Seng Bank ve uluslararası yönetim danışmanlığı firması Oliver Wyman, “Programlanabilir Ödemelerin Geleceği” raporunu yayınladı. Raporda, Hong Kong Para Otoritesi’nin dijital Hong Kong dolarlarını piyasaya sürmeye karar vermesi durumunda, hükümetin ve endüstrinin sağlam bir dijital Hong Kong doları altyapısı planı geliştirmek, müşteri odaklı yenilikleri teşvik etmek, sağlıklı piyasa rekabetini korumak ve dijital Hong Kong dolarlarıyla ilgili bilgi koruma, gizlilik ve ağ güvenliği konularına dikkat etmek için iş birliği yapması gerektiği vurgulanıyor. Raporda ayrıca, daha fazla küçük ve orta ölçekli işletmenin ve hükümet kurumlarının dijital Hong Kong dolarını benimsemesi için pratik engellerin aşılarak sürecin basitleştirilmesi gerektiği belirtilirken, programlanabilir işlevlerin geniş çaplı tanıtımının uygulama sürecinde belirli zorluklarla karşılaşabileceği için, programlanabilir işlevler tasarlanırken kullanıcı deneyimi, sistem performansı ve risk yönetiminin öncelik verilmesi gerektiği ifade ediliyor.

Tayvan Finansal Denetleme Komisyonu: “Sanal Varlık Platformları dahil 2024’te toplam 96 anahtar finansal denetim maddesi var.”

Tayvan, Çin’deki Finansal Denetleme Komisyonu, 2024 yılına kadar yatırım dolandırıcılığı ve sanal para birimleri üzerine yaşanan anlaşmazlıkların altın denetim projesine dahil edileceğini açıkladı. Finansal Denetleme Komisyonu, 2024’te altın denetimin ana noktalarını ortaya koydu; toplam 96 maddeye bölünebilen bu denetimler altı ana alanda gerçekleştirilecek. Bu alanlar; kurumsal yönetim, dolandırıcılığın önlenmesi, finansal tüketici haklarının korunması, gayrimenkul kredi riski yönetimi, bilgi güvenliği, sanal varlık platformları ve işlem işletmeleri (VASP) olup, bu kategoriler arasında sanal para birimi işletmeleri ilk kez altın denetim kategorisine dahil edildi. Denetimler, operatörlerin kara para aklamaya karşı önlemleri uygulayıp uygulamadıklarına odaklanacak.

Şanghay Ekonomi ve Bilgi Teknolojisi Komisyonu Baş Mühendisi: Şanghay, AI ve Blockchain gibi alanlarda açık kaynak yatırımlarını artırmayı teşvik edecek

Şanghay Ekonomi ve Bilgi Komisyonu Baş Mühendisi Ge Dongbo, 2023 Açık Kaynak Endüstri Ekolojisi Konferansı’nda yaptığı açıklamada, Şanghay’ın temel yazılım, endüstriyel yazılım, bilgi güvenliği, bulut yerel, büyük veri, yapay zeka, blok zinciri gibi alanlarda açık kaynak teknolojisi ve yeniliklerin araştırılmasını ve geliştirilmesini güçlendireceğini ve işletmelerin açık kaynak yatırımlarını artırmalarını teşvik edeceğini söyledi. Şanghay, mükemmel açık kaynak projeleri ve toplulukları yetiştirmeyi hedefliyor ve yerli ve yabancı açık kaynak sosyal kuruluşları, yenilikçi yetenekleri ve projeleri Şanghay’a yerleşmeye davet ediyor.

Hong Kong Cyberport ve China Resources Research Institute, AI ve Blockchain Alanlarına Odaklanan Ortak Hızlandırıcı Programını Başlattı:

Hong Kong Cyberport, China Resources Research Institute ile finansal teknoloji, akıllı yaşam, dijital eğlence, ağ güvenliği, yapay zeka, büyük veri, süper bilgisayar merkezleri, blockchain ve Web3 gibi alanlara odaklanan ortak bir hızlandırıcı programı için işbirliği anlaşması imzaladığını duyurdu.

Ripple İrlanda Merkez Bankası VASP listesine eklendi

Ripple Labs’ın Dublin kayıtlı iştiraki Ripple Markets Ireland Ltd, 13 Aralık Salı günü Merkez Bankası’nın VASP listesine eklendi. Bu durum, Ripple’ın İrlanda iştirakinin yasal yükümlülüklerini yerine getirecek etkili politika ve kontrollere sahip olduğunu gösteriyor. VASP rejimi altında, blok zinciri destekli ödeme ve döviz ağı işleten ve XRP kripto tokenini oluşturan şirket, İrlanda’daki müşterilere bazı dijital varlık hizmetleri sunabilecek.

 

Öne Çıkan Altcoinler

IoTeX (IOTX): Fiyat: $0.06331 | 24 Saatlik Artış: %25.64 | Haftalık Artış: %99.36

Solana (SOL): Fiyat: $86.36 | 24 Saatlik Artış: %14.00 | Haftalık Artış: %20.69

Neo (NEO): Fiyat: $14.24 | 24 Saatlik Artış: %12.41 | Haftalık Artış: %10.60

Ordinals (ORDI): Fiyat: $56.62 | 24 Saatlik Artış: %11.76 | Haftalık Artış: %3.35

Bonk (BONK): Fiyat: $0.00001997 | 24 Saatlik Artış: %11.00 | Haftalık Artış: %36.27

Avalanche (AVAX): Fiyat: $45.32 | 24 Saatlik Artış: %8.63 | Haftalık Artış: %17.22

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir