Fintek

Mastercard Fintech’ler İçin Özel Programını Tanıttı

Avatar
  • 7 Haziran 2024
  • Okuma süresi: 3 dakika
Mastercard Fintech’ler İçin Özel Programını Tanıttı

Mastercard, Batı Avrupa’daki Girişimler İçin ‘Mastercard for Fintechs’ Programını Başlattı.

Mastercard, Batı Avrupa’daki girişimlere yönelik ‘Mastercard for Fintechs’ adında özel bir program başlattı. Bu program, teknoloji desteği ve eğitim araçlarına erişim sunarken, aynı zamanda 50.000 € ödül kazanma fırsatı ile çeşitli fintech etkinliklerine katılım imkanı sağlıyor.

 

Mastercard’ın fintech girişimlerine yönelik bu yenilikçi programı, sektördeki girişimcilere büyük fırsatlar sunarak, onların hızla büyümesine ve global pazarda yer almalarına olanak tanıyor. Özellikle zorlu ekonomik koşullarda, böyle bir destek programının varlığı, fintech ekosisteminde önemli bir boşluğu dolduruyor ve sektördeki inovasyonu artırıyor. Bu hamle, fintechlerin sadece finansman sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda stratejik ortaklıklar kurarak sürdürülebilir bir büyüme yakalamalarına da yardımcı olacaktır.

 

Programın Amacı ve Özellikleri

Mastercard, bu programı son dönemde fintechlerin karşılaştığı zorlu fon bulma ortamına yanıt olarak tasarladığını belirtti. Program, fintechlerin eğitim, uzmanlık, ağ oluşturma ve özel araçlar ile desteklenerek kendi ayakları üzerinde durmalarını sağlamayı amaçlıyor. Mastercard’ın Batı Avrupa Bölüm Başkanı Eimear Creaven, “Dünya çapındaki programlarımız yeniliği teşvik ediyor, büyümeyi hızlandırıyor ve program lansmanlarını kolaylaştırıyor. Dijital araçlarımız, fintechlerin her niş ve her büyüme aşamasında desteklenmesi için tasarlandı.” dedi.

 

Programın Yarışma Aşaması

Programın rekabetçi yönü, ödeme sistemleri, Web3 ve blockchain, yeni ödeme akışları, bankacılık ve KOBİ’ler, entegre finans ve/veya sürdürülebilir teknoloji alanlarında en az bir Avrupa ülkesinde (Belçika, Fransa, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, İspanya ve Portekiz) somut bir ürün sunmuş olan pre-seed, seed veya seri A yatırım aşamasındaki fintechlere yöneliktir.

İlk seçimin ardından, Avrupa yarışmasına katılanlar Haziran’dan Ekim’e kadar Paris, Madrid, Milano ve Amsterdam’da dört yerel yarışmaya katılacak ve her şehirde sekiz fintech yarışacak. Her şehirden iki yerel kazanan seçilecek. Sekiz yerel kazanan, yıl sonunda Paris’te yapılacak final etkinliğinde yarışacak.

 

Değerlendirme ve Ödül

Fintechler, projelerini Mastercard ve dış ortaklardan oluşan bir jüri önünde sunacak, ardından bir Soru-Cevap oturumu ile projeleri değerlendirilecek. Her proje, ekibin uzmanlığı, projenin yenilikçiliği, finansal sağlığı, uzun vadeli yaşayabilirliği, ölçeklenebilirlik potansiyeli ve Mastercard ile stratejik uyumu gibi kriterlere göre derecelendirilecek. Final etkinliğinin kazananı, 50.000 € değerinde pazarlama desteği, Mastercard’ın sponsorluk varlıklarına erişim, Start Path programının final seçimi günü için hızlı geçiş ve ekosistemdeki uzmanlar ve kuruculardan mentorluk desteği içeren bir ödül kazanacak.

 

Mastercard Start Path Programı Hakkında:

Mastercard Start Path, 54 ülkeden 380’den fazla fintech ile çalıştı ve Revolut, Razorpay ve Airwallet gibi 10’dan fazla unicorn ortaya çıkardı. Sadece 2023 yılında, Mastercard ve müşterileri ile 50 ticari anlaşma yapıldı.

 

 

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir