Fintek Kripto

MasterCard Crypto Credential hizmetinin lansmanını duyurdu

Avatar
  • 5 Haziran 2024
  • Okuma süresi: 4 dakika
MasterCard Crypto Credential hizmetinin lansmanını duyurdu

MasterCard, MasterCard Crypto Credential hizmetinin lansmanını duyurdu.

MasterCard, kripto transferlerini daha kolay ve az karmaşık hale getirmeyi amaçlayan MasterCard Crypto Credential hizmetinin lansmanını duyurdu. Bu hizmet, kullanıcıların uzun ve karmaşık blok zinciri adresleri yerine takma adlarını kullanarak kripto göndermelerini ve almalarını sağlayacak. Bu, işlemler sırasında milyonlarca doların kaybedildiği bir sorunu çözüyor.

 

MasterCard’ın Crypto Credential hizmeti, kripto transferlerini daha erişilebilir ve güvenli hale getirme konusunda önemli bir adım olarak öne çıkıyor. Bu adım, özellikle kripto dünyasında yeni olan kullanıcılar için büyük bir kolaylık sağlayacak ve küresel kripto benimsenmesini artıracaktır. MasterCard’ın bu yenilikçi yaklaşımı, finansal katılımı teşvik ederken, kullanıcı güvenliğini de ön planda tutarak dijital ödeme ekosistemine önemli bir katkı sunacak. İşte detaylar: 

 

MasterCard’ın Yeni Hizmeti: MasterCard Crypto Credential

Ekip tarafından belirtilenlere göre, bu çözüm şimdiden Bit2Me, Lirium ve Mercado Bitcoin borsaları gibi çeşitli borsalarda etkinleştirilmiş durumda. Yeni eklenen Foxbit, bir kripto cüzdan sağlayıcısı ve Lirium ile entegre olan Lulubit de bu hizmeti kullanacak. Hizmet, Latin Amerika ve Avrupa’da pilot olarak başlatılacak ve önümüzdeki aylarda daha fazla ülke eklenecek.

“Latin Amerika ve dünya genelinde blok zinciri ve dijital varlıklara olan ilgi artmaya devam ederken, kamu blok zinciri ağları üzerinde güvenilir ve doğrulanabilir etkileşimler sağlamaya devam etmek çok önemlidir,” dedi MasterCard Latin Amerika ve Karayipler Ürün ve Mühendislik Kıdemli Başkan Yardımcısı Walter Pimenta. “Bu dinamik ortaklık seti ile MasterCard Crypto Credential’ı tam potansiyeline daha da yakınlaştırmaktan heyecan duyuyoruz.”

Haziran ayından itibaren Arjantin, Brezilya, Şili, Fransa, Guatemala, Meksika, Panama, Paraguay, Peru, Portekiz, İspanya, İsviçre ve Uruguay’daki kullanıcılar, çoklu para birimleri ve blok zincirler arasında sınır ötesi ve yerel transferler yapabilecekler.

Zivoe’nin Kurucu Ortağı Thor Abbasi, MasterCard’ın bu hamlesini övgüyle karşılayarak, bu adımın “daha geniş kripto benimsenmesine doğru önemli bir adım” olduğunu ve bankasız ve bankalara erişimi kısıtlı olanlara finansal katılım sağlayacağını belirtti.

“MasterCard gibi geleneksel finans kurumları, geleceğin finansının blok zincir üzerinde olacağını kabul etmeye devam ediyor,” diye ekledi Abbasi. “Bu, Zivoe olarak daha uygun maliyetli kredi erişimi sağlamak için blok zincir teknolojisini kullanma yaklaşımımızı daha da doğruluyor ve bu gelişmenin daha geniş blok zincir topluluğu üzerinde olumlu bir etkisi olacağını umuyoruz.”

Küresel Kripto Ödemelerinin ve Havale İşlemlerinin Genişletilmesi

MasterCard Crypto Credential, blok zincir ağları aracılığıyla tüketici ve işletmeler arasındaki etkileşimleri doğrulamaya yardımcı olur. Hizmet, kullanıcının belirli bir doğrulama standartlarına uygun olduğunu ve kripto gönderdikleri cüzdanın doğru alıcı adresi ve doğru blok zinciri olduğunu garanti edecektir. İlgili borsalar, kullanıcıyı MasterCard Crypto Credential standartlarına göre doğrulayacak. Doğrulandıktan sonra kullanıcı, cüzdanlarına kripto göndermek veya almak için kullanabilecekleri bir takma ad elde eder. Bu, kripto gönderme veya alma sürecinin karmaşıklığını azaltan meta veri değişimi aracılığıyla mümkündür. Hizmet, fonların gönderilen varlıkları destekleyen bir alıcı cüzdanına gönderildiğinden emin olarak işlemlerde güven ve kesinlik sağlar.

Alıcı cüzdan, varlıkları veya blok zincirini desteklemiyorsa, gönderici bilgilendirilir ve işlem devam etmez, bu da tüm tarafları potansiyel fon kaybından korur.

MasterCard Crypto Credential, Latin Amerika ve Avrupa’da kripto yasalarına uyumu en üst düzeye çıkararak başlayacak. Çözüm, sınır ötesi işlemler için Seyahat Kuralı bilgilerini değiş tokuş etmeyi destekler ve bu, potansiyel yasa dışı ve yasadışı faaliyetleri önlemek için düzenleyici bir gerekliliktir.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir