Fintek

Mastercard, BAE’de ADGM ile İş Birliği Yapıyor

Avatar
  • 22 Ocak 2024
  • Okuma süresi: 3 dakika
Mastercard, BAE’de ADGM ile İş Birliği Yapıyor

Mastercard, BAE’de KOBİ’ler İçin Ödeme Kartları Sunmak İçin ADGM ile İş Birliği Yapıyor.

Mastercard ve Abu Dhabi Global Market (ADGM), Abu Dhabi ve genel olarak Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) hızla büyüyen küçük ve orta ölçekli işletme (KOBİ) sektörünün büyümesini dijitalleştirerek desteklemek amacıyla bir iş birliği duyurdu.

Bu ortaklık, Mastercard’ın teknolojileri ve kaynakları aracılığıyla KOBİ’lerin büyüme potansiyellerini gerçekleştirmelerini sağlayacak. İş birliği kapsamında, Mastercard ve ADGM, uygun işletmelere KOBİ kartları sunacak. Mastercard ve ADGM, işletme giderlerini sorunsuz ve güvenli bir şekilde yönetmek için yerel banka ortakları ile çalışarak KOBİ kartları çıkaracak.

Kart tekliflerinin ötesinde, küçük işletmeler Mastercard’ın KOBİ iş eğitim programına da katılabilecek. Ayrıca, uygun olduğu durumlarda, Mastercard geç aşama fintek girişimlerine şirketin geniş fintek portföyüne erişim sağlayan, ödüllü küresel girişim angajman programı Start Path aracılığıyla ilgili işletmelere destek olacak.

ADGM’den Pazar Geliştirme Şefi Arvind Ramamurthy, “ADGM olarak, BAE’de sağlam bir KOBİ ekosistemi inşa etmede ve küçük işletmelerin başarılı olmaları için uygun bir ortam yaratmada önemli bir rol oynamayı hedefliyoruz. Mastercard ile ortaklığımız, iş sahiplerinin tekliflerini geliştirmeye ve yeni fırsatları takip etmeye odaklanmalarını sağlayacak şekilde, KOBİ’lerin ihtiyaçlarının tamamını karşılayan özel bir değer önerisi sunmamıza olanak tanıyacak. KOBİ segmentinin uzun vadeli büyümesine tanık olmayı dört gözle bekliyoruz,” dedi.

Mastercard MENA Doğu Bölgesi Genel Müdürü J.K. Khalil, “KOBİ’ler ekonominin omurgasıdır. Finansal katılımı teşvik etme taahhüdümüzle uyumlu olarak, Mastercard 2025 yılına kadar dünya çapında 50 milyon mikro, küçük ve orta ölçekli işletmeyi dijital ekonomiye dahil etmeyi taahhüt etmiştir. Hedefimize ulaşmak için, küçük işletme sahiplerini doğru araçlar ve eğitimle bağlarken, güvenli bir şekilde ödeme yapmalarına ve ödeme almalarına, sermayeye erişmelerine ve nerede olurlarsa olsunlar dijitalleşmelerine yardımcı oluyoruz. BAE’nin KOBİ’lerinin büyümesine ve gelişmesine olanak tanımak için ADGM ile güçlerimizi birleştirmekten heyecan duyuyoruz,” dedi.

 

BAE’de dijital ekonomiye geçiş hız kazanırken, KOBİ’ler giderek dijital ödemeleri benimsemektedir. Ancak, Mastercard’ın KOBİ uyanışı üzerine yaptığı araştırmaya göre, birçoğu işletme ödeme çözümlerini kullanmaktan caymakta ve bunun yerine kişisel bankacılık ürünlerini tercih etmektedir. Bunun nedenleri arasında yüksek ücretler, kullanım zorluğu ve bazı şirketlerin ana akım iş bankacılığı için yeterince büyük olmaması yer almaktadır. Dünya çapındaki KOBİ’lerin yaklaşık %60’ı hala ödemelerin çoğunu zahmetli banka transferleriyle (%59) yaparken, %51’i riskli nakit kullanmayı tercih etmektedir. Bu sorunları ele almak için Mastercard, KOBİ’lerin ihtiyaçlarına özel olarak tasarlanmış yenilikçi çözümler sunan güvenilir bir sağlayıcı olarak hizmet vermektedir, böylece KOBİ’ler çeşitlenme ve genişleme konusunda ideal bir konuma getirilmektedir.

KOBİ’ler, BAE’de ekonomik çeşitliliğin ve dijital dönüşümün ana itici güçlerindendir. Hükümet verilerine göre, KOBİ’ler ülkenin petrol dışı GSYİH’sinin %63,5’ine katkıda bulunmaktadır. Ülkedeki KOBİ sayısının 2030 yılına kadar 1 milyona ulaşması beklenmektedir.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir