Fintek

Marqo, 12.5 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Avatar
  • 14 Şubat 2024
  • Okuma süresi: 3 dakika
Marqo, 12.5 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Marqo, İşletmelere Üretken Yapay Zeka Uygulamaları Geliştirmek İçin 12.5 Milyon Dolar Topladı.

Marqo, işletmelere daha alakalı ve güncel üretken yapay zeka (AI) uygulamaları geliştirmelerine yardımcı olan arama platformunun benimsenmesini ilerletmek amacıyla Seri A finansman turunda 12.5 milyon dolar topladı.

 

Şirketin vektör arama platformu, kullanıcı aramaları, geri çağırma-augmente edilmiş üretim ve diğer iş kritik uygulamaları dahil olmak üzere yapılandırılmamış verilerin değerini açığa çıkarıyor, Marqo Salı (13 Şubat) günü yapılan bir basın açıklamasında belirtti.

Marqo’nun CEO’su ve kurucu ortağı Tom Hamer açıklamada, “Marqo’yu kurmamızın sebebi, vektör aramanın günlük hayatımızda AI’nın tam potansiyelini gerçekleştirmede önemli bir rol oynayacağını fark etmemizdi, ancak geliştiriciler ve işletmeler için kullanımı oldukça karmaşık,” dedi. “Sadece üstün vektör gömülüler üreten bir platform icat etmekle kalmayıp aynı zamanda müşterilere dakikalar içinde, aylar değil, gelişmiş arama deneyimleri oluşturma imkanı sunan bir ihtiyaç gördük.” dedi.

Marqo’nun vektör arama platformu, “hiper alakalı” arama sonuçlarını gerçek zamanlı olarak döndüren makine öğrenimi (ML) modelleri kullanıyor, açıklamaya göre. Gömme üretimden depolama ve geri alma işlemine kadar tüm süreci yönetebilen platform, tek bir uygulama programlama arayüzü (API) aracılığıyla uygulanabilir.

Bu uygulama, mevcut vektör arama yöntemlerine kıyasla daha az maliyetli ve karmaşık. Mevcut yaklaşımlar, gömme modelleri ve ayrı veritabanlarını bir araya getirmeyi gerektiriyor, açıklamada belirtildi.

Yeni finansman turu Lightspeed tarafından yönetildi ve Marqo’nun toplam finansmanını 17.8 milyon dolara çıkardı, açıklamada belirtildi.

Lightspeed Ortaklarından Hemant Mohapatra açıklamada, ChatGPT gibi ürünlerin benimsenmesinin arama dünyasını “anahtar kelime tabanlı”dan “doğal dil tabanlı”ya taşıdığını söyledi.

Mohapatra, “Marqo’nun misyonu, bu dönüştürücü teknolojiyi dünya çapındaki her şirkete basit bir geliştirici API’si ve hem yerinde hem de bulutta sunulan kurumsal düzeyde bir platform aracılığıyla getirmektir,” dedi. “Erken dönem büyümeleri olağanüstü oldu ve tüketicilerin düşündükleri şekilde arama yapmalarına yardımcı olan bu harika ekibi desteklemekten heyecan duyuyoruz.”

Bu alandaki başka bir gelişme olarak, Patronus AI ve MongoDB, Ocak ayında, kurumsal müşterilere otomatik büyük dil modeli (LLM) değerlendirme ve test yetenekleri getirmek için ortaklık kurduklarını belirtti.

İşbirliği, Patronus AI ve MongoDB’nin Atlas Vektör Arama ürününün güçlü yönlerini birleştirerek, işletmelerin güvenilir belge tabanlı LLM iş akışları geliştirmelerine olanak tanıyacak.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir