Fintek

Klarna CEO’suna göre ABD’de Halka Arz “Çok Yakında”

Avatar
  • 25 Ocak 2024
  • Okuma süresi: 3 dakika
Klarna CEO’suna göre ABD’de Halka Arz “Çok Yakında”

Klarna CEO’su ABD’de Halka Arzın “Çok Yakında” Gerçekleşebileceğini Söyledi.

Klarna CEO’su Sebastian Siemiatkowski’ye göre, Klarna’nın ABD’de “çok yakında” bir borsa listelemesi yapması “çok muhtemel”.

Bloomberg ile yapılan bir röportajda bir halka arz hakkında sorulan soruya Siemiatkowski, “Bu olayın çok yakında gerçekleşmesi çok muhtemel, ancak resmi bir tarih yok.” dedi. Kasım ayında, İsveçli ‘şimdi al, sonra öde’ devi, genel olarak beklenen Londra başlangıç halka arzı öncesinde bir İngiltere holding şirketi kurma sürecini başlattı.

Merkezi İsveç’te bulunan fintech şirketi Klarna, ABD’de halka arz planlıyor. Şirketin Üst Yöneticisi (CEO) Sebastian Siemiatkowski, Bloomberg ile yaptığı konuşmada bu bilgiyi paylaştı. Siemiatkowski, video röportajında “Bu olayın çok yakında gerçekleşmesi çok muhtemel, ancak resmi bir tarih yok,” dedi.

 

BNPL Hizmetlerinde Bir Lider

Klarna Bank AB, perakende müşterilere satın al-şimdi-öde-sonra (BNPL) hizmetleri sunuyor. Bir zamanlar en değerli Avrupa fintech’i olarak kabul edilen Klarna’nın değerlemesi, geçen yıl yaklaşık 45,6 milyar dolardan önemli ölçüde düşürülerek 6,7 milyar dolara indirildi. Aralık ayında ilk çeyrek karlarını açıklamasının ardından şirketin değeri şu anda 7,85 milyar dolar olarak belirlenmiştir.

BNPL ile herhangi bir e-ticaret platformunun perakende müşterileri, alışverişleri için kısa vadeli bir kredi alabilirler. Global Data’ya göre, BNPL sektörü yıllık bileşik %25,5 oranında büyüyor ve pazar büyüklüğünün 2026 yılına kadar 565,8 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

 

ABD İdeal Halka Arz Pazarı

Klarna’nın İsveç ve Birleşik Krallık’ta halka arz yapacağına dair spekülasyonlar bir süredir devam ediyor. Şirketin yeni bir İngiltere holding şirketi kurması, potansiyel bir ilk halka arz (IPO) için hazırlık çalışması olarak kabul edildiğinde bu söylentiler arttı.

Ancak CEO’nun son açıklamalarına göre, şirketi gelir açısından en büyük pazarı olan ABD’de halka arz etmek istiyor. Avrupa’daki bir listelemeye karşı daha az iyimser olan Siemiatkowski, İsveç ve Birleşik Krallık’ın “ABD pazarına kıyasla hala çok küçük olduğunu” belirtti.

Siemiatkowski, “ABD’de, yatırımcılar arasında fintech ve teknoloji şirketlerine dair daha büyük bir anlayış var,” dedi ve “Klarna’ya yatırım yapan herkesin muazzam bir yatırım yapmasını sağlamak istiyorum” diye ekledi.

Son zamanlarda Klarna, Adyen ile ortaklığının kapsamını genişletti. Yeni şartlar altında, Adyen 2024’te Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya’da başlamak üzere Klarna’nın çeşitli tüketici ödeme teklifleri için alıcı banka olarak hizmet verecek. Ödeme sağlayıcısı olarak Adyen, Klarna’nın küresel çapta 150 milyon tüketicisi ve 500.000 ticari ortağı için kart ödemelerini basitleştirmeye yardımcı olacak.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir