Fintek

Chip İlk Nakit ISA’sını Piyasaya Sürdü

Avatar
  • 6 Şubat 2024
  • Okuma süresi: 3 dakika
Chip İlk Nakit ISA’sını Piyasaya Sürdü

İngiltere merkezli varlık uygulaması Chip, ilk Nakit ISA’sını başlattı.

İngiltere merkezli varlık uygulaması Chip, üyelerin yüksek faiz oranları ortamında nakit tasarruflarından potansiyel getirileri en üst düzeye çıkarmalarına yardımcı olmak amacıyla ilk Nakit ISA’sını (Bireysel Tasarruf Hesabı) başlattı.

ClearBank tarafından desteklenen yeni hesap tamamen esnek olup, tasarruf sahiplerine ISA izinlerini etkilemeden para yatırıp çekmelerinde herhangi bir kısıtlama olmaksızın anında işlem yapma olanağı tanıyor. Hesap, İngiltere Merkez Bankası’nın baz faiz oranının 0,6 puan altında seyrederek, otomatik olarak rekabetçi kalmasını ve genel piyasayla uyumlu olmasını sağlayacak şekilde %4,75 AER (değişken) oldukça rekabetçi bir faiz oranı sunacak.

Chip, üyelerinin zenginliklerini artırırken kazandıkları faizden daha fazlasını elde tutmalarına yardımcı olmak amacıyla bir Nakit ISA geliştirmeyi önceliklendirdiğini belirtiyor. Artan faiz oranları, tasarruflarda alınan faiz miktarını artırdı, ancak aynı zamanda tasarruf faizi üzerinden daha fazla vergi ödeme olasılığını da artırdı. Nakit ISA ile, hesapta bulunan paranın üzerinden elde edilen tüm faiz – yıllık ISA izninin £20,000’ine kadar – vergi muafiyeti taşıyacak.

Bu yeni Nakit ISA, mevcut Hisse Senedi ve Paylaşım ISA’sı, Anında Erişim hesabı ve Ödül Tasarruf hesabının yanında, tasarruf ve yatırım ihtiyaçları için tek yer olarak Chip’in sunduğunu daha da güçlendirecek.

Chip CEO’su Simon Rabin şöyle dedi: “Bu, Chip için büyük bir an ve zenginlik inşa etmek için güvenilir, tek duraklı bir destinasyon olma misyonumuzda bir sonraki adım. Artan faiz oranları manzarayı değiştirdi, bu yüzden önceliğimiz kullanıcılarımıza, bize alıştıkları rahatlıkla birlikte paranın en iyi şekilde değerlendirilmesi için vergi açısından etkin bir ürün geliştirmekti. 2024 için çok şeyimiz var ve bu lansman sadece bir başlangıç.”

Ürünün lansmanı aynı zamanda, İngiltere’nin en hızlı büyüyen servet yönetimi işletmelerinden biri olan Chip’in yönetim kurulu başkanı olarak Adam Seale’in katılacağı duyurusunun ardından geldi. Seale, işletmenin kayda değer büyüme döneminde Chip’e önemli finansal tecrübe getiriyor; işletme, geçen yıl yönetim altındaki varlıklarını 10 kat artırarak, 2023 başında 300 milyon sterlinin altından bugün 3 milyar sterlinin üzerine çıktı. Aynı zamanda işletme, geçen yıl boyunca gelirini %922 artırarak ilk karlı çeyreğini 2023’ün üçüncü çeyreğinde kaydetti.

Daha önce, Interactive Investor’ın CEO’su olarak görev yapan Adam, şirketin yönetim altındaki müşteri varlıklarını 1 milyar sterlinden 19 milyar sterline çıkardığı beş yıl boyunca görev yaptı. Chip’in ürün yelpazesi genişlemesi, 2023’te işletme için hızlı büyüme yılından sonra gerçekleşiyor. İşletme, Ocak ve Eylül ayları arasında net 3 milyar sterlinin üzerinde nakit mevduat ve aktif kullanıcı sayısında %150’nin üzerinde artış ile 2023’ün üçüncü çeyreğinde ilk tam karlı çeyreğini kaydetti. Şu anda 790,000 kayıtlı kullanıcısı bulunan şirket, müşteri mevduatlarını 3 milyar sterlinin üzerinde tutuyor.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir