Fintek

Capital One, Discover’ı 35 Milyar Dolara Satın Alıyor

Avatar
  • 21 Şubat 2024
  • Okuma süresi: 2 dakika
Capital One, Discover’ı 35 Milyar Dolara Satın Alıyor

Capital One, kredi kartı pazarında avantaj sağlamak amacıyla Discover Financial Services’ı 35,3 milyar dolar’a satın alacağını duyurdu.

Capital One, rekabetçi kredi kartı pazarında avantaj sağlamak amacıyla Discover Financial Services’ı 35,3 milyar dolarlık (tümü hisse senedi üzerinden gerçekleşen) bir anlaşmayla satın alıyor.

Pazartesi günü geç saatlerde duyurulan anlaşma şartlarına göre, Discover (DFS) hissedarları sahip oldukları her Discover hissesi için biraz fazla Capital One (COF) hissesi alacaklar. Bu, Discover’ın Cuma günkü kapanış hisse fiyatı olan 110,49 dolara kıyasla yaklaşık %27’lik bir prim anlamına geliyor. Anlaşma tamamlandığında, mevcut Capital One hissedarları birleşik şirketin %60’ına sahip olacak, Discover hissedarları ise kalan %40’lık paya sahip olacaklar.

Capital One, anlaşmanın 2024’ün sonlarına veya 2025’in başlarına doğru tamamlanacağını düşünüyor.

Piyasa değeri yaklaşık 28 milyar dolar olan Discover, ABD’deki diğer üç büyük kredi kartı ağları Visa (V), Mastercard (MA) ve American Express (AXP) karşısında oldukça küçük bir oyuncu olarak konumlanıyor. Discover’ın, kendi kredi kartlarını da çıkaran bir şirket olarak, işlemleri kendileri işlemeyen JPMorgan Chase (JPM), Bank of America (BAC) ve Citigroup (C) gibi rakip kredi kartı ihraç eden bankalara karşı Capital One’a önemli bir avantaj sağlaması bekleniyor.

Capital One’ın kurucusu ve CEO’su Richard Fairbank, Pazartesi günkü açıklamada, anlaşmanın “en büyük ödeme ağları ve ödeme şirketleriyle rekabet edebilecek bir ödeme ağı oluşturacağını” söyledi.

Düzenleyiciler tarafından onaylanırsa, Capital One ve Discover arasındaki birleşme, Capital One’a tüccarlardan topladığı ücretlerden yeni bir gelir kaynağı sağlayacak.

Şu anda Capital One, Mastercard ve Visa aracılığı ile kredi kartları çıkarıyor. Anlaşmanın, daha fazla kartın Discover ağına geçirilmesine yol açması muhtemel olarak görülüyor.

 

Kaynak: https://edition.cnn.com/2024/02/19/business/capital-one-buying-discover/index.html

1 Yorum

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir