Kripto

Bitcoin, 26.000 dolar seviyelerinde fiyatlanmayı sürdürüyor

TeknolojiWins Haber Merkezi
  • 22 Ağustos 2023
  • Okuma süresi: 3 dakika
Bitcoin, 26.000 dolar seviyelerinde fiyatlanmayı sürdürüyor

Bitay Araştırma Departmanı Analisti Alper Samet Yorak kripto para piyasasındaki gelişmeleri değerlendirdi.

“Lider kripto para birimi Bitcoin, zor bir haftanın ardından son dört gündür tekrar dar bir aralıkta fiyatlanıyor. Bitcoin, haftanın ikinci gününde 26.000$ civarında denge arıyor,  Ethereum ise 1.670$ düzeylerinde alıcı buluyor.” 

Genel olarak haftanın en önemli gündem maddeleri Çin’den gelecek ekonomik veriler ve cuma günü Fed başkanı Powell’in, Jackson Hole’da yapacağı konuşma olacak. Bu iki maddenin etkili olmasının sebebi, öncelikle satın alma paritesine göre dünyanın en büyük ekonomisi olan ve dünyanın üretim üssü olan Çin’in büyümeyle ilgili ciddi sıkıntılar yaşaması ve ülkenin deflasyona girmesi küresel ekonomik görünüm üzerinde risk oluşturuyor. Bu da küresel piyasalara risk iştahının azalması yoluyla baskı yapıyor. Keza son dönemde kripto para piyasalarındaki hacimlerin azalmasının önemli sebeplerinden birisi de Çin kaynaklı gelişmeler.

Diğer gündem maddesi ise Powell’in Jackson Hole’da yapacağı konuşma olarak öne çıkıyor. Faiz artırımlarının sonuna yaklaşılırken enflasyon görünümü ve para politikası hakkında vereceği mesajlar etkili olacak. Ancak çeşitli analistler Powell’in kısa vadeli para politikası sorunları hakkında daha fazla şahin mesajlar verebileceğini değerlendiriyorlar. Geçen sene beklenenden bir hayli şahin mesajlar açıklayan Powell, kripto para piyasalarında derin düşüşlerin yaşanmasına neden olmuş ve Bitcoin’de %5’e varan günlük düşüşler görülmüştü.

Ek olarak son Bitcoin düşüşünün ardından önde gelen varlık yönetim firmalarından Grayscale, Bitway ve ProShares’de bulunan kripto para yatırım ürünlerinde çıkış yaşandı. Bir önceki hafta 28 milyon doların üzerinde giriş olurken geçtiğimiz hafta 55 milyon dolarlık geri çekilme oldu. Her ne kadar bunun son düşüşle ilgisi olduğu düşünülse de CoinShares analizine göre bu durum aynı zamanda spot Bitcoin ETF onayının gecikmesinden kaynaklı endişelerle de ilgili olabilir. Bilindiği gibi birçok yatırım fonu şirketinin yaptığı spot ETF başvuruları SEC’den henüz geçmedi ve 2024 yılına ertelendi. Bunun getirdiği belirsizliğin piyasa üzerindeki etkisi de olumsuz olduğu değerlendiriliyor.

Bununla birlikte Bitcoin sabah saatlerinde 26.000$ civarında denge ararken Ethereum 1.670$ düzeylerinde alıcı buluyor. Altcoinler nispeten Bitcoin dominasyonunun düşüşüyle toparlanmaya çalışırken AKRO, RIF, MC ve COMP günün en çok kazandıran kripto paraları oldular.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir