güvenlik

biOnay ile 2023 yılında 3 milyonun üzerinde işlem gerçekleşti

Avatar
  • 29 Ocak 2024
  • Okuma süresi: 2 dakika
biOnay ile 2023 yılında 3 milyonun üzerinde işlem gerçekleşti

Yeni kimlik kartları ve parmak izi ile 2023 yılında 3 milyonun üzerinde işlem gerçekleşti.

Kimlik doğrulama cihazları kullanılarak yeni kimlik kartları ve parmak izi ile 2023 yılında 3 milyonun üzerinde işlem gerçekleşti.

Vatandaşların ve kurumların güvenliğini sağlayan Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi, 2023 yılında pek çok önemli kurum ve noktada kullanılmaya başlandı. BiOnay tarafından geliştirilen ve seri üretimleri Türkiye’de yapılan kimlik doğrulama cihazları üzerinden 2023 yılında 3 milyondan fazla işlem gerçekleşti.

2022 yılından bu yana Ziraat Bankası, Halkbank, İşbank gibi bankaların yanı sıra Türkiye genelinde 973 tapu ve kadastro müdürlüğünde, yaklaşık 300 noterde, bazı sınav merkezleri, belediyeler ve ziyaretçi kabul noktalarında kullanılan cihazların, 2024 yılında evlendirme daireleri, SGK, ÖSYM, kolluk kuvvetleri gibi pek çok kurumda da kullanılması bekleniyor.

2024 KEC kullanan kurumların sayısı hızla artacak
2024 yılında kart erişim cihazı (KEC) kullanan noter ve belediye sayısının hızla artmasını beklediklerini söyleyen EGA iştiraki olan biOnay’ın Kurucu Ortağı Ümit Yaşar Usta, “Buna bağlı olarak 2024 yılında 10 milyon üzerinde doğrulama olması muhtemel. SGK, ÖSYM ve MEB gibi Türkiye genelinde geniş ölçekte kimlik doğrulama yapan kurumların parmak izi ile çipli kimlik kartı doğrulamaya geçmesiyle 2024 yılında bu sayı 20-30 milyona yükselebilir. Önümüzdeki süreçte Türkiye’de 1 milyonun üzerinde kimlik doğrulama cihazı ihtiyacının olacağını öngörüyoruz. Başta SGK olmak üzere kimlik kontrolünün yapıldığı her yerde KEC’leri göreceğiz” dedi.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir