Fintek

AB FinTech’leri, AML Kurallarının Yeniden Yazılmasını İstiyor

Avatar
  • 1 Şubat 2024
  • Okuma süresi: 2 dakika
AB FinTech’leri, AML Kurallarının Yeniden Yazılmasını İstiyor

AB FinTech’leri, Önerilen AML Kurallarının Yeniden Yazılmasını Talep Ediyor.

17 Mayıs 2023 tarihinde yayınlanan AB’nin önerilen AML (Kara Para Aklama ile Mücadele) Yönetmeliği üzerine AB FinTech endüstrisinin ortak açıklamasının ardından, ETPPA, EMA, EPIF, EFA ve OFA, yasa koyucuları ve Avrupa Komisyonunu, teknik üçlü görüşmelerde ulaşılan 34. madde üzerindeki uzlaşma metnini açıklığa kavuşturmaya ve Avrupa ödeme başlatma hizmetlerinin (PIS) yok edilmesini önlemek için metni yeniden düzenlemeye çağırıyor.

Çok özetle:

● PISP’ler ile kart alıcıları arasında adil olmayan muamele

● Kendi bünyesinde büyümüş AB FinTech’leri ciddi ve gereksiz rekabet dezavantajı ile karşı karşıya kalacak

● AB yasama organları, PISP’lerin CDD (Müşterini Tanı) yükümlülüğünün yalnızca tüccarlarla ilgili olmasını sağlamak için 34. Maddeyi açıklığa kavuşturmaya çağrılıyor.

Mevcut taslak uzlaşma metninin, ortak açıklamada da izah ettiğimiz gibi, iki kritik noktada daha fazla açıklığa kavuşturulması gerektiğine inanıyoruz. Bunun, zaten var olan siyasi anlaşmanın çerçevesinde yapılabilir olduğuna inancımız tamdır. Aksi takdirde, Avrupa PISP’lerinin diğer ödeme çözümleri ile rekabet etmesi mümkün olmayacak; bunlar arasında yalnızca kendilerine hizmet verdikleri tüccara yönelik özen göstermek zorunda olan kart alıcıları (Visa/Mastercard), ApplePay ve Ideal/EPI yer almakta.

Bu talepler doğrultusunda, Avrupa’daki ödeme hizmeti sağlayıcıları olan FinTech’lerin rekabet gücünün korunması ve adil bir piyasa ortamının sağlanması için gerekli düzenlemelerin ivedilikle yapılması bekleniyor.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir