Fintek

2024 Fintek İnovasyon 50 Listesi Duyuruldu

Avatar
  • 23 Ocak 2024
  • Okuma süresi: 4 dakika
2024 Fintek İnovasyon 50 Listesi Duyuruldu

Amerikan girişim sermayesi şirketi GGV Capital, 2024 yılı Fintek İnovasyon 50 Listesini Duyurdu.

Erken ve büyüme aşamasındaki startup’lara odaklanan Amerikan girişim sermayesi şirketi GGV Capital ABD, Crunchbase ve 44 önde gelen girişim sermayesi firmasıyla ortaklık yaparak ikinci yıllık fintech inovasyon listesini bugün duyurdu. 

“2024 Fintek İnovasyon 50”, yatırımcıların gözünde en umut verici 50 fintech şirketini listeliyor. Lansmanı kutlamak için, listelenen şirketler Nasdaq MarketSite’da Açılış Zilini çalacaklar.

GGV Capital, 50 inovatif şirketi seçmek için 150 şirketi aday gösterdi ve oylamak üzere 44 fintech yatırım firmasını bir araya getirdi. Katılan firmalar arasında Benchmark, Bessemer Venture Partners, Coatue, Founders Fund, General Catalyst, ICONIQ Growth, Lightspeed, PayPal Ventures, QED Investors, Ribbit Capital, Sequoia Capital ve Wellington yer aldı.

Fintech İnovasyon 50 listesinde yer alan şirketler toplamda yaklaşık 12 milyar dolar fon topladı. Bunların yarısı, 60 milyon dolardan az fon toplayan erken aşama Seri A veya B şirketlerinden oluştu.

Listede yer alan 15 şirketin, 60-150 milyon dolar arası fon toplamış orta aşama şirketler olduğu görüldü.

Listede yer alan ilk 10 şirket ise ise 150 milyon dolardan fazla fon toplamış geç aşama şirketlerden oluşuyor. Şirketlerin yaklaşık %80’i New York veya San Francisco merkezli.

 

Fintech sektörü 2023 yılında önemli dalgalanmalar yaşadı, bunlar arasında azalan değerlemeler ve artan faiz oranları yer aldı. Ancak fintech inovasyonunun erken dönemlerinde Affirm, Stripe ve Nubank gibi şirketlerin finansal hizmetler endüstrisinin dinamiklerindeki değişimi vurgulayan olumlu sinyaller belirmeye başladı.

Finansal hizmetler endüstrisi, 12 trilyon dolarlık piyasa değerine sahipken, bu piyasa değerinin %5’ten azı geleneksel finansal hizmetler şirketleriyle karşılaştırıldığında fintech şirketleri tarafından tutuluyor. Ayrıca, fintech şirketleri, geleneksel finansal hizmetlere kıyasla üç kat daha hızlı büyüyor ve önümüzdeki on yıl içinde AI’nin önemli bir uzun vadeli rol oynayacağı ve mevcut oyunculardan değer kapmaya ve yeni finansal ürünler yaratmaya devam etme potansiyellerini vurguluyor. Bir araya geldiğinde, bu faktörler finansal hizmetler ekosistemi içinde yeni bir değer yaratma çağını işaret ediyor.

 

GGV Capital ABD’nin Yönetici Ortağı Hans Tung şunları söyledi: “2023’ün sıkıntılı geçmesine rağmen, liste fintech’in inovasyonunu, azmini ve gelecekteki potansiyelini kutluyor. Fintech’in uzun vadeli trendlerinin lehine olduğuna ve Fintech İnovasyon 50 onurlandırılanları gibi yenilikçilerin ve değer katan aracıların bu değişimi yönlendireceğine inanıyoruz.”

GGV Capital ABD, global fintech sektöründe uzun süredir yatırımcı olup, Affirm (AFRM), Aven, Block (SQ), Divvy Homes ve Novo gibi ABD’deki 10’dan fazla yatırıma sahip; LatAm’da ADDI, Clara, Frubana, IDwall ve Stori; Hindistan’da Rupeek ve Turtlemint yatırımlarını içeriyor. Firma, bu önemli ekosistemin evrimini izlemek ve her yıl fintech sektörünün yükselen yıldızlarını tanımak için listeyi başlattı.

2024 listesi için, 44 yatırım firması tarafından 150 fintech şirketi aday gösterildi. Bu firmalar arasında GGV Capital ABD ve Crunchbase de yer alıyor.

Temsili ve kapsayıcı bir liste sağlamak için, yatırım firmaları portföylerindeki ve portföy dışındaki eşit sayıda şirket sundu. Katılan firmalar daha sonra toplu listeyi oyladı ve ilk 50 şirket Fintech İnovasyon 50’nin onurlandırılanları olarak tanındı. Adaylık kriterleri arasında, birincil ürün odaklı fintech şirketleri, ABD’nin birincil pazarı olarak ve Seri A aşaması finansmanı veya daha ileri aşamaları içeriyordu.

Listede yer alan şirketler, katılımcı yatırımcılar ve metodoloji hakkında daha fazla bilgi için: https://www.fintechinnovation50.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

1 Yorum

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir