Fintek

Ukheshe, EFT International’ı Satın Aldı

Avatar
  • 18 Ocak 2024
  • Okuma süresi: 3 dakika
Ukheshe, EFT International’ı Satın Aldı

Ukheshe International, EFT Corporation Limited’i ana şirket Loita Transaction Services’dan satın aldı.

Afrika fintech ekosistemi için önemli bir hamle olan Ukheshe International, EFT Corporation Limited’i (EFTCorp) pan-Afrika ödeme çözümleri ve finansal anahtarlama sağlayıcısı olan ana şirket Loita Transaction Services’dan (LXS) yüzde yüz oranında satın aldı. Bu işlem, Ukheshe’nin 2022’de Güney Afrika’daki Masterpass’ı satın almasını ve 2023’te Development Partners International (DPI) ile finansman ortaklıklarını tamamlamasını takip ediyor.

Bu, her iki şirketin yenilik ve büyümeye olan bağlılıklarında büyük bir dönüm noktası olup, kıtanın finansal hizmetlerini dönüştürme konusunda paylaşılan bir vizyonu vurgulamaktadır.

Ukheshe Technologies ve EFTCorp, gelecekte de ayrı varlıklar olarak faaliyet göstermeye ve kendi marka kimliklerini korumaya devam edecekler. Bu işlem, EFTCorp’un yönetimi ve kurucu CEO’su Stephen Enderby’nin büyümenin bir sonraki aşamasını sürdürmesini sağlıyor.

23 yıllık bir dijital ödeme öncüsü olan EFTCorp, 35 Afrika pazarında 100’den fazla banka ve işlemciye destek vermektedir. EFTCorp, temel anahtarlama becerileri ve yayımcı işlemci teknolojisi ile tanınmaktadır. Ukheshe’nin teklifleri, banka ortaklarını dijitalleştirmede yardımcı olan uçtan uca dijital hizmetlerin geniş bir yelpazesini kapsamaktadır. Anlaşma, genişletilmiş gruba, Afrika ve Orta Doğu’daki farklı müşterilere, projelere ve iş fırsatlarına maruz kalma imkanı sağlayarak çeşitli bir pazarda yeni teknolojilere ve fırsatlara erişim sağlamaktadır.

Ukheshe’nin dijital kayıt, KYC, dijital cüzdanlar ve çeşitli ödeme kanalları konusundaki uzmanlığı, kurulu elektronik ödeme işleme sistemlerine bağlı kalan EFTCorp’un geleneksel müşterilerini dijitalleştirme fırsatları açacaktır. Bu ortaklık, EFTCorp’un müşterilerinin güvendikleri bir markayla etkileşimde bulunmaya devam ederken, Ukheshe aracılığıyla yenilikçi dijital hizmetlerin genişletilmiş bir paketine erişim sağlamalarını garanti eder.

İşlem hakkında yorum yapan Ukheshe’nin kurucu ortağı ve CEO’su Clayton Hayward, “Piyasa birleşme ve bozulma için olgunlaştı, bu benzer düşünen yönetici ekipleri ve harika ürünlerimizi bir araya getirerek, tercih edilen bankacılık çözümleri ortağı olarak Afrika kıtasını domine etme pozisyonundayız” dedi.

Bu satın alma, grubun Afrika ve ötesindeki pazarlarda ölçeklendirme ve yenilik yapma hedeflerini güçlendirirken, müşterilere, hissedarlara ve ortaklara artan değer sağlama hedefini desteklemektedir.

EFTCorp’un CEO’su Stephen Enderby, “EFTCorp’un dijital stratejisini desteklemeye ve büyütmeye yardımcı olacak bir ortak arıyordum. Ukheshe ile birlikte, büyüme hedeflerimize ulaşmak için harika ürünleri ve geniş yönetici derinliğini bir araya getiriyoruz. Grup olarak, kıta ve Orta Doğu boyunca tamamlayıcı satın almalar ve yatırım fırsatları aramaya devam ediyoruz.” dedi.

DPI’dan ortak James Griffiths, “Ukheshe’nin bu satın almasında destek sağlamaktan dolayı heyecanlıyız. Bu, Ukheshe’nin yenilikçi vizyonuna, güçlü liderliğine ve heyecan verici büyüme potansiyeline olan güvenimizi vurguluyor. Bu büyük dönüm noktasının işletmeye getireceği hızlandırılmış büyümeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir