Kripto

SEC, spot Bitcoin ETF kararlarını yine erteledi

Avatar
  • 27 Eylül 2023
  • Okuma süresi: 3 dakika
SEC, spot Bitcoin ETF kararlarını yine erteledi

Bitay Araştırma Departmanı Analisti Betül Yavuz kripto piyasasındaki gelişmeleri değerlendirdi.

“Bir ayı aşkın bir süredir oldukça durgun olan kripto piyasasında, haber akışları Bitcoin’i hareket ettiremiyor. Dün akşam saatlerinde SEC, Ark 21Shares spot Bitcoin ETF kararını 10 Ocak 2024’e ertelerken, Global X’in spot Bitcoin ETF kararını 21 Kasım 2023’e erteledi. Haber ardından kripto piyasasındaki yatay hareketlilik devam etti. Bitcoin yeni günde 26.260$, Ethereum 1.595$ seviyelerinde hareketlilik gösteriyor.” 

SEC, spot Bitcoin ETF kararlarını vermek için uzun bir sürenin gerektiğini düşünürken erteleme kararı verilmeden hemen önce bir grup Cumhuriyetçi ve Demokrat milletvekilinin SEC Başkanı Gary Gensler’e, spot Bitcoin’e acilen izin vermesi için baskı yaptı. Dikkat çekici baskı ardından gelen erteleme kararıyla diğer başvuruların da bir kez daha ertelenmesi bekleniyor. BlackRock, Fidelity, VanEck, WisdomTree ve Invesco’nun Bitcoin ETF kararları ise 17 Ekim’de verilecek.

Spot piyasalardaki düşük hacim Bitcoin’deki volatiliteyi düşürmeye devam ederken yatırımcılardaki risk iştahı da azalmaya devam ediyor. Yatırımcılar makroekonomik faktörlerden etkilenirken bugün SEC Başkanı Gery Gensler’ın yapacağı konuşma, yarın da ABD’nin büyüme verisi ve Fed Başkanı Powell’ın yapacağı konuşmalar önemini koruyor.

Kripto piyasasının toplam değeri 1,02 trilyon dolar seviyelerinde hareketlilik göstermeye devam ediyor. Yeni günde Bitcoin ve Ethereum yatay hareketlilik gösterirken, altcoinlerde negatif bir seyir hakim. Son 24 saatte altcoinler arasında ayrışan TRB %36’lık yükselişle liderliği alırken, %17 artışla GLMR ikinci ve %15’lik hareketiyle onu takip eden FIS ise üçüncü sırada en çok kazandıran kripto varlıklar olarak yerlerini aldılar.

 Tellor (TRB) Teknik Analiz

Tellor, yaklaşık bir aydır %400’ü aşkın yükselişiyle durgun kripto piyasasında pozitif ayrıştı. Yeni günde 51.3$ seviyelerinden alıcı bulan Trb, en son 3 Aralık 2021 yılında gördüğü seviyeleri test ediyor. Olası pozitif seyrin devam etmesi için 48.97$ üzerinde kalıcılık sağlaması önemli olacaktır. Yukarı yönlü bir harekette ilk olarak 53.09$ ardından da 56.69$ seviyelerinin direnç olarak çalışması beklenebilir. 48.97$ üzerinde kalıcılık sağlayamaması halinde ise 40.08$ ve 33.10$ seviyeleri önemli destek bölgeleri olarak karşımıza çıkıyor.

Moonbeam (GLMR) Teknik Analiz

Yeni günün en çok yükselen ikinci kripto varlığı Glmr, beş günde %70’i aşan artış gösterdi. Bu sabah saatlerinde 0.2620$ seviyelerinden alıcı bulan Glmr için 0.2564$ seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlaması halinde tekrar 200 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 0.2742$ seviyesini test etmesi beklenebilir. Bu seviyenin aşılması halinde 0.3169$ direnç olarak çalışması beklenebilir. Olası aşağı yönlü bir harekette ise 0.2563$ ardından da 0.2228$ seviyeleri önemli destek konumları olacaktır.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir