Kripto

Plan ₿, Guess’le bir iş birliği yaptı

TeknolojiWins Haber Merkezi
  • 5 Nisan 2023
  • Okuma süresi: 3 dakika
Plan ₿, Guess’le bir iş birliği yaptı

Plan ₿, Guess’le bir iş birliği yaptığını duyurdu.

Tether ile Lugano şehrinin birlikte kurduğu Plan ₿, kent sakinlerinin günlük yaşamlarının tüm yönlerini olumlu yönde etkileyecek şekilde şehir genelinde Bitcoin ve stabilcoin’in daha yaygın bir biçimde benimsemesini amaçlıyor. Aralarında McDonald’s’ın da bulunduğu 150’den fazla Lugano mağazası ve işletmesi, bundan böyle mal ve hizmet alımlarında ödeme aracı olarak itibari para birimine ilaveten Bitcoin, Tether ve LVGA’yı da kabul ederek şehrin finansal altyapısını dönüştürmede temel bir araç olarak Bitcoin teknolojisinin kullanımını hızlandırdı ve güçlendirdi.

Lugano’da bundan böyle Guess’in de kripto parayla ödemeleri kabul eden şirketler arasına katılması, bölgeye tam nüfuz etme ve blok zincirinin bölgede yayın olarak benimsenmesine yönelik çıktığımız yolculukta bir dönüm noktası anlamına geliyor” şeklinde konuşan Lugano Belediye Başkanı Michele Foletti, bu durumun halkın mal ve hizmetler ödemelerinde kripto para birimlerini kullanma konusundaki ilgisini daha da pekiştirdiğini ifade etti. Foletti, sözlerini “Bu teknolojileri kent sakinlerimizle buluşturabildiğimiz için gurur duyuyoruz ve Avrupa ve dünya genelinde diğerlerine de aynı şeyi yapmaları için ilham vermeyi umuyoruz.” şeklinde tamamladı.

Guess butik mağazaları merkezi konumuyla gerek turistlerin gerekse Lugano sakinlerinin gerçek hayattaki dijital varlıkları denemeye başlamaları için en uygun yer. Mağazada Bitcoin lightning network teknolojisine sahip gelişmiş bir POS sistemi kullanılacak ve müşterilerin söz konusu üç sanal para birimini kullanarak yeni koleksiyonlara ait giysi ve aksesuarları satın almaları ve ayrıca LVGA’daki müşterilere yatırılan %10’luk bir para iadesi elde etmeleri mümkün olacak. Aktivasyondan sonraki ilk aylarda işlem komisyonları da sıfır olacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan Tether CTO’su Paolo Ardoino, “Plan ₿’nin lansmanından bu yana geçen 365 gün içinde, Tether ve Lugano şehri birlikte önemli bir başarıya imza atarak birçok girişim gerçekleştirdi” şeklinde konuştu. Ardoino, Lugano şehrinde kripto parayla ödemeyi kabul eden firmalar arasına en başta gelen giyim markalarından biri olan Guess’in de katılmasının, esaslı bir değişime işaret ettiğinin altını çizerek, Lugano şehrinde kripto para biriminin benimsenmesinin ilerleyiş şeklini izlemekten büyük heyecan duyduklarını ve Lugano’nun yolundan gitmeyi tercih edenler için bir model olacağına inandıklarını ifade etti.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir