Kripto

Piyasada boğa sinyalleri görülmeye başlandı

TeknolojiWins Haber Merkezi
  • 27 Haziran 2023
  • Okuma süresi: 5 dakika
Piyasada boğa sinyalleri görülmeye başlandı

Bitfinex, Alpha Raporu’nu yayımladı: Piyasada boğa sinyalleri görülmeye başlandı.

Kripto para piyasaları hareketli bir gündemin içerisinden geçiyor. Ekosistem bir yandan küresel makroekonomik gelişmeleri, diğer yandan ise SEC’nin başlattığı soruşturmaları yakından takip ediyor. Dijital token alım satım platformu Bitfinex tarafından gündem çerçevesinde hazırlanan Alpha Raporu, gelişmelere ilişkin detay ve analizlere yer veriyor.

Son gelen temel ekonomik indikatörlere göre ABD ekonomisi karışık bir görünüm sergilemeye devam ediyor. Nitekim, Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ile ölçülen toptan eşya fiyatları Mayıs ayında beklenenden daha fazla oranda düşüş gösterdi ve enflasyonda ileriye dönük muhtemel bir yavaşlama sinyali verdi. Bu düşüş eğilimi, tedarik zincirinde yaşanan güçlüklerin ve sıkıntıların artık hafiflemeye başladığını, mal talebinin ise kredi ve borçlanma maliyetlerinin artmasıyla birlikte yavaşladığını gösteriyor. Bu da Fed’in geçen hafta aldığı faizleri şimdilik sabit tutma kararını haklı çıkarıyor. Üstelik Fed’in politikasındaki bu değişikliğin ekonominin diğer ölçütlerinde beklenmedik bir direncin ve enflasyondaki beklenenden daha fazla bir yavaşlamanın görüldüğü bir ekonomik ortamda gerçekleştiğini unutmamakta yarar var.

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından açıklanan son verilere göre Mayıs ayında tüketici fiyatlarında asgari düzeyde bir yükseliş, enflasyonda ise iki yılı aşkın süredir görülen en küçük yıllık artış gerçekleşti.  Ancak yine de fiyatların yükselmesine neden olan temel etkenler tam olarak ortadan kalkmış değil. Enflasyon dinamikleriyle mücadele ederken ABD’nin karşı karşıya kaldığı önemli bir sorunu olan bütçe açığı artık iyice su yüzüne çıktı. Mayıs ayında hükümet harcamalarının artması ve vergi tahsilatlarının azalmasıyla birlikte geçen yıla nazaran 4 kata yakın arttı.

Hareketli dönemde kripto piyasası dirençli görünümünü koruyor

SEC’in Binance ve Coinbase aleyhine açtığı davalara rağmen, kripto piyasası istikrarını koruyor. Zincir üzerinde görülen hareketler ise esasen, yatırımcı davranışında dikkat çekici bir farklılaşma olduğunu gösteriyor. Bir yandan 10 milyon doların altındaki işlemlerde ciddi miktarda para çekildiği görülürken, diğer yandan 10 milyon doların üstündeki işlemlerde istikrarlı bir şekilde ancak çekilenden daha ufak miktarlarda para yatırıldığı görülüyor.

Sonuç olarak para hareketleri totalde düzenleyici tahkikatlara rağmen genel eğilimin birikim yönünde olduğunu ve uzun vadeli olarak elinde tutanların Bitcoin’in uzun vadede değer kazanacağına olan inançlarını aynen devam ettirdiklerini gösteriyor.

Ayrıca, Bitcoin’in geçen hafta, 25.000 dolarlık destek noktasından hızlı bir şekilde geri toparlanmasının kısa pozisyon sıkıştırmasına neden olmadığı da görüldü. Fiyattaki yaşanan yükseliş ise kısa pozisyonlarının likidasyonlarından değil, muhtemelen fiyatları yerinde tutan büyük miktarlarda vadeli uzun pozisyonlarından kaynaklandı.

Piyasada boğa sinyalleri görülürken arka planda ise piyasa haber gündemi Coinbase’in düzenleyiciden kripto varlık kuralı oluşturma sürecine daha fazla açıklık getirmesi talebine ilişkin önceki dilekçesine SEC tarafından yanıt verilmemesi buna yönelik karar sürecinin de durdurulmasıyla çalkalanıyor. Bu durum Coinbase açısından büyük bir hüsran yaratmaya devam ediyor. Buna karşılık iyi bir haber, SEC’in Binance.US’in varlıklarını dondurma talebinin Federal hakimlerden biri tarafından reddetmesi üzerine Binance.US geçen hafta rahat bir nefes aldı. Böylece, müzakereler sürerken borsasının faaliyetlerine devam etmesine ise izin veriliyor.

FTX’in iflasının ardından para çekme işlemlerini askıya alan kripto kredi firması BlockFi’ın, önümüzdeki aylarda para çekme işlemlerini yeniden başlatacağına dair sinyal vermesi ise gündemde öne çıkan başlıklar arasında yer aldı.

Hong Kong kripto sektörüne yönelik teşviklerini sürdürüyor

Öte yandan, Hong Kong Para Otoritesi (HKMA) de büyük ölçekli bankaları, kripto borsalarını müşteri olarak kabul etmeye zorlayarak, Hong Kong’un küresel kripto para merkezi olma unvanını sağlamlaştırmaya çalışıyor. Yoğun bir şekilde küresel anlamda düzenleme ve soruşturmaların devam ettiği bir ortamda yapılan bu hamle, Hong Kong’un sektöre yönelik şevkinin devam ettiğini kanıtlıyor.

Sonuç olarak kripto sahnesinde düzenleyici savaşların ve stratejik değişimlerin yaşandığı çalkantılı geçen bu hafta bize aslında gelecekte dijital varlık ticareti ve düzenlemelerinin şekillenmesinde önemli rol oynayan dinamiklerin tek bir karede anlık görüntüsünü sunmuş oldu. Öyle ki, borsalar adeta bir jonglör gibi düzenleyiciler ve paydaşlar gibi farklı çıkar grupları arasında denge kurmaya ve idare etmeye çalışırken, kripto dünyası dijital finansın evriminde yeni bir evrenin gelişini izliyor.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir