Fintekler

Misyon Bank, Misyon Tokenizasyon Platformu’nu Duyurdu

Avatar
  • 5 Haziran 2024
  • Okuma süresi: 3 dakika
Misyon Bank, Misyon Tokenizasyon Platformu’nu Duyurdu

Misyon Bank, ülkenin ilk banka güvenceli uçtan uca tokenizasyon platformunu tanıttı.

Türkiye’nin finansal teknolojiler alanında önemli bir adım atan Misyon Bank, ülkenin ilk banka güvenceli uçtan uca tokenizasyon platformunu tanıttı. Blokzinciri teknolojileri ve varlık tokenizasyonu alanında lider bir kuruluş olan Avalanche ile iş birliği yaparak geliştirilen Misyon Tokenizasyon Platformu, finans ve sermaye piyasası aktörleri ile bankaların varlıklarını blok zincirine kolayca taşımasını sağlayacak. Bu platform sayesinde bono, Eurobond, yatırım fonu, hisse senedi ve gayrimenkul gibi birçok yatırım aracı tokenize edilerek küçük tutarlar halinde yatırımcılara sunulabilecek.

Misyon Bank, Misyon Tokenizasyon Platformu’nu Duyurdu

Misyon Tokenizasyon Platformu’nun ilk uygulaması, kurumların bireysel yatırımcılara ölçeklendirilmiş ve güvenli bir tokenize Eurobond yatırım deneyimi sunmasını sağlarken, yabancı yatırımcıların Türk varlıklarına erişiminde döviz volatilite ve fiyatlama risklerini de ortadan kaldıracak. Platformun dijital varlık saklama teknolojilerinde Misyon Bank’ın yakın zamanda iş birliğini duyurduğu İsviçreli Taurus imzası bulunuyor.

Misyon Bank Genel Müdürü Dr. Önder Halisdemir, platformun TL varlıkları bölgesel ölçekte yatırımcıların erişimine açarak sermaye piyasalarını yabancı yatırımcılar için cazibe merkezi haline getireceğini ifade etti. Halisdemir, platformu gerçek dünya varlıklarının tokenizasyon pazarına açılan kapısı olarak tanımlarken, projenin hazırlık sürecinin Avalanche ve Taurus gibi global liderlerin uzmanlığı ile şekillendiğini belirtti. “2030 yılına kadar 10 trilyon ABD doları değerine ulaşması beklenen varlık tokenizasyon alanında Türkiye’nin tüketici değil üretici olarak konumlanmasını mümkün kılacak önemli bir adım attık. Misyon Bank, bölgeselleşme vizyonunu yansıtan saklama ve tokenizasyon açılımları ile yatırımcılar için bir dijital varlık hub’ı olacaktır.” dedi.

Halisdemir ayrıca, “30’dan fazla alt hizmeti barındıran tokenizasyon çözümümüzü düzenlemeler ve evrensel standartlar ile tam uyum içinde ülke ve bölgemiz kurumlarının kullanımına hazırladık. Yasaların izin verdiği varlıkları tokenlaştırmak ve blokzinciri üzerinde 7/24 alım satıma sunmak isteyen kurumlarımızın çözüm ortağı olmaya hazırız.” şeklinde konuştu.

Avalanche’ın blokzincir tabanlı tokenlerin hızlı şekilde oluşturulması ve alım satımı için benzersiz bir platform sağladığını belirten Ava Labs Kurucu Genel Müdürü Dr. Emin Gün Sirer, “Misyon Bank, yatırım araçlarının tokenize edilmesine yönelik güvenlik ve ölçeklenebilirliği önceleyen bir çözüm geliştirerek alanında bir ilke imza atmıştır. Küresel ölçekte yatırımcı tarafında temel bir ihtiyacı karşılayacak olan bu projeyi desteklemekten gurur duyuyoruz.” dedi.

Misyon Bank’ın dijital varlık saklama teknolojilerinde iş ortağı olan Taurus Kurucu Ortağı Lamine Brahimi ise, projenin saklama süreçlerinde Misyon Bank ve MisyonTech’in uzman ekipleriyle çalışmaktan mutluluk duyduklarını ifade ederek, “Misyon Tech’in geliştirdiği tokenizasyon platformu ile Misyon Bank, Türkiye’nin dijital varlıklar alanında bölgesinde söz sahibi olmasını sağlayacak önemli bir adım daha attı.” dedi.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir