Kripto

Madenciler arasında Poolin’in satışları birinci sırada geliyor

TeknolojiWins Haber Merkezi
  • 20 Temmuz 2023
  • Okuma süresi: 3 dakika
Madenciler arasında Poolin’in satışları birinci sırada geliyor

Bitfinex Alpha Raporu’nu yayımladı: Veriler Bitcoin madencilerinin hacimli satışlara devam ettiğini gösteriyor.

ABD piyasalarındaki belirsizlikler kripto para piyasalarını etkilemeye devam ediyor. Özellikle son dönemde, kripto yatırımcılarının yakından takip ettiği madencilik faaliyetlerinde önemli gelişmeler yaşanıyor. Böylesi bir dönemde Dijital token alım satım platformu Bitfinex tarafından yayımlanan Alpha Raporu; kripto para piyasalarındaki son gelişmelere ilişkin önemli detayları içeriyor.

ABD ekonomisinin durumu, belirsiz ve karmaşık seyrine devam ederken kripto para piyasalarındaki haraketlilik de giderek artıyor. Bitcoin madencilerinin aksiyonları piyasadaki yatırımcıların dikkatini çekiyor. Büyük hacimli satışlara devam eden madenciler arasında Poolin’in satışları birinci sırada geliyor. Bu doğrultudaki satışlar madencilerin olası risklerden kaçınma veya korunma (hedging) stratejilerini benimsemiş olmasından kaynaklanıyor. Bitcoin’e yönelik kurumsal ilginin artmasıyla Bitcoin madencilik hisselerinde yakın zamanda görülen hızlı yükselişler de yakından takip ediliyor.

Madencilik faaliyetlerinin zorluk derecesi artıyor

Bitcoin madenciliğindeki zorluk derecesi de tüm zamanların en yüksek düzeyine ulaşıyor. Bu durum ağın ne kadar sağlam olduğunu ve madencilerin güvenlerinin ne derecede arttığını gösteren başka bir kanıt oluşturuyor. Bitcoin’e daha fazla kaynak ayıran madenciler, madencilikteki zorluk derecesini yükselmesine sebep oluyor. Bu durum madencilerin boğa eğiliminde olduklarını gösteriyor. Ancak halihazırdaki pozisyonlarını hedging yaparak korumaya çalışmaları sebebiyle borsalara daha fazla Bitcoin gönderiliyor.

Bitcoin yatırımcıları boğaya yönelik davranış biçimi sergiliyor. Bitcoin zincir üzerindeki hareketlere bakıldığında, boğa durumlarında yaygın olarak görülen uzun vadeli yatırımcılardan kısa vadeli yatırımcılara doğru bir arz transferi döngüsü bulunuyor. Bu el değiştirme süreci, piyasaya hızlı kâr elde etmek isteyen yeni katılımcıların girdiğini, uzun vadeli malları elinde tutanların ise uygun fiyatlardan kâr realizasyonu yapmak istediğini gösteriyor. Bu trendin yükseliş sonrası giderek durağanlaşması ve bu iki grup arasında gerçekleşen arz değişimi erken bir boğa piyasasının işaretini veriyor.

Short pozisyonlarda 193 milyon dolarlık likidasyon gerçekleşti

Bitcoin fiyatları, kısa vadeli yatırımcılardan kaynaklanan satış baskısıyla uzun süredir 29.500-31.500$ arasında dar bir aralıkta gidip geliyor. Fakat geçtiğimiz hafta Ripple ile ilgili gelen olumlu haberlerin ardından enflasyon verilerinin de düşük gelmesiyle hızlı bir yükseliş yaşayarak 31.800$’a ulaşmıştı. Bu hızlı yükselişte short pozisyonlarda 193 milyon dolarlık likidasyon gerçekleşti. Öyle ki, bu rakam piyasanın konsolidasyon aralığına girmesinden bu yana görülen en büyük rakam olarak kaydedildi.

 

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir