Kripto

LUNC Yükseldi

Avatar
  • 27 Kasım 2023
  • Okuma süresi: 3 dakika
LUNC Yükseldi

Bybit tarafından hazırlanan günlük bültende sektör gelişmelerine yer veriliyor.

Geçtiğimiz hafta SPX endeksi, yatırımcıların ABD faiz oranlarının zirveye ulaşmış olabileceği yönündeki spekülasyonlarıyla %1 artış gösterdi. Daha geniş kripto para piyasası, son 24 saat içinde Bitcoin ve Ethereum’un sırasıyla %0,11 ve %0,07 yükselmesiyle artış gösterdi.

Terra Classic Labs’ın stratejik satın alması ve WeMintCash’in potansiyel airdrop’unun ardından USTC ve LUNC fiyatlarının artmasıyla %10,5 yükselen LUNC, bugünün en iyi performans gösteren kripto para birimi oldu. 

Eski adı Terra (LUNA) olan 28 Mayıs 2022’de piyasaya sürülen Terra Classic (LUNC), UST’nin çöküşünden sonra kuruldu. TerraClassicUSD (USTC), USTC’nin değerini geri kazanmayı amaçlayan Terra Classic Labs tarafından 25,6 milyon USTC’nin stratejik olarak satın alınmasının ardından %137’lik bir artış yaşadı. Yatırım, kardeş token Terra Classic’i (LUNC) de olumlu yönde etkileyerek %26’lık bir fiyat artışına neden oldu. BTC tarafından desteklenen algoritmik merkezi olmayan bir stabilcoin yaratmak isteyen bir protokol olan WeMintCash, LUNA çöküşünden önce UST veya LUNA’ya sahip olan veya WeMintCash’in airdrop sözleşmesiyle belirli miktarlarda USTC’yi kilitleyip yakan kişilere de airdrop yapmak istiyor, ancak ayrıntılar henüz belirlenmedi.

Cosmos Hub, yerel tokenı ATOM’un maksimum enflasyon oranını %14’ten %10’a düşürme teklifini onayladı. Bu değişiklik, Cosmos Hub’ın mevcut yüksek enflasyon oranında güvenlik için aşırı harcama yapması sorununu ele alarak güvenliği artırmayı amaçlıyor. 41,1 lehte ve %38,5 aleyhte oyla az farkla kabul edilen teklifin, ATOM’un yıllık staking getirisini yaklaşık %19’dan %13,4’e düşürmesi bekleniyor. Karar, lehte ve aleyhte argümanlarla tartışmalıydı: Zero Knowledge Validator gibi destekçiler, yüksek enflasyonun güvenlik için gereksiz olduğunu ve ATOM’un DeFi’deki uzun vadeli değerine ve faydasına zarar verdiğini iddia ederken, AllNodes gibi muhalifler, küçük doğrulayıcılara zarar verebileceğinden ve daha geniş ekosistem üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabileceğinden korkuyordu. Buna ek olarak, Cosmos Hub kısa süre önce bir likit stake etme modülü sunarak, kullanıcıların ATOM fonlarını önceki 21 günlük serbest bırakma süresi olmadan stake etmelerine olanak tanıyarak Cosmos DeFi ekosisteminde kullanımını kolaylaştırdı.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir