Kripto

HNT, ağın yarıya indirilmesinin ardından yükselişe geçti

TeknolojiWins Haber Merkezi
  • 1 Ağustos 2023
  • Okuma süresi: 3 dakika
HNT, ağın yarıya indirilmesinin ardından yükselişe geçti

Bybit Global ekibi tarafından hazırlanan bültende günün gelişmelerine yer veriliyor.

SPX endeksi %0,15 yükselirken, bu yükselişe katkıda bulunan faktörler arasında yoğun bir kazanç haftası, Çin’den gelen olumlu ekonomik raporlar, Fed yetkililerinden gelen cesaret verici açıklamalar ve enerji stoklarını yukarı çeken WTI ham petrolündeki ralli yer aldı. Daha geniş kripto para piyasası düşüşe geçti ve Bitcoin ve Etherum son 24 saat içinde sırasıyla %0,25 ve %0,61 düştü.

Bugünün en iyi performans göstereni, bugün ağın yarıya indirilmesi beklentisi nedeniyle son 24 saatte %4,7 artan HNT oldu. Temmuz 2019’da başlatılan Helium Network (HNT), düşük güçlü IoT cihazlarını LoRaWAN teknolojisi aracılığıyla internete bağlayan blok zinciri tabanlı bir sistemdir. IoT kablosuz iletişimi için merkezi olmayan bir geleceği teşvik etmeyi ve dünya çapında milyonlarca cihazın internete uygun maliyetle erişmesini sağlamayı amaçlamaktadır. Ayrıca, “Halk Ağı” olarak bilinen bu ağ, yerel işletmelerin uygun fiyatlı ve güçlü kablosuz bağlantılar aracılığıyla kitlelerine ulaşmalarına yardımcı olmayı amaçlamaktadır. HNT yarılanmaları, fiyat enflasyonunu tetiklemek için her iki yılda bir toplam token arzını yarı yarıya azaltmaktadır ve bir sonraki yarılanmanın bugün, Ağustos 2023’te yapılması planlanmaktadır. 2021 yarılanması önemli bir fiyat artışına yol açtı. Bununla birlikte, madencilerin mevcut aşırı doygunluğu ve tokenlerin yetersiz kullanımı, fiyatları etkili bir şekilde artırmak için gelecekteki yarılanmalar için ele alınması gereken tutarlı bir fiyat düşüşüne neden oluyor.

Celo blok zincirinin geliştiricisi CLabs, Celo ve Ethereum arasındaki likidite paylaşımını basitleştirmek ve güvenliği artırmak amacıyla Celo’nun bağımsız bir katman-1 blok zincirinden bir Ethereum katman-2 çözümüne geçişini başarıyla önerdi. Öneri, toplam 131 oydan 128’ini lehte topladı. Celo ve Ethereum topluluğu üyeleriyle aylarca süren araştırma ve tartışmaların ardından gelen bu hamle, Celo’nun Ethereum Sanal Makinesi (EVM) ile uyumlu olması nedeniyle geliştirici deneyimini de kolaylaştıracak ve Ethereum geliştiricilerinin mevcut uygulamalarını taşımasına veya benzer araçları kullanarak yenilerini geliştirmesine olanak tanıyacak. Blok zincirinin yerel tokenı CELO, haberin ardından %4 yükseldi.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir