Editörden

Fintech Yatırımları 2024’te Toparlanacak

Avatar
  • 14 Şubat 2024
  • Okuma süresi: 4 dakika
Fintech Yatırımları 2024’te Toparlanacak

Girişim Sermayesi Şirketleri, Fintech Yatırımlarının 2024’te Toparlanacağı Konusunda İyimser.

Son yıllarda yapay zeka, fintech’in yerini alarak girişim dünyasının ilgi odağı oldu. Ancak birçok VC, bu yıl daha fazla yatırım için koşulların olgunlaştığını düşünüyor.

Fintech yatırımları için zorlu geçen iki yılın ardından, 2021’in zirvesi belki asla geri dönmeyecek ama birkaç girişim sermayesi şirketi, 2024’ün bir toparlanma göreceği konusunda iyimser. 2022-23’te, tedirgin yatırımcılar bir piyasa düzeltmesini beklerken fintech endüstrisindeki işlem aktivitesi daraldı. Bu düzeltme gerçekleşmedi. Resesyon korkuları ve ekonomideki yavaşlama ile birlikte yükselen faiz oranları, bazı girişimlerin değerlemeleri düşerken, girişim sermayedarlarının kenarda beklemesine neden oldu. 2023’te sermaye eksikliği, Crunchbase verilerine göre, globalde altı yılın en düşük seviyesi olan 43 milyar dolara düştü.

Toplanan fon miktarları yıllık %50’den fazla düştü. 2022’de finansal hizmetlere 89.5 milyar dolar yatırım yapılırken, 2021’de bu sektöre akıtılan para miktarı 143 milyar dolardı.

En çok darbe alan alanlar, finansmanın 2016’dan bu yana görülmeyen 12.4 milyar dolara düştüğü, erken aşama finansal hizmetler ve fintech yatırımları oldu.

Yılın ilk kısmı belirsizliğini korurken, Anthemis’ten yatırımcı Bukie Adebo Umeano, “yeterince tozun yerleştiğini” ve girişim sermayesi firmalarının daha hevesli hale geldiğini söyledi. Anthemis, Avrupa ve Kuzey Amerika’da girişim aşaması yatırımlara odaklanan ve yönetimi altında 1.1 milyar dolar bulunan bir firma.

İşte bazı VC’lerin son dönem açıklamalarına bağlı olarak derlediğimiz, fintech yatırımlarının bu yıl toparlanacağını düşünmelerinin beş nedeni:

İşlem Aktivitesinin Artması Bekleniyor

Özellikle gömülü finans ve saf fintech alanlarında işlem aktivitesinin bu yıl artması bekleniyor.

2023’te, New York merkezli Anthemis, erken aşama sermayesi olarak 1 ila 3 milyon dolarlık çekler yazarak dokuz fintech şirketine yatırım yaptı. Umeano, 2024 için işlem aktivitesinin özellikle tohum ve ön-tohum yatırım aşamalarında artacağına inanıyor ve “Bu yıl daha fazla şirkete yatırım yapma olasılığımız yüksek,” diyor.

Anlaşmalar Daha Ucuz Olabilir

QED Investors’tan ortak Chuckie Reddy, “Piyasa önemli ölçüde iyileşmedikçe, yavaş bir sızıntı olacak olsa da” sermayenin hala bol olduğunu söylüyor. QED, 2024’te geçen yıla göre daha fazla yatırım yapmayı planlıyor.

Bazı Fintech Sektörleri Hala Cazip

BDev Ventures’ın kurucu ortağı ve yönetici ortağı Matt Wilson, “Çoğu sermaye, AI ile ilgili araçlara yönelirken, fintech şu anda ‘sıcak bir sektör değil'” diyor ancak Web3/DeFi’nin AI’ın monetizasyonunda rol oynayacağına inanıyor. Wilson, “Bu, AI ve Web3’ün kesişiminde, yatırımcıların hayal gücünü yakalayabilecek yeni bir fintech ekosisteminin ortaya çıkabileceği anlamına geliyor” diyor. BDev Ventures, 28 portföy şirketine sahip ve ortalama çek boyutu 250.000 dolar olmak üzere 100.000 ila 3 milyon dolar arasında yatırım yapıyor.

M&A Isınabilir

Wilson, bu yıl birçok fintech şirketinin satın alınacağını ve büyük oyuncuların ucuz teknoloji şirketlerini ve ürünlerini satın alacağı bir M&A artışı bekliyor. Ancak, 2024’te fintech IPO’larını bekleyen yatırımcıların ödüllendirileceğini düşünmüyor.

Yatırımcılar fintech endüstrisinde ödüller almaya devam edecek, diyor Reddy. “Fintech, devasa bir pazar ve yenilik yapmaya devam etmek için çok alan var, özellikle iyi bir hizmet veya ürün sağlıyorsanız, Stripe veya Credit Karma gibi.” Reddy, fintech’in inanılmaz derecede ilginç olduğuna ve zamanla, işlerin iyileşmesine rağmen, tüketicilere ve küçük işletmelere çözümler sunacak çok alan olduğuna inanıyor.

1 Yorum

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir