Fintek

FinTech Scotland, İnovasyon Çağrısında Bulundu

Avatar
  • 1 Şubat 2024
  • Okuma süresi: 5 dakika
FinTech Scotland, İnovasyon Çağrısında Bulundu

FinTech Scotland, türünün ilk örneği olan bir inovasyon mücadelesi başlattı.

FinTech Scotland, profesyonel hizmetler sağlayıcısı Deloitte ve Tesco Bank, Morgan Stanley ve abrdn ile iş birliği içinde, benzerine az rastlanır bir inovasyon çağrısında bulundu. Bu sektör öncülüğündeki eylem çağrısı, finans kurumlarını ve fintech topluluğundan yenilikçileri, endüstri forumları aracılığıyla en iyi uygulamaları paylaşarak, finansal düzenleme zorluklarına yönelik yeni çözümler geliştirmeye teşvik ediyor.

Bu ilk inovasyon çağrısı, yeni kurulan Finansal Düzenleme İnovasyon Laboratuvarı (FRIL) tarafından öncülük ediliyor ve İngiltere Hükümeti’nin İnovasyon Hızlandırıcı programı tarafından finanse ediliyor. ‘Yapay Zeka ve Yeni Teknolojiler Aracılığıyla Uyumluluğu Basitleştirme’ konusuna odaklanıyor. Seri halinde düzenlenecek inovasyon çağrılarının ilki olan bu girişim, finansal hizmetlerde yeni teknolojilerin benimsenmesine güven kazandırmaya adanmıştır. Bu çağrının amacı, teknolojinin küresel düzenleme gerekliliklerini karşılama kapasitesini göstererek, sektördeki gelecekteki ilerlemeler için yeni bir standart belirlemektir.

FinTech Scotland ve finansal hizmet firmaları, Deloitte ile birlikte, girişimcileri ve yenilikçileri, endüstri uyumluluk zorluklarını ele almak için teknolojileri belirlemeye ve kullanmaya davet ediyor. Sorumlu inovasyon ilkesi altında başlatılan bu çağrılar, tüketicilerin ve işletmelerin acil ihtiyaçları için olumlu sonuçlar doğuracak etkili çözümlerin keşfi ve geliştirilmesi için sahneyi hazırlıyor.

FinTech Scotland’ın CEO’su Nicola Anderson: “Bu ilk endüstri inovasyon çağrısını başlatmaktan son derece heyecanlıyız. Talep odaklı inovasyon çağrıları, Finansal Düzenleme İnovasyon Laboratuvarı’nın olumlu sonuçlar elde etmek için kullanacağı araç setinin önemli bir parçasıdır. Ayrıca, finans kurumlarını bir araya getirme ve uyumluluk süreçlerini geliştirmek için işbirlikçi öğrenme yolları hakkında bilgi edinmelerini sağlama fırsatıdır.”

Strathclyde Üniversitesi ve Glasgow Üniversitesi ile ortaklık içinde, Laboratuvar finansal hizmetler riski ve uyumluluğu konusundaki uzmanlığı yeni teknolojilerle birleştirerek, hem İskoçya’nın hem de İngiltere’nin finansal hizmetler düzenleme inovasyonunda küresel lider olarak konumunu korumayı ve geliştirmeyi amaçlıyor.

Deloitte İskoçya Fintech Lideri Kent Mackenzie: “Deloitte, Finansal Düzenleme İnovasyon Laboratuvarı’nın ilk inovasyon çağrısının destekçilerinden biri olmaktan heyecan duyuyor. Uyumluluğu basitleştirmek, finansal hizmetlerde değişiklik sağlamak için kritik öneme sahiptir ve endüstri genelinde çözümler bu olumlu değişikliği hızlandırmamıza yardımcı olabilir. Laboratuvar, iş birliğini desteklemek için benzersiz bir ortak yükümlülüklerini nasıl yerine getirdiklerine dair yenilikleri daha da destekleyecek.”

Tesco Bank Düzenleyici İşler Başkanı Joanne Seagrave: “Tesco Bank olarak, Finansal Düzenleme İnovasyon Laboratuvarı’nın inovasyon çağrı serisinin sunduğu işbirliği fırsatını memnuniyetle karşılıyoruz. Bu, Yapay Zeka ve yeni teknolojilerin kullanılmasıyla evrilen düzenleyici değişim manzarasını yönetmede bize nasıl yardımcı olabileceğine dair daha fazla anlayış kazanmamızı sağlayacak. Ayrıca, endüstri anlayışını ilerletme konusunda önemli bir fırsat sunuyor.

Morgan Stanley Glasgow Finans Başkanı Angela Benson: “Morgan Stanley, endüstriyel küresel düzenleyici yükümlülükleri ele almak için Yapay Zeka ve yeni teknolojileri kullanma fırsatını tanıyor. Glasgow’daki ofisimizi 20 yıl önce açtığımızda, İskoçya’nın sunabileceği yetenek derinliğini ilk elden gördük. Bu inovasyon çağrısında FinTech Scotland ile ortaklık yapmaktan memnuniyet duyuyoruz.”

abrdn Baş Risk Sorumlusu Gareth Murphy: “abrdn olarak, Finansal Düzenleme İnovasyon Laboratuvarı’nın ilk inovasyon çağrısına katılmaktan memnuniyet duyuyoruz. İnsanlarımızın, süreçlerimizin ve teknolojimizin karışımını sürekli olarak geliştirmemiz hayati önem taşımaktadır. Bu işbirliği, finansal hizmetler ve inovasyonun sürekli sunduğu fırsatları değerlendirme taahhüdümüzün bir göstergesidir.”

Program üç aşamadan oluşuyor: sorun tanımı, çözüm tasarımı ve test etme, ve son gösterimler. Başvuru sahipleri, yakın işbirliği, destek ağı, akademik uzmanlık ve hizmet tasarım desteği aracılığıyla finans firmaları hakkında değerli içgörüler elde edecek. Başarılı şirketler, daha fazla geliştirme ve uygulama için 50,000 £’a kadar hibe ödülleri alacaklar. Fintech’ler ve diğer yenilikçi takımlar, bu meydan okumaya katılmaya davet ediliyor. Başvuru penceresi 1 Şubat’ta açılacak.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir