Kripto

Ethereum, Bitcoin karşında değer kazanmayı sürdürüyor

Avatar
  • 16 Ocak 2024
  • Okuma süresi: 10 dakika
Ethereum, Bitcoin karşında değer kazanmayı sürdürüyor

Ethereum ETF’lerle ilgili birçok farklı senaryo olsa da yatırımcıların odak noktası Ethereum’a kaymaya başladı.

Spot Bitcoin ETF onayının ardından Ethereum ETF’lerle ilgili birçok farklı senaryo olsa da yatırımcıların odak noktası Ethereum’a kaymaya başladı. Yeni günde 41.700 dolar seviyesinden destek bulan Bitcoin, son 24 saatte %0,61’lik bir artışla 42.756 dolar seviyesinden, Ethereum da aynı zaman diliminde %0,74’lük bir artışla 2.530 dolar seviyesinde işlem görüyor. Kripto para piyasasının toplam piyasa değeri 1,639 trilyon dolar; Bitcoin’in piyasa değeri 837 milyar dolar, Ethereum’un piyasa değeri ise 303 milyar dolar seviyesinde.

CoinTR Araştırma Departmanı, kripto paraların son 24 saatteki seyrine ve ekosistemdeki gelişmelerini derledi.

 

JPMorgan, yeni Spot Bitcoin ETF’lerine ciddi yatırım akışı öngörüyor

JPMorgan’ın son raporu, SEC’in spot Bitcoin ETF’lerini onaylamasının ardından kripto piyasasında önemli bir sermaye transferi beklediğini öne sürüyor. Analistlere göre, mevcut kripto ürünlerinden yeni oluşturulan ETF’lere doğru önemli bir sermaye akışı başlamış durumda. Bu da kripto alanına yeni sermaye girmese bile, yeni ETF’lere 36 milyar dolar kadar para girebileceği anlamına geliyor. JPMorgan, Grayscale Bitcoin Trust’tan çıkacak sermayenin yeni spot ETF’lere kayabileceğini ve perakende yatırımcıların dijital cüzdanlardan yeni ETF’lere geçişinin de 20 milyar dolara kadar çıkabileceğini öngörüyor. Grayscale’in yüksek ücretlerinin bu çıkışları tetikleyebileceği ve daha düşük maliyetli ETF’lere yönelmenin hızlanabileceği belirtiliyor. JPMorgan’a göre, kripto piyasası yeni spot Bitcoin ETF’leriyle büyük bir değişim sürecine girebilir, bu da sektörü daha da güçlendirebilir.

 

2023 yılında USDC bulunan cüzdan sayısında %59’luk bir artış oldu

“USDC Ekonomisinin Durumu” başlıklı rapor, USDC’nin karmaşık bir yılına dair ilginç bir perspektif sunuyor. Circle tarafından yayınlanan raporda, kripto paranın geçtiğimiz yıl içindeki kullanımındaki dikkat çekici değişimlere odaklanılmış. Rapora göre, 2023’ün ilk 11 ayında USDC’nin dolaşımdaki arzı, yüzde 44’lük önemli bir düşüşle 45 milyar dolardan 25 milyar dolara gerilemiş.

Bu düşüşün nedenleri arasında, kripto alanındaki yükselen faiz oranları, düzenleyici baskılar, iflaslar ve açık dolandırıcılık gibi faktörler bulunuyor. Circle, yatırımcıların paralarını geleneksel piyasalara çekmelerine sebep olan bu etmenlerin, USDC’nin değerindeki azalmaya katkıda bulunduğunu vurguluyor. Yükselen faiz oranlarının, geleneksel piyasalara yönelmeyi teşvik etmesi, bu düşüşün arkasındaki temel gücün, özellikle de “USDC tutmanın fırsat maliyeti” olduğuna işaret ediyor.

Yıl boyunca basılan veya yakılan 197 milyar doların üzerindeki USDC, kripto paranın “dijital varlık ekonomisi ile geleneksel finans arasında köprü” işlevini sürdürmesine olanak tanıdı. Ayrıca, içinde 10 doların üzerinde USDC bulunan cüzdan sayısının da önceki yıla göre yüzde 59 artışla 2,7 milyonun üzerine çıktığı belirtiliyor.

 

Arjantin’de bir ilk, kira sözleşmesini BTC ile imzaladı

Arjantin’in üçüncü büyük şehri Rosario’da bir ev sahibi ile kiracısı, kira sözleşmelerini bir adım öteye taşıyarak kiracının aylık kirasını Bitcoin cinsinden ödeyeceği bir anlaşmaya imza attılar. Bu olay, Arjantin’de kiralama alanında bir olarak emsal teşkil ederek ülkede yeni başkanlık yönetimi tarafından yapılan hukuki düzenlemelerin bu tarz anlaşmaların önünü açtığını gösteriyor. Başkan Javier Milei liderliğindeki yeni yönetim, Arjantin’in kira kanunlarını, ulusal hukuk sisteminin bir parçası olarak değiştirmiş bulunuyor.

Kira sözleşmesine göre kiracının aylık ödemesi Bitcoin cinsinden 100 dolar olarak belirlendi. Kiracı, bu miktarı her ay, ödemeleri gerçekleştirmek için kullandıkları yerel bir kripto platformu olan Fiwind aracılığıyla transfer edecek. Rosario’daki bu gelişme, kripto paraların geleneksel finans alanında giderek daha fazla benimsendiğine dair önemli bir işaret olarak karşımıza çıkıyor. Ev sahibi ve kiracının Bitcoin ile yapılan bu anlaşma, dijital varlıkların günlük yaşamın bir parçası olma yolunda atılmış önemli bir adımı temsil ediyor.

 

ECB Yetkilisi Holzmann: “2024’te faiz indirimi beklenmiyor, jeopolitik riskler göz önünde bulundurulmalı.”

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Konseyi üyesi Robert Holzmann, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, ECB’nin 2024 yılı boyunca faiz indirimi yapma olasılığına karşı piyasa beklentilerine meydan okudu. Dünya Ekonomik Forumu’nda CNBC’ye konuşan Holzmann, faiz indirimleri konusunu ele almanın henüz erken olduğunu belirterek, “Bugün bunu konuşmamalıyız. Son haftalarda incelediğimiz göstergeler, her şeyin olumsuz bir yönde ilerlediğini gösteriyor. Bu nedenle 2024 yılında faiz indirimi olmayacağını öngörebilirim” dedi.

Holzmann, Euro bölgesindeki tüketici enflasyonunun net olarak yüzde 2’ye düşmediği sürece faiz indirimlerinin gündeme gelmeyeceğini vurguladı. ECB yetkilisi, Euro bölgesinde yıllık enflasyon hedefinin yüzde 2 olduğunu hatırlatarak, Aralık ayında açıklanan verilere göre TÜFE’nin yüzde 2,4’ten yüzde 2,9’a yükseldiğini belirtti.

Ayrıca, Holzmann konuşmasında jeopolitik risklere de dikkat çekerek, İsrail-Filistin çatışması ve Lübnan Hizbullah’ı ile Yemen Husileri arasındaki gerilimin küresel enflasyonda yukarı yönlü risk oluşturabileceğini ifade etti.

 

Morgan Stanley: “Dijital varlıklar, ABD dolarının küresel hakimiyetini tehdit ediyor.”

Morgan Stanley’nin dijital varlıklar başkanı Andrew Peel, dijital varlıkların, özellikle Bitcoin’in küresel para birimi olarak ABD dolarının liderliğini tehdit edebileceği uyarısında bulundu. Peel, ABD dolarının küresel döviz rezervlerinin büyük bir kısmını oluşturmasına rağmen dijital varlıkların küresel algı ve kullanımındaki değişimin, doların hakimiyetini zorlayabileceğini belirtti. Bitcoin’in küresel benimsenmesinin hız kazandığını ifade eden Peel, diğer ülkelerin Merkez Bankası Dijital Paraları’nın (CBDC’ler) ve dolar destekli stabilcoinlerin finansal sektöre etkilerini değerlendirdi. Peel, CBDC’lerin finansal hizmetlerde yeniliklere yol açabileceğini ve dolar destekli stabilcoinlerin finans sektöründe derin etkiler bırakabileceğini vurguladı.

 

Circle CEO’su: “Amerika’da stabilcoin yasası bu yıl geçebilir, düzenleme beklentileri artıyor.”

Circle CEO’su Jeremy Allaire, Amerika Birleşik Devletleri’nde stabilcoin yasasının geçmesine olan güvenini dile getirdi. Allaire, CNBC’ye yaptığı açıklamada, yasanın bu yıl içinde geçme olasılığının yüksek olduğunu belirtti. Dijital doların dünya genelinde yaygınlaştığını ve diğer ülkelerin ABD’den önce dijital para birimlerini düzenlemeye başladığını söyleyen Allaire, ABD’nin bu alandaki liderliğini sürdürme isteğinin güçlü olduğunu vurguladı. Şirketin stabilcoin USD Coin’in (USDC) arkasında olduğu için yasa yapıcıların ve düzenleyicilerin bu alanda ilerleme kaydettiğini ifade etti. ABD’de stabilcoin ödemeleri konusundaki yasal düzenlemelerin artması beklenirken, Circle’ın da bu konuda lobi faaliyetleri yürüttüğü biliniyor. Circle CEO’su, yakın zamanda onaylanan spot Bitcoin borsa yatırım fonlarının ardından daha fazla düzenleyici gelişme beklentisi içinde olduklarını da söyledi. Ancak, Kamu Politikası Global Başkanı Dante Disparte, stabilcoin kullanımının suç faaliyetlerini kolaylaştırma endişelerine dikkat çekerek, bu konunun ele alınmamasının ülkenin ve ekonominin çıkarlarına aykırı olabileceğini ifade etti.

 

BTC/USDT

BTC/USDT grafiğine odaklandığımızda, ETF’lerin açıklanmasıyla birlikte birçok yatırımcının kar realizasyonu yaptığını görüyoruz. Bu durum, Bitcoin’in geçtiğimiz haftadan bu yana 48.262 USD bölgesini test ettiğini ancak önemli destek seviyeleri olan 45.707 USD ve 42.960 USD’yi kırarak 42.000 doların altına gerilediği bir tabloyla karşımıza çıkıyor. Bugün sabah saatlerinde BTC’nin 42.740 USD seviyelerinde işlem görüyor.

Ancak, Bitcoin’in eski trendine dönebilmesi ve gücünü koruyabilmesi için günlük kapanışını hacimli bir mumda 42.960 USD seviyesinin üzerinde gerçekleştirmesi gerekiyor. Aksi takdirde, 40.392 USD seviyelerini yeniden test etme olasılığı bulunmaktadır.

 

ETH/USDT

Ethereum, geçtiğimiz günlerde 2.644 USD’de direnç seviyesini kırdı ancak bu seviyede kalıcı olamayarak, önceki direnç seviyesi olan 2.450 USD’ye kadar geriledi. Bu noktadan aldığı destekle birlikte Ethereum, fiyatını 2.500 USD seviyelerine çıkarmayı başardı. Bu sabah saatlerinde Ethereum’un fiyatı 2.525 USD civarında seyrediyor. Önümüzdeki direnç seviyesi olarak 2.644 USD olarak karşımıza çıkıyor. Ethereum’un bu seviyeyi aşması durumunda daha yüksek fiyat seviyelerine yönelebilir. Ancak, piyasada yaşanabilecek olası gelişmelere karşı dikkatli olmak ve destek seviyelerini takip etmek önemli olacaktır.

 

SOL/USDT

SOL/USDT grafiğine göz attığımızda, Solana’nın 105,91 USD seviyesindeki direnç seviyesini zaman zaman test ettiğini ancak bu seviyede kalıcı olamadığını görüyoruz. Geçtiğimiz haftalarda 125 USD’yi gördükten sonra hızlı geri çekilen Solana, önce 115 USD’deki desteğini ve daha sonra 105 USD’deki desteği de aşağı yönlü kırarak 85 USD civarında kendine yeni bir destek buldu.

Bu aşamada kesin bir değerlendirme yapmak için erken olsa da görünüşe göre Solana, 105 USD ile 85 USD arasında bir konsolidasyon sürecine girmiş gibi duruyor. Bu sebeple önemli destek ve direnç seviyelerini dikkatle takip etmek önem arz etmektedir. Solana’nın bu kritik seviyelerdeki hareketleri, gelecekteki fiyat eğilimini belirlemede bize daha fazla ışık tutabilir.

 

ETH/BTC

Geçtiğimiz hafta, ETH/BTC paritesi önemli bir destekten güç alarak güçlü bir geri dönüş sergiledi. Bu etkileyici performansın arkasındaki sebeplerden biri, özellikle ETH ETF’lerinin piyasaya çıkacağına dair güçlü iddiaların Bitcoin üzerindeki ilgiyi artırması oldu. Ethereum, Bitcoin karşısında değer kazanırken, bu etki aynı zamanda Ethereum tabanlı diğer kripto paralara da yansıdı. BTC’ye kıyasla daha sağlam bir duruş sergileyerek, geçmiş dönemdeki geri çekilmelerden daha dirençli göründüler.

Grafiğe göre, bir sonraki önemli direnç seviyesi 0.06261 olarak gözükse de RSI’ın 68.34 olduğu ve çeşitli düşüşleri bu seviyelerden gerçekleştirdiğini göz önüne alarak, bu seviyelere ulaşırken dikkatli olunmalı. Olası bir geri çekilme durumunda ise 0.05094 seviyelerinin önemli bir destek sağlayabileceği düşünülmekte.

Son analizlere göre, ETH/BTC paritesi şu an itibariyle 0.05931 seviyelerinden işlem görmekte. Ethereum’un güçlenen duruşu ve teknik seviyeler, yatırımcılar için önemli göstergeler olarak karşımıza çıkıyor.

 

Öne Çıkan Altcoinler

BLUR (BLUR): Fiyatı $0.6727, son 24 saatte %16,58 ve 7 günde %45.15 artış gösterdi. Piyasa değeri $829,027,542.

Chiliz (CHZ): Fiyatı $0.1005, son 24 saatte %15,44 ve 7 günde %31.79 artış gösterdi. Piyasa değeri $897,178,015.

CyberConnect (CYBER): Fiyatı $9.0500, son 24 saatte %15,19 ve 7 günde %29,05 artış gösterdi. Piyasa değeri $99,863,006.

Treasure (MAGIC): Fiyatı $1.1907, son 24 saatte %7,73 ve 7 günde %21.84 artış gösterdi. Piyasa değeri $305,632,950.

Santos Fan Token (SANTOS): Fiyatı $3.4898, son 24 saatte %8,73 ve 7 günde %10.20 artış gösterdi. Piyasa değeri $15,790,822.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir