Yatırım

Co Print 12 milyon TL fona ulaştı

TeknolojiWins Haber Merkezi
  • 15 Ocak 2023
  • Okuma süresi: 4 dakika
Co Print 12 milyon TL fona ulaştı

3D yazıcı teknolojileri girişimi Co Print sadece 7 dakikada 12 milyon TL fona ulaştı.

3D yazıcı teknolojileri girişimi Co Print, fonbulucu platformunda 10 milyon TL hedefiyle çıktığı ikinci yatırım turunun 7. dakikasında hedeflediği tutarı aştı. Şirket paylarının %15,84’ünün arzıyla Türkiye kitle fonlama sistemindeki rekor süreyi yakalayan ve 2.742 yatırımcıdan %228 talep alan girişim, 12 milyon TL fon topladı. Bu başarıyla değerlemesini 91 milyon TL’ye çıkaran girişim; yatırım turunu Baykar Teknoloji CEO’su Haluk Bayraktar, fonbulucu Girişim Sermayesi Yatırım Fonu olmak üzere birçok melek yatırımcıdan yaklaşık 1,5 milyon TL ön yatırım alarak başlatmıştı.

Co Print, geçtiğimiz yıl tamamlanan Kickstarter kampanyasında 30 günde 64 farklı ülkeye 400 adet ve 200 bin dolar değerinde ön satış gerçekleştirmişti. Devamında gerçekleştirdiği yüksek çoğunluğu ihracat olan satışlarının sonunda bir yıl dolmadan, üç farklı ürünle dünyanın dört bir yanında 600’den fazla müşteriye ulaştı. fonbulucu’da 2021 Aralık’ta çıktığı ilk yatırım turunda 1.587 yatırımcıdan 3 milyon TL yatırım alan Co Print, geliştirdiği ürünü ile başta Tom’s Hardware İnovasyon Ödülü’nü kazanmak ve ABD merkezli Kickstarter’in seçili projelere verdiği Project We Love rozetini almak üzere pek çok ulusal ve uluslararası başarıya imza atmıştı.

Şirket, en kısa sürede en fazla yatırımcıdan en yüksek fonu toplayan girişim olarak üç farklı rekorla tamamladığı bu yatırım turunun ardından 2023’ün ikinci çeyreğinde Co Print Lite ürününü Kickstarter üzerinden minimum 400 bin dolarlık bir kampanyayla global pazara sunacak. Co Print ürünü için halihazırda geliştirmekte olduğu global bayilik ve distribütörlük ağı üzerinden pazarda hızla büyümeyi hedefleyen girişim, 2023’ün üçüncü çeyreğinde Co Print 3D yazıcının final prototipini bitirip ilk kullanıcı testlerini tamamlamayı ve yıl sonunda seri üretime geçmeyi planlıyor.  Şirket, tüm bunları yaparken 3D yazıcı yan ürünlerinin üretimini ve satışını gerçekleştirerek sürdürülebilir gelir modeliyle ilerleyecek.

 

“Globalde büyük işler başaracağımıza eminiz”

Rekor seviyedeki başarı hakkında konuşan Co Print Kurucu Ortağı Fatih Kazım Duymaz, “fonbulucu platformunda çıktığımız iki yatırım turunda da son derece başarılı sonuçlar elde ettik. Genç yaşımızda bu topraklardan yüksek teknoloji ihraç etme hedefimize inanan ve başından beri girişimimize desteklerini esirgemeyen fonbulucu’ya, Haluk Bayraktar’a ve tüm yatırımcılarımıza çok teşekkür ediyoruz. Co Print’i dünyada en çok kullanılan 3D yazıcı ekipmanı haline getireceğimize yönelik inancımız büyük. Ürünümüzün yükseltilmiş ikinci versiyonunu bu yıl pazara sokarak, yepyeni teknolojilerimizle globalde de büyük işler başaracağımıza eminiz” dedi.

fonbulucu CEO’su Hakan Yıldız, “Türkiye’de bu konuda ürün geliştiren firma bulunmazken dünyada da bu alanda ürün geliştiren firma sayısı çok az. Co Print, piyasadaki rakiplerinin eksik yönlerini tamamlamış, sektör için aranan, nitelikli bir ürünle yola çıktı. Ekibin vizyonu, dinamizmi ve yetkinliği bize daima büyük bir umut verdi. Dolayısıyla Co Print’in başarısı asla tesadüf değil. Girişimizi gönülden tebrik ediyor, hem ülkemizde hem de global çapta imza atacağı başarılarını duymayı sabırsızlıkla bekliyoruz” sözlerini kaydetti.

fonbulucu Girişimci İlişkileri Direktörü Enis Erdem Yurdatapan ise, “Türkiye’den çıkmış en büyük 3D yazıcı şirketi olma hedefiyle kısa zamanda büyük işler başaran Co Print,  yeni yatırımcılarıyla birlikte çok daha hızlı büyüyecek. Hepimize gurur veren bu başarı hikayesinden ötürü tüm ekibi tebrik ediyorum. Azimleri daim, yolları açık olsun” ifadelerini kullandı.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir