Gündem

Cisco yapay zeka ile iş hayatını yeniden tasarlıyor

TeknolojiWins Haber Merkezi
  • 6 Temmuz 2023
  • Okuma süresi: 6 dakika
Cisco yapay zeka ile iş hayatını yeniden tasarlıyor

Cisco Security Cloud’daki yeni yapay zekâ yetenekleri, en karmaşık tehditlere müdahaleyi geliştirecek.

Cisco’nun iş birliği ve güvenlik portföylerindeki yeni üretken yapay zekâ özellikleri, üretkenlik ve sadelik vadediyor. Cisco Webex’teki yapay zekâ destekli yeni özetleme yetenekleri, üretkenliği artıracak ve kullanıcıların işlerini en iyi şekilde yapmalarına yardımcı olacak. Cisco Security Cloud’daki yeni yapay zekâ yetenekleri, en karmaşık tehditlere müdahaleyi geliştirecek.

Cisco, yeni ve güçlü yapay zekâ teknolojisiyle çalışma şeklini yeniden tasarlıyor. Cisco, İş Birliği ve Güvenlik portföylerinde büyük dil modellerinden (LLM’ler) yararlanarak kuruluşların iş gücü için üretkenlik ve basitlik sağlamalarına yardımcı olacak.

Beklentiler tüm zamanların en yüksek seviyesinde. Kuruluşlar bir yandan işletmelerini sofistike siber tehditlere karşı korurken diğer yandan hibrit çalışanlarına nasıl rakipsiz deneyimler sunacakları konusunda kafa yoruyorlar.

Cisco’nun 2023 Küresel İnovasyon Durumu Çalışması’na göre, BT uzmanları üretken yapay zekâyı, işletmeleri üzerinde önemli etkiye sahip olma olasılığı en yüksek teknoloji olarak görüyorlar. %85’i de bunun etkisine hazır olduklarını söylüyor. Üretken yapay zekânın işin geleceğinde oynayacağı önemli rolün farkında olan Cisco da daha verimli, daha güvenli ve daha üretken bir iş deneyimi sağlamak için gerekli adımları atıyor.

Cisco’nun Güvenlik ve İş Birliğinden Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Jeetu Patel, yeni üretken yapay zekâ çözümleri için şunları söyledi: “İşletmelerin ve çalışanların daha üretken olmak için teknolojiyi benimsemelerine bağlı olarak, üretken yapay zekâ hızla yaygınlaşacak. Cisco’da yapay zekâyı yıllardır kullanıyoruz. Cisco Live’da açıkladığımız üretken yapay zekâ ürünlerimizle müşterilerimizin, mümkün olan en güvenli ve rakipsiz iş deneyimini ortaya çıkarmak için gerçek değer yaratmalarına yardımcı oluyoruz.”

Cisco Webex’te Yeni Özetleme Yetenekleri

Her iş etkileşimi hibrit hale gelirken, çalışanlar ve müşteriler işlerini en iyi şekilde yapmalarını sağlayacak iş birliği deneyimlerine ihtiyaç duyuyorlar. Webex Suite dahilindeki yeni özetleme yetenekleri şunları içerecek:

  • “Catch Me Up”, kullanıcıların toplantılar, aramalar, sohbetler ve daha fazlası dahil olmak üzere kaçırılan etkileşimleri hızlı bir şekilde yakalamalarına olanak tanıyacak.
  • Önemli noktaları ve eylem öğelerini içeren akıllı toplantı özetleri. Kullanıcılar, bir Webex toplantısının en önemli unsurlarını otomatik olarak oluşturmayı, kilit noktaları seçebilecekler. Bu, katılımcılar ve toplantıya katılamayan kişiler için kayıt dinleme ya da metin kopyaları okuma ihtiyacını ortadan kaldırarak büyük bir zaman tasarrufu sağlayacak.
  • Şirketin video mesajlaşma aracı olan Vidcast’teki özetler. Bu özellik, ana başlıklar ve bölümler oluşturacak izleyicilerin hızlı bir şekilde videonun en önemli bölümlerine geçebilmelerine olanak tanıyacak.
  • Webex Contact Center’daki yeni görüşme özetleri, müşteri temsilcilerine, müşterilerle yapılan dijital sohbetlerdeki uzun metinleri, hızlı ve otomatik şekilde değerlendirme imkânı verecek, görüşme sonrası özetleme ve çözüm çalışmalarını kolaylaştıracak. Müşteriler müşteri temsilcilerinin, yaşadıkları sorun konusunda bilgi sahibi olmasını ve sorunun çözüme kavuşmasını beklerler. Sohbet özetleri, müşteri temsilcisine self servis aracılığıyla halihazırda araştırılmış olan sorunların ve çözümlerin net bir açıklamasını ve hem müşteri temsilcisine hem de müşteriye çağrının bir özetini sunar.

 

Karmaşıklık Güvenlikten, Diyaloğa Dayalı Bir Güvenliğe Geçiş 

Cisco, operasyonları basitleştirerek ve etkinliği artırarak yapay zekâ ve makine öğrenmesi alanında, güvenlik personelini destekleyecek üstün teknoloji ürünü yeniliklere yatırım yapıyor. Cisco, Security Cloud vizyonunu daha da ileri götürerek (1. Gün sürümüne bağlantı), politika yönetimini basitleştirecek ve tehditlere müdahaleyi iyileştirecek yeni üretken yapay zekâ yeteneklerinin ön izlemesini sunuyor.

Etkili güvenlik politikası oluşturmak ve yönetmek, siber güvenlik uygulamalarının çoğu zaman son derece karmaşık ancak kritik bir işlevidir. Hataya çok az yer vardır ve önceki kurallara müdahale etmeyecek veya onları geçersiz kılmayacak basit düzenlemeler yapma süreci son derece zaman alıcı ve teknik olarak zordur. Bu politikaların tümünü tüm bu sistemler genelinde sürdürmenin oluşturduğu hacim, tutarsızlık ve karmaşıklık, saldırılara kapı açan önemli bir risk oluşturur.

Cisco Security Cloud, güvenlik ve BT yöneticilerinin ayrıntılı güvenlik politikaları tanımlamalarını ve bunları güvenlik altyapılarının farklı yönlerinde en iyi şekilde nasıl uygulayacaklarını değerlendirmelerini sağlayarak, bu sorunu çözmek için üretken yapay zekâ destekli Policy Assistant (Politika Asistanı) özelliğinden yararlanacak.

Analistlerin Makine Hızı ve Ölçeği ile Desteklenmesi

Tehdit tespiti ve müdahalesi, zamanın çok önemli olduğu ve analistlerin makine ölçeğinde karmaşık sistemleri hızla anlamaları gereken yüksek riskli  bir güvenlik operasyonları alanıdır.

Cisco’nun SOC Assistant (Güvenlik Operasyonları Merkezi Asistanı) özelliği, güvenlik analistlerine doğru zamanda doğru kararlar almalarını sağlayacak bağlamı sunacak. SOC Assistant, Cisco Security Cloud platform çözümleri genelinde istihbaratı ilişkilendirecek, potansiyel etkileri aktaracak ve önerilen eylemleri paylaşacak. Bu da SOC ekiplerinin potansiyel tehditlere müdahale etmeleri için gereken süreyi önemli ölçüde azaltacak.

Cisco, Cisco LIVE 2023’te, Webex ve Security Cloud için üretken yapay zekâ çözümünün ön gösterimini de yaptı. Webex özetleri, politika yönetimi ve SOC Assistant Özetleri 2023 takvim yılı sonuna kadar kullanıma sunulacak. Ek SOC Assistant özellikleri ise 2024 takviminin ilk yarısında kullanımda olacak.

Cisco’nun Üretken Yapay Zekâ Yaklaşımı

Cisco, yıllardır Cisco’nun dünyaca bilinen güvenliği ile Webex kullanıcıları için rakipsiz deneyimler yaratmak üzere ses, video, doğal dil anlayışı ve analitik ile yapay zekâdan yararlanıyor. LLM ve üretken yapay zekâdaki yeni gelişmeler, rakipsiz hibrit iş deneyimleri sunmak için bunu daha da ileriye taşıyor. Webex, kurumsal düzeyde yapay zekâ için çok modlu destek, izinler, gizlilik ve doğruluktan oluşan bir dizi ilke belirledi. Bu, ilgili veri kaynağının gizlilik ve güvenlik kurallarına dayalı olarak yalnızca kişilerin halihazırda erişim iznine sahip oldukları verilerin kullanılmasını içeriyor.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir