Kripto

Bitcoin yüzde 1’in üzerinde yükselişle seyrediyor

Avatar
  • 18 Ekim 2023
  • Okuma süresi: 3 dakika
Bitcoin yüzde 1’in üzerinde yükselişle seyrediyor

Bitay Araştırma Departmanı Analisti Alper Samet Yorak, kripto piyasasındaki gelişmeleri değerlendirdi.

“Ortadoğu’daki savaş gelişmelerinin yerini barış ve diplomasiye bırakması umudu bir yana tansiyon daha da yükseliyor. Dün İsrail güçlerinin Gazze bölgesinde bir hastaneyi vurması sonrası yüzlerce insan hayatını kaybetti. Olay dünya kamuoyunda geniş yer kaplarken başta ABD borsaları olmak üzere piyasalarda tansiyon tekrar yükseldi ve sert satışlar görülmeye başlandı. Bu gibi dönemlerde riskli görülen varlıklar satılırken petrol ve altın gibi varlıkların fiyatının artması beklenir. Son dönemde fiyatı yükselen varlıklara Bitcoin de eklendi.” 

Geçtiğimiz hafta 26.800$ seviyesinden aldığı destekle Orta Doğu’daki gelişmelere rağmen özellikle olumlu ETF beklentilerinin de etkisiyle yükseliş ivmesi yakalayan Bitcoin yeni günde de %1’in üzerinde primli seyrediyor. Sabah saatlerinde 28.600$ seviyelerinden alıcı bulan Bitcoin’in Ortadoğu’da savaş başladığından bu yana gösterdiği yükseliş performansı toplamda %4’ün üzerine çıktı. Dominasyonun da artmasıyla Bitcoin’deki yükselişler altcoinlere tam manasıyla yansımazken Ethereum 1.575$ bölgesinde fiyatlanıyor.

Tüm dünyada vadeli endeksler şu an hemen hemen düşüşü işaret ederken Bitcoin’in yükselmesinin arkasındaki temel sebebin olumlu beklentiler olduğu söylenebilir. 2024 yılına sayılı aylar kalmışken 2022 yılındaki olumsuzlukların bir hayli geride bırakıldığı, spot ETF onay beklentisi, Amerika Merkez Bankası Fed’in faiz artırım sürecini bitirdiği veya son kez bir daha yaparak bitireceği beklentisi, 2024 yılında halving beklentilerinin devreye girmeye başlayacağı beklentilerinin de yarattığı olumlu hava bunca riske rağmen Bitcoin’i kısa vadede destekliyor olabilir. Ancak kısa vadede gelen olumlu etkinin en büyük sebebinin Fed’in son faiz artırımını yapmama ihtimali ile spot Bitcoin ETF onayının gerçekleşme olasılığının yükselmesi beklenti kanalını güçlendirerek Bitcoin fiyatını destekliyor. Ek olarak kripto paraların tıpkı Ukrayna-Rusya savaşında olduğu gibi artık finansal araç olarak bir kaçış ve güvenli liman aracı olarak görülmesi Bitcoin’in benimsenmesini de artırarak fiyatını destekliyor. Bu gibi sınamalar her ne kadar zor olsa da Bitcoin’i artık güçlendirerek fiyatının yükselmesine de neden oluyor.

Bu gelişmelerle birlikte yarın Fed başkanı Powell’ın konuşması piyasaların bu hafta en çok bakacağı ekonomik gelişme olacak. Bitcoin’de savaşın getirdiği gerginliğin hangi şiddette devam edeceğine bağlı olarak olumlu havanın devamı beklenebilir.

Bitcoin (BTC)

Geçtiğimiz gün 30.000$ seviyesini test eden Bitcoin, dünü ufak düşüşlerle kapatsa da yeni güne pozitif başladı. Anlık olarak 28.600$ seviyelerinden alıcı bulan Bitcoin için olumlu havanın devam etmesi halinde ilk olarak 29.080$ ardından da 29.520$ seviyelerinin direnç olarak çalışması beklenebilir. Olası aşağı yönlü harekette ise 28.285$ ve 200 günlük hareketli ortalama seviyesine denk gelen 28.015$ seviyesi destek konumunda olmaya devam ediyor.

BurgerCities(BURGER)

Dün günü %4 yükselişle kaptan Burger, yeni güne %5 üzerinde artışla devam ederken, anlık olarak 0.3617$ seviyelerinde hareketlilik gösteriyor. Bu seviyenin üzerinde günlük kapanışlar yapması halinde sırasıyla 0.3825$ ve 0.4034$ seviyelerinin direnç olarak çalışması beklenebilir. Olası aşağı yönlü bir harekette ise 0.3359$ ardından da 0.2943$ seviyeleri destek seviyeleri olarak karşılanabilir.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir