Kripto

Bitcoin tekrar 43.000 dolar sınırında

Avatar
  • 19 Aralık 2023
  • Okuma süresi: 5 dakika
Bitcoin tekrar 43.000 dolar sınırında

Bitcoin, son 24 saatte %4,39’luk hızlı bir artışla 43.015 dolar seviyesine yükseldi.

Lider kripto para birimi Bitcoin, son 24 saatte %4,39’luk hızlı bir artışla 43.015 dolar seviyesine yükselirken, Ethereum ise %3,35 artışla 2.249 dolardan işlem görüyor. Haftalık bazda ise Bitcoin’de %3.43, Ethereum’da ise%1.01 yükseliş yaşandı. Kripto para piyasasının toplam değeri, %0,83’lük bir artışla 1,572 trilyon dolara ulaştı.  

CoinGlass verilerine göre, son 24 saatte ağ genelinde toplam 224 milyon ABD doları tutarında likidasyon gerçekleşti. Bu miktarın 127 milyon dolarlık kısmını uzun pozisyonlar, 97,1 milyon dolarlık kısmını ise kısa pozisyonlar oluşturuyor. BTC için likidasyon miktarı 69,2 milyon dolar, ETH için ise 34,5 milyon dolar oldu.

 

CoinTR Araştırma Departmanı’nın derlediği, gündemin üst sıralarında yer alan kripto piyasasındaki diğer konu başlıkları ise şöyle: 

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly: “2024’te Faiz İndirimi Mümkün”

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, WSJ’ye yaptığı açıklamada, 2024’te Fed’in faiz oranlarında indirime gitmesinin mümkün olabileceğini söyledi. Enflasyonda görülen iyileşmeye işaret eden Daly, Fed’in %2’lik enflasyon hedefine ulaşmayı amaçladığını ve bunu iş piyasasını mümkün olduğunca az etkileyerek yapmak istediklerini belirtti. Daly, faiz oranlarındaki bu potansiyel indirimin hane halkı ve işletmelerin gerçek borçlanma maliyetlerini artırma riskini azaltacağını ve Fed’in aşırı sıkılaştırmadan kaçınmasına yardımcı olacağını ifade etti.

SEC, Ethereum ETF kararını erteledi

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ethereum ETF’i hakkındaki kararını Mayıs 2024’e kadar erteledi. Hashdex, Nasdaq Ethereum ETF ve Grayscale Ethereum Vadeli İşlemler ETF’i dahil, birkaç ETF hakkında nihai karar ertelendi. SEC, bu ETF’lerin listelenmesiyle ilgili kamuoyu görüşü toplamaya devam ediyor.

Coinbase, SEC’nin kripto düzenleme talebini reddettiği karara itiraz ediyor

Coinbase, SEC’nin kripto para birimlerinin menkul kıymet olarak kullanımına yönelik düzenleme talebini reddetmesinin ardından, temyize gitti. Coinbase’in hukuk müşaviri Paul Grewal, SEC’nin 15 Aralık’taki reddi karşısında, hızlı bir şekilde harekete geçtiğini belirtti. 24 Ocak 2024’e kadar SEC’nin karar kaydını sunması gerektiği belirtilirken, Coinbase, SEC’nin kararını “keyfi ve hükümsüz, yetki aşımı ve yasalara aykırı” olarak nitelendirdi.

ABD Mahkemesi, Binance’in cezasını onayladı

ABD mahkemesi, Binance ve eski CEO’su Changpeng “CZ” Zhao’ya karşı ceza kararını onayladı. Binance, CFTC’ye 2,7 milyar dolar ödeyecekken, CZ de bireysel olarak 150 milyon dolar ödeyecek. Bu karar ile CFTC’nin Binance’e karşı uzun süredir devam eden davası sonuçlandı.

BTC madencilik ve dijital varlık şirketleri hisse getirileri Bitcoin’i geçiyor

Kripto para piyasasının yükselişine rağmen, HIVE Digital, Bitfarms, Iris Energy gibi BTC madencilik şirketleri ve Coinbase gibi diğer dijital varlık şirketleri, hisse fiyatlarındaki %266’ya varan getiriyle Bitcoin’in %110’luk artışını geride bıraktı. Bitcoin’in tarihi zirvesi olan 70.000 dolara ulaşması durumunda, bu şirketlere yapılan yatırımların daha büyük getiriler sağlaması bekleniyor.

Kore Mali Denetim Hizmetleri Direktörü, gelecek yıl ocak ayında ABD SEC’i ziyaret edecek

Güney Kore Mali Denetim Hizmetleri Başkanı Lee Buhm-Soo’nun, gelecek yıl Ocak ayında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nu (SEC) ziyaret etmesi bekleniyor. Lee Buhm-Soo’nun, SEC Başkanı Gary Gensler ile sanal varlık (kripto para) piyasasının mevcut durumu, düzenleyici önlemler ve düzenleyici yönlendirme konularını tartışması planlanıyor.

Revolut Business, UK’nin yeni kripto kuralları öncesi hizmetleri askıya alıyor

Revolut, Birleşik Krallık’ta iş platformu üzerinden kripto para alımlarını 2024 başında geçici olarak durduracağını duyurdu. Müşterilere gönderilen bir e-postada, bu kararın yalnızca alım işlemlerini etkileyeceği, kripto para tutma ve satmanın devam edeceği belirtildi. Bu duraklama, 8 Ocak 2024’te yürürlüğe girecek yeni Finansal Davranış Otoritesi (FCA) kurallarına uyum sağlamak için ek zaman gerekliliğinden kaynaklanıyor. Revolut Business, kripto alımlarını 3 Ocak’ta durduracak. FCA’nın yeni kuralları, kripto tanıtımlarını diğer yüksek riskli yatırım ürünleriyle aynı çizgiye getirmeyi hedefliyor. Bu yeni gereksinimler arasında, kripto yatırımlarının riskli doğası hakkında müşteri uyarıları ve yeni müşteri yönlendirmeleri için bonus yasağı gibi önlemler bulunuyor.

İngiltere, Dijital Menkul Kıymetler Sandbox yönetmeliğini yayınladı

İngiltere, finans düzenleyici kurumlarına dijital menkul kıymetler sandbox’ı (DSS) işletme olanağı sağlayan yeni bir düzenleme tanıttı. Yeni düzenleme 8 Ocak’ta yürürlüğe girecek ve Finansal Davranış Otoritesi (FCA) ile İngiltere Merkez Bankası DSS’yi işletebilecek. Şirketler ayrıca, geleneksel menkul kıymetlerin şifreleme teknolojisi kullanılarak dijitalleştirilmesini veya tokenize edilmesini destekleyen dağıtık defter teknolojisini test edecekler.

Ubisoft’un ilk blok zinciri oyunu “Champions Tactics”  NFT fiyatı

Ubisoft’un ilk blok zinciri oyunu Champions Tactics: Grimoria Chronicles’in NFT taban fiyatı 0,244 ETH olarak belirlendi. Oyun, Ethereum uyumlu Oasys blok zincirinde yer alacak.

ERC-721 arayüz fonksiyonunda adlandırılma hatası nedeniyle 100 milyon dolarlık kayıp

Delegate’in kurucusu foobar, ERC-721 standardının arayüz fonksiyonu “safeTransferFrom()” yerine “transferFromWithCallback()” olarak adlandırılmış olsaydı, 100 milyon dolardan fazla değerdeki çalıntıyı önleyebileceğini belirtti. X platformunda yapılan açıklamada, bu adlandırma kararının, tarihte yapılmış en kötü değişken adlandırma kararı olabileceği ifade edildi.

 

Öne Çıkan Altcoinler:

  • Sei (SEI): Fiyat $0,3373, 24 Saatlik Artış %37,92, Haftalık Artış %37,58, Piyasa Değeri $775.771.947
  • WOO Network (WOO): Fiyat $0,4794; 24 Saatlik Artış %26,26, Haftalık Artış %85,56, Piyasa Değeri $853.859.287
  • Injective (INJ): Fiyat $38,39; 24 Saatlik Artış %22,10, Haftalık Artış %48,33, Piyasa Değeri $3.214.978.752
  • VeChain (VET): Fiyat $0,03277; 24 Saatlik Artış %15,94, Haftalık Artış %14,09, Piyasa Değeri $2.382.884.412
  • Immutable (IMX): Fiyat $2,19; 24 Saatlik Artış %13,92, Haftalık Artış %0,18, Piyasa Değeri $2.818.624.030

 

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir