Kripto

Bitcoin, güne 31.000$ bölgesinde alıcı bularak başladı

TeknolojiWins Haber Merkezi
  • 4 Temmuz 2023
  • Okuma süresi: 4 dakika
Bitcoin, güne 31.000$ bölgesinde alıcı bularak başladı

Bitay Araştırma Departmanı Analisti Betül Yavuz, kripto para piyasasındaki gelişmeleri değerlendirdi.

“Kripto paralar bayram haftasında görülen dar bant aralığındaki hareketliliğe son vererek yeni haftaya alıcılı başladı. Dün dünyanın en büyük fon yöneticisi BlackRock’tan gelen haber piyasada hareketlilik yarattı. Bitcoin 2023 yılı zirvesine yaklaşarak 31.380$ seviyesini test etti. Yeni günde lider kripto para Bitcoin 31.000$ seviyelerinden alıcı bulurken, Ethereum da 1.950$ seviyesinde hareketlilik gösteriyor.” 

Geçtiğimiz hafta SEC, BlackRock’un yaptığı spot Bitcoin ETF başvurusunun yetersiz bulmuştu. SEC başvurularda gerekli güncellemelerin yapılarak tekrar başvurma imkanı da sunmuştu. Dün BlackRock’un Bitcoin ETF başvurusunu güncelleyerek tekrar SEC’e iletmesiyle daha önceki başvurunun reddiyle düşen Bitcoin, başvurunun ardından yükseldi. BlackRock, Fidelity, Morgan Stanley gibi dünya devlerinin piyasaya akın ettiği bu günler bize boğa sezonunun kapılarının aralandığının göstergesi.

CoinShares verilerine göre kripto para yatırım ürünlerine iki haftada toplam 334 milyon dolarlık giriş oldu. Geçen hafta piyasaya giren 125 milyon doların 123 milyon dolarını Bitcoin oluşturması yatırımcıların ilk tercihlerinin Bitcoin olduğunu gösteriyor. Kripto piyasanın toplam değeri yükselişine devam ederek gün itibariyle 1.17 trilyon doların üzerinde seyrediyor.

Altcoinlerde ise ayrışan TROY iki günde %110 artışla liderliği eline alırken, QI %23 artışla ikinci ve %18’lik hareketiyle onu takip eden OXT ise üçüncü sırada en çok kazandıran kripto varlıklar olarak yerlerini aldılar.

Makro gündemde bugün veri bulunmasa da piyasalar yarın yayımlanacak olan FOMC tutanaklarına odaklanmış vaziyette. Olası olumsuz sinyaller kriptolarda ufak geri çekilmelere neden olabileceği gibi Bitcoin’de güçlü duruşun devam ettiğini belirtmek gerek.

BITCOIN TEKNİK ANALİZ

Haziran’ın ikinci yarısından itibaren düşüş trendini çok sert ve hızlı bir şekilde kıran, artık yeni bir düzleme geçen lider kripto para birimi Bitcoin, güne 31.000$ bölgesinde alıcı bularak başladı. Bayram süresi boyunca da 30.000$ ila 31.000$ arasında dar bir bant aralığında fiyatlanarak ufak ufak ilerlemesini sürdürdü. 4 gündür yükseliş mumlarıyla gün kapanışı gerçekleştiren Bitcoin, makro veri akışının zayıf olduğu bir günde genel piyasa dinamikleriyle tandem şekilde bir hareket gerçekleştirebilir.

Son dönemde ABD ekonomisinde beklentiden gelen güçlü veriler, SEC ve FED tarafından gelen bazı olumlu söylemler ile büyük fon yönetim şirketlerinin etkisiyle olumlu bir hava yakalayan kripto para piyasası için bir miktar kar satışlarıyla da karşılaşılabileceği göz önünde tutulmalı. Bu gündem başlıklarıyla birlikte yükselişin devamı halinde 31.775$ sıradaki hedef seviye konumunda bulunurken önce 30.400$ ve ardından 29.350$ destek seviyeleri olarak karşımıza çıkıyor.

GRT TEKNİK ANALİZ

Aralık’tan ocak ayına kadar yalnızca 1,5 ay içerisinde %300, ardından haziran ayında %60’ın üzerinde getiri elde etmeyi başaran GRT coin, son iki günde gösterdiği yükseliş performansı ile en çok yükselen kripto paralar arasında yerini aldı. Daha önce de belirttiğimiz yapay zeka coinlerinin zaman zaman olumlu ayrışacağı beklentileri gerçekleşmeye devam ediyor. Bir yapay zeka coini olan GRT coin de son iki günde %30’un üzerindeki primle dikkat çekiyor.

Sabah saatlerinde yine yüksek volatilite ile hareket eden GRT coin, 0,1228$ yatay desteğinin üzerinde kaldığı sürece yükseliş hareketinin devamını getirebilir ve fibonacci 0,5’e denk gelen 0,1316$’a yükselebilir. Fibonacci 0,618’e denk gelen 0,1419$ da bir sonraki olası hedef konumunda bulunuyor. Geri çekilmelerde ise önce 0,1228$, ardından fibonacci 0,236’ya denk gelen 0,1086$ seviyesi GRT coin için destek bölgesi olarak çalışabilir.

 

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir