Kripto

Bitcoin 39.500 Doları Gördü

Avatar
  • 23 Ocak 2024
  • Okuma süresi: 8 dakika
Bitcoin 39.500 Doları Gördü

Grayscale’ın üzerinden gelen satış baskısıyla, Bitcoin 39.500 doları gördü.

Dün akşam akışa düşen Grayscale ETF haberlerinin ardından 39.500 dolara geri çekilen Bitcoin, yeni günde 40.034 dolar seviyesinde; Ethereum da 2.344 dolar seviyesinde işlem görüyor. Kripto para piyasasının toplam piyasa değeri 1,53 trilyon dolar; Bitcoin’in piyasa değeri 784 milyar dolar, Ethereum’un piyasa değeri ise 281 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

CoinTR Araştırma Departmanı tarafından hazırlanan bültende günün öne çıkan başlıkları var!

 

Grayscale Üzerinden Gelen Satış Baskısıyla Bitcoin 39.500 Doları Gördü

Dün akşam piyasaya sürülen Grayscale ETF haberlerinin ardından 39.500 dolara gerileyen Bitcoin, yeni günde 40.034 dolar seviyesinde işlem görüyor. Ethereum ise 2.344 dolar seviyesinde alıcı buluyor. Kripto para piyasasının toplam piyasa değeri 1,53 trilyon dolar iken, Bitcoin’in piyasa değeri 784 milyar dolar, Ethereum’un piyasa değeri ise 281 milyar dolar seviyesinde bulunuyor.

 

FTX’in Büyük Satışıyla Grayscale’in Bitcoin Fonundan 1 Milyar Dolarlık Çıkış

FTX, Grayscale’in Bitcoin Trust (GBTC) hisselerinden yaklaşık 1 milyar dolar değerinde bir satış yaparak GBTC’nin bu ay içindeki 2 milyar dolarlık çıkışının yarısını gerçekleştirdi. İflas etmiş varlık fonu FTX, bu çıkışın büyük bir kısmını oluşturan 22 milyon GBTC hissesini elden çıkardı. SEC’in onayıyla borsa işlem fonuna dönüştürülen GBTC, FTX’in satışları sonucunda önemli bir sermaye çıkışı yaşadı. FTX’in GBTC sahipliğini sıfırlaması ile birlikte satış baskısının azalması bekleniyor.

 

Alameda Research, Grayscale’e Açtığı Davayı Geri Çekti

FTX’e bağlı hedge fonu Alameda Research, Grayscale Investments’a karşı açtığı dava dosyasını geri çekti. Şirket, Grayscale trust’larda “kırmızı yatırımları ve ücretleri azaltmaya” yönelik olarak başvuruda bulunmuş ve paydaşlar için 9 milyar dolar veya daha fazlasını serbest bırakmayı hedeflemişti. FTX CEO’su John J. Ray III, Grayscale’in kendi çıkarları ve düzenleme yasağının baskısı altında değer kilitlemeye çalıştığını iddia etmişti. Alameda’nın dava çekilmesi, Grayscale’in öncü GBTC fonunu bir spot ETF’ye dönüştürmesinin ardından ve milyarlarca dolarlık çıkışlar yaşandıktan sonra geldi. Bu olaylar, SEC’nin geçtiğimiz aylarda Grayscale’in GBTC’yi spot bitcoin ETF’sine dönüştürme talebini yeniden incelemesi gerektiği yönündeki bir mahkeme kararının ardından Bitcoin ETF’lerinin onaylandığını ortaya koydu.

 

Dencun Güncellemesiyle Ethereum, Katman-2 Rollup’lar İçin Daha Düşük Gas Ücretlerine ve Hızlı İşlemlere Kavuşuyor

Dencun güncellemesiyle Ethereum, katman-2 rollup’lar için daha düşük gas ücretleri ve hızlı işlemler sunacak. Güncelleme, Goerli testnet’te başarıyla uygulandı, ancak bir hata nedeniyle dört saatlik bir gecikme yaşandı. Dencun, Sepolia ve Holesky testnet’lerine de uygulanacak ve ardından Ethereum ana ağına geçiş yapılacak. Güncelleme, Ethereum İyileştirme Önerileri’ni içeriyor ve özellikle proto-danksharding ve blob işlemleri ile Ethereum’un ölçeklenebilirliğini artırmayı hedefliyor. Blob işlemleri, işlem verilerini daha düşük maliyet ve etkili bir şekilde depolamayı amaçlıyor. Dencun güncellemesi, L2’ler için daha fazla blok alanı ve düşük maliyetler sunacak, aynı zamanda on-chain depolanan verileri otomatik olarak kaldırarak daha verimli bir sistem sağlayacak. Bu güncelleme, Ethereum ekosistemine özellikle rollup projeleri için avantajlar sunarak daha düşük gas ücretleri ve hızlı işlemler getirmeyi amaçlamaktadır.

Dencun güncellemesi, L2’ler için daha fazla blok alanı ve düşük maliyetler sunacak, aynı zamanda on-chain depolanan verileri otomatik olarak kaldırarak daha verimli bir sistem sağlayacak. Bu güncelleme, Ethereum ekosistemine özellikle rollup projeleri için avantajlar sunarak daha düşük gas ücretleri ve hızlı işlemler getirmeyi amaçlamaktadır.

 

Yasa Dışı Kripto İşlemlerinde 2023’te Gözle Görülür Düşüş Yaşandı

Chainalytics’in raporuna göre, yasa dışı kripto para işlemleri 2022’de 39,6 milyar dolar seviyesinden 2023’te önemli bir düşüşle 24,2 milyar dolara geriledi. Bu düşüş, 2020 yılından bu yana ilk kez kaydedilen önemli bir azalma olarak dikkat çekiyor. Raporda, kripto para birimleriyle ilgili yasa dışı faaliyetlerin azaldığı ve bunda sektördeki düzenlemelerin etkili olduğu vurgulanıyor.

 

Binance ve SEC Arasındaki Kripto Güvenlik Token’ları Davasında Yapılan Duruşmada Argümanlar Sunuldu

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından Binance’e yönelik açılan dava kapsamında, Binance’ın avukatları, belirli token’ların güvenlik token’ı olarak kabul edilip edilemeyeceği konusundaki argümanlar nedeniyle davayı reddetme talebinde bulundu. 22 Ocak’ta gerçekleşen duruşmada, Binance’ın hukuk ekibi, SEC’nin kripto paraları nasıl değerlendirdiğine dair argümanlarını sundu. SEC’in tüm varlıklar için geçerli olan güvenlikler için Howey testini “net” gördüğü, düzenleyicilerin şirketlere ihlal uyarısı yapma yükümlülüğünün olmadığı belirtildi. Hakim Amy Berman Jackson, SEC’in ve Binance’ın argümanlarını değerlendireceğini belirtti. Bu dava, ABD’de faaliyet gösteren kripto şirketleri üzerinde önemli etkilere sahip olabilir. Binance, Binance.US ve eski CEO Changpeng Zhao, Kasım 2023’te, ABD Adalet Bakanlığı, Hazine Dairesi ve Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu ile 4.3 milyar dolarlık bir anlaşmaya varmıştı. Zhao, anlaşmanın bir parçası olarak bir suçlamayı kabul etmiş ve 23 Şubat’ta mahkeme tarafından cezalandırılacak. 22 Ocak’taki duruşma, başlangıçta 19 Ocak’ta planlanmıştı, ancak hava koşulları nedeniyle ertelenmişti.

 

Davos 2024 Paneli: Küresel Ekonomideki Zayıf Büyüme Dönemi Ele Alındı

Davos 2024’te gerçekleşen bir panelde, enflasyondaki düşüş ve artan küresel ticarete rağmen, küresel ekonominin 1990’lı yıllardan bu yana en düşük büyüme dönemiyle karşı karşıya olduğu belirtildi. Katılımcılar, dünya ekonomisinin son derece zayıf bir büyüme evresine girdiğini vurgulayarak, gelecekteki belirsizliklere dikkat çektiler.

Teknik Analiz

BTC/USDT

Bitcoin, dünkü kapanışı destek seviyesi olan 40.298 doların altında, 39.450 dolar seviyelerinde gerçekleştirdi. Bugün sabah saatlerinde ise 40.096 dolar seviyelerinde işlem görüyor. 38.000 dolar seviyelerine bir geri çekilme riskinin ortadan kalkabilmesi için günlük kapanışı bir sonraki direnç seviyesinin üzerinde hacimli bir mumla tamamlaması gerekiyor. Ancak, bu direnç seviyesine yaklaşıldıkça Bitcoin, satış baskısıyla karşılaşabilir. Sağlıklı bir toparlanma için 38.000 dolardaki destek seviyesine dokunması ve ardından bu seviyeden gelecek tepki alımlarıyla yönünü tekrar yukarı çevirmesi beklenebilir.

ETH/USDT

Ethereum, dünkü günlük açılışında 2.448 dolar seviyesindeki destek noktasını aşağı yönlü kırdı ve kapanışını bu seviyenin altında gerçekleştirdi. Bugün sabah saatlerinde 2.346 dolar civarında işlem görüyor. Ethereum’un takip edilmesi gereken önemli destek seviyesi 2.161 dolar’dır. Şu anda direnç seviyesi olan 2.448 doları test etme potansiyeline sahip olabilir. Sağlıklı bir toparlanma için Ethereum’un 2.161 dolar destek seviyesine dokunup geri dönmesi önemli olacaktır. Ardından, gelecek yükselişler için daha güçlü bir temel oluşturabilir.

SOL/USDT

Solana, birçok kripto para gibi günlük kapanışını kendi destek seviyesinin altında gerçekleştirdi. 83-84 dolar seviyelerinden gelen alımlarla bugün sabah saatlerinde direnç seviyesinin hemen altında, 85,24 dolar seviyesinden fiyatlanıyor. Önündeki direnç seviyesini yakından takip edilmelidir. Bu bölgelerden bir satış baskısıyla, kendini 78,49 dolardaki destek seviyesine doğru çekme ihtimali söz konu olabilir.

ARB/USDT

ARB, üç gün boyunca testler yaparak 1,81 dolarlık destek seviyesini aşağı yönlü kırmaya çalıştı. Dünkü günlük açılışıyla birlikte hacimli bir kırılma gerçekleştirdi. 1,67 dolar seviyelerinden destek bulsa da önemli bir destek seviyesini ciddi bir şekilde aşağı yönlü kırmış oldu. Bu durum, ARB’nin 1,50 dolara doğru bir geri çekilme yaşayabileceği hatta bu fiyatın altına gelebileceği anlamına gelebilir. Bu nedenle, ARB’nin 1,81 dolar destek seviyesini hacimli bir mumla kırmadan, tehlike sinyalleri devam edecek gibi görünmektedir.

 

Öne Çıkan Altcoinler

Arcblock (ABT): Fiyatı $0,2546, son 24 saatte %22,91 ve 7 günde %19,08 artış gösterdi. Piyasa değeri $25,081,720

UMA(UMA): Fiyatı $6,10, son 24 saatte %12,33ve 7 günde %204 artış gösterdi. Piyasa değeri $465,756,156

Ethernity Chain(ERN): Fiyatı $2,07, son 24 saatte %8,89 ve 7 günde %4,67 artış gösterdi. Piyasa değeri $41,673,118.

Chrono.tech(TIME): Fiyatı $25,96, son 24 saatte %17,79 ve 7 günde %3,35 düşüş gösterdi. Piyasa değeri $15,774,381

Ondo Finance(ONDO): Fiyatı $0,2394, son 24 saatte %13,05 düşüş ve 7 günde %47,82 yükseliş gösterdi. Piyasa değeri $326,496,292

Adventure Gold(AGLD): Fiyatı $1,02, son 24 saatte %13,57 ve 7 günde %24,85 düşüş gösterdi. Piyasa değeri $78,777,370

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir