Kripto

Bitcoin 30.000 dolar altında hareketlilik gösteriyor

TeknolojiWins Haber Merkezi
  • 10 Ağustos 2023
  • Okuma süresi: 4 dakika
Bitcoin 30.000 dolar altında hareketlilik gösteriyor

Bitay Araştırma Departmanı Analisti Betül Yavuz, kripto para gündemini değerlendirdi.

“Bitcoin bugün açıklanacak ABD TÜFE rakamları öncesi tekrar 30.000$ altında hareketlilik gösteriyor. Yeni güne 2.9500$ seviyelerinde başlayan Bitcoin’le birlikte Ethereum da 1.850$ seviyelerinden alıcı buluyor. ABD enflasyon verisi öncesi ve haber akışlarıyla birlikte kripto piyasasının toplam değeri 1,13 trilyon dolar seviyelerinde hareketlilik gösteriyor” 

Makro gündemde bu haftanın sakinliğini bugün ABD’den gelecek olan enflasyon ve işsizlik haklarından yararlanma başvuru verilerinin bozması bekleniyor.  FED’in para politikasına yön vermesi açısından yakından takip edilen verilerden, temmuz ayı TÜFE verisi TSİ 15.30’da radarımızda olacak. Özellikle FED Başkanı Powell’ın en son toplantıda “çekirdek TÜFE umduğumuz kadar hızlı düşmedi” söylemi gözleri çekirdek TÜFE verisine çevrilmesine neden oldu. Bununla birlikte, gıda ve enerji fiyatları hariç hesaplanan çekirdek enflasyondaki yıllık artış mayısta %5,3 iken haziranda %4,8 seviyesinde gerçekleşmişti. Bugün gelecek olan veride beklenti yine %4,8 olarak gerçekleşmesi. TÜFE’nin ise temmuzda aylık bazda %0,2, yıllık %3,3 artış göstermesi bekleniyor.

Makro gündem dışında kripto piyasasının iç dinamiklerindeki haber akışları ise kripto paralar özelinde hareketliliklere neden olmaya devam ediyor. Dün Microsoft ve Aptos Labs, yapay zeka ve blockchain çözümleri için ortaklık kurdu.  “Web3’ün kilidini açmak” için kurulan ortaklık haberiyle birlikte Aptos’un yerel kripto para birimi APT %19 artış gösterdi.

Bir diğer haber ise bildiğiniz üzere yıllar boyunca süren SEC ile Ripple davasını geçtiğimiz ay Ripple lehine sonuçlanmıştı. SEC dün mahkeme kararına itiraz için adım attı. Resmi talep ardından ise XRP %5 civarında düşüşle birlikte yeni günde 0.62$ seviyelerinden başladı.

ABD enflasyon verisi öncesi ve haber akışlarıyla birlikte kripto piyasasının toplam değeri 1,13 trilyon dolar seviyelerinde hareketlilik gösteriyor. Yeni günde Bitcoin, Ethereum ve diğer altcoinlerde karışık bir seyir hakimken, son 24 saatte altcoinler arasında ayrışan AKRO %12’lik yükselişle liderliği alırken, %10 artışla Barcelona Fan Token (BAR) ikinci ve %9’luk hareketiyle onu takip eden APT ise üçüncü sırada en çok kazandıran kripto varlıklar olarak yerlerini aldılar.

Bugün gelecek olan verilerde özellikle çekirdek enflasyonda gözlemlenen bir soğuma piyasalarda bir yükselişe neden olabilirken, beklenti üstü gelen veriler düşüşleri beraberinde getirebilir. Volatilitenin yüksek olacağı bir günde dikkatli olmakta fayda var.

Bitcoin (BTC) Teknik Analiz

Bitcoin, salı günü ile birlikte dün de tekrar 30.000$ seviyesinin üzerini test etse ve kanalın üst bandına dokunsa da kalıcılık sağlayamadı. Yeni güne 29.500$ civarında başlayan Bitcoin aynı zamanda düşen kanalın orta bant ile üst bandın arasında pozitif bir bölgede hareketlilik gösteriyor.

Şu sıralar denge bulma arayışında olan Bitcoin aynı zamanda haftanın en kritik verisi olan ABD enflasyonun bekliyor. Yıllık enflasyonun uzun bir aradan sonra yükselişe geçmesi bekleniyor. Beklentiden yüksek gelebilecek olan bir veri Bitcoin başta olmak üzere kripto para piyasasında dalgalanma yaratabilir. Bununla birlikte 29.500$ bölgesinin tekrardan destek seviyesine dönüştürülmesi önemli. Pozitif senaryo halinde 30.000$ ve 30.435$ seviyeleri direnç noktası olarak çalışabilir. Aşağıda ise 29.082$ bölgesi kısa vadede ana destek bölgesi konumunda.

Akropolis (AKRO) Teknik Analiz

Son zamanların en istikrarlı kripto paralarından olan AKRO, Bitay’da günün en çok yükselen kripto parası olmayı başardı. Bir süredir önermeye devam ettiğimiz AKRO, 200 günlük hareketli ortalamayı kendisine destek noktası haline getirerek ağustos ayı başından bu yana %100’e yakın yükseliş gerçekleştirdi. Oldukça sert bir şekilde yükselen AKRO, ilk aşamada 0.007$’a kadar bir kar satışlarıyla kısa vadede karşılaşabilir. Ancak genel olarak momentumunun güçlü olduğunu söylememiz doğru olacaktır. Bu aşamada onay da almasının ardından AKRO için sıradaki hedef seviyesi yaklaşık 15 aydır görmediği seviye olan 0.01$ seviyeleri olarak karşımıza çıkıyor. Aşağıda ise önce 0.007$ ardından ise yükselen kanalın üst bandına denk gelen 0.0065$ seviyeleri destek konumunda.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir