Kripto

Binance’ten Mayıs Ayına Dair Kripto Analizleri

TeknolojiWins Haber Merkezi
  • 9 Mayıs 2023
  • Okuma süresi: 4 dakika
Binance’ten Mayıs Ayına Dair Kripto Analizleri

Binance’in araştırma girişimi Binance Research tarafından kripto piyasalarında Nisan analizi ve Mayıs ayına dair tahminler açıklandı.

Binance Research, finans profesyonellerinin yanı sıra, kullanıcıların da Web3 dünyasını şekillendiren süreçlerin sektör düzeyinde analizinden faydalanmasını amaçlıyor.

Web3 ekosistemi içerisinde yer alan en son gelişmelere ilişkin derinlemesine analizleri düzenli olarak yayınlayan Binance Research, sektörde yer alan finans profesyonellerinin yanı sıra, kullanıcıların da takip edebileceği bilgiler aktarmaya devam ediyor.

Nisan ayı kripto pazarında kilometre taşıydı

Binance Research tarafından açıklanan analizde Nisan ayı, Ethereum’un 12 Nisan’daki Shapella yükseltmesinden sonra kripto pazarlarının güçlü bir seyir izlemesi nedeniyle bir kilometre taşı ayı olarak yorumlandı. Ayrıca, ABD hükümeti tarafından büyük ölçekli bir bitcoin satıldığına dair söylentilerin asılsız iddia olduğu da ortaya çıktı.

 

Nisan ayına dair detaylı analizlerin yer aldığı Binance Research raporunda, SOL’un %8’lik bir artışla ayın en yüksek performansını sergilediği açıklandı. Bu artış, zincirde kilitlenen toplam değerin (TVL) Nisan boyunca %11’in üzerine çıkmasıyla geldiği ve ikinci en yüksek performans gösteren BNB’nin, iki milyon BNB’nin (yaklaşık 676,6 milyon $) üzerindeki 23. BNB yakımı boyunca yeşilde kalarak istikrar gösterdiği aktarıldı.

Raporda ayrıca, ilk 10 kripto para birimi arasında en düşük performans gösteren iki kripto para birimi olan MATIC ve XRP’in, Nisan ayında yaklaşık %12’lik önemli düşüşler gördüğü belirtildi. MATIC’in düşüşünün, günlük aktif adres ve işlemlerinde istikrarlı bir düşüşün yanı sıra bir önceki aya göre devam ettiği aktarıldı. Binance Research analiz raporunda, güçlü bir Mart ayına rağmen, XRP’nin düşüşünün belirsizliğine bağlanabileceğini açıkladı.

Binance Research Nisan ayı analizinde yer alan diğer bilgiler ise şu şekilde:

  • Merkezi olmayan finans (DeFi) piyasaları bir bütün olarak TVL’ye göre %0,50 düşüşle 49,5 milyar dolara geriledi. Yine de, TVL payına göre en iyi blok zincirlerinin bileşimi genel olarak değişmedi; Ethereum %58,4, Tron %11,1 ve BNB Chain %9,7 oldu.
  • En önemlisi, Ethereum’daki TVL, 16 Nisan’da 32,1 milyar doların üzerine çıkarak yılın en yüksek seviyesine ulaştı. L2 ağlarının birleşik TVL’si, yani Arbitrum, Optimism ve Polygon için de benzer bir eğilim görüldü ve bunlar da yeni zirvelere yükseldi. TVL’nin Ethereum’un Shapella güncellemesinden nasıl etkileneceği henüz belli değil.

NFT ticaret hacmi düşmeye devam ediyor

 Binance Research tarafından yapılan değerlendirmelerde yılın başında hızlı bir ivme yakalayan değiştirilemez tokenler (NFT’ler) de yer aldı. Raporda, yıla nispeten istikrarlı bir başlangıç yapsa da NFT ticaret hacminin kademeli olarak düştüğü ve bu eğilim Nisan’a kadar devam ettiği belirtildi. Raporda dikkat çeken bir başka detay ise NFT’lerin ay sonunda işlem hacminin Ocak ayı seviyesinin neredeyse yarısı kadar gerçekleşmesi oldu. Binance Research, benzer bir durumun, yıl boyunca yeni düşük seviyelere inen günlük ticaret ve günlük tüccar sayısı ile diğer önemli istatistiklerde de görüldüğünü kaydetti.

Yaklaşan etkinlikler

Binance Research ayrıca kullanıcıların en son Web3 haberlerinden haberdar olmalarına yardımcı olmak için mayıs ayında gerçekleşecek önemli olayları da paylaştı.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir