Kripto

Binance, SEC’in açtığı davanın reddini istedi 

Avatar
  • 22 Ocak 2024
  • Okuma süresi: 4 dakika
Binance, SEC’in açtığı davanın reddini istedi 

Binance, SEC’in kuralları ihlal ettiği iddiasıyla kendisine karşı açtığı davanın reddini talep etti. 

Kripto para borsası Binance, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) kuralları ihlal ettiği ve dolandırıcılık yaptığı iddiasıyla kendisine karşı açtığı davanın reddedilmesi talebinde bulundu.

 

Washington’da görülen duruşmada mahkeme konuya ilişkin bir karara varmadı. SEC, Haziran 2023’te kripto para borsası Binance’in kuruluşları ile şirketin kurucusu Changpeng Zhao’ya 13 suçlamayla dava açmıştı. Komisyondan yapılan açıklamada, söz konusu suçlamaların arasında kayıt dışı borsaların ve takas acentelerinin işletilmesi, Binance.US platformunda alım satım kontrolleri ve gözetiminin yanlış beyan edilmesi ile menkul kıymetlerin kayıt dışı arzı ve satışının yer aldığı kaydedilmişti. SEC, aynı ay, Binance’in ABD’deki varlıklarının dondurulması talebinde bulunmuştu. ABD hükümeti de Kasım 2023’te Binance’nin, kara para aklamayı önleme ve yaptırım yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle 4,3 milyar dolar ceza ödeyeceğini bildirmişti. Binance CEO’su Changpeng Zhao’nun anlaşma kapsamında istifa etmeyi ve 50 milyon dolar para cezası ödemeyi kabul ettiği aktarılmıştı.

Binance, SEC Davasının Reddedilmesi Talebiyle Hukuki Mücadelede

Geçtiğimiz Haziran ayında, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Binance’in ABD kolunu hacimleri şişirmek, fonları yönlendirmek ve yanıltıcı bilgi sağlamakla suçladı. Şirket, geçen yıl yasadışı finans ihlalleri nedeniyle Adalet Bakanlığı (DOJ) ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) ile 4,3 milyar dolarlık bir anlaşmaya vardı.

Washington DC federal mahkemesinde bugün (Pazartesi) kritik bir duruşma gerçekleşti ve Binance, Federal Yargıç Amy Berman Jackson tarafından yoğun bir incelemeye tabi tutuldu. Binance avukatları, SEC tarafından borsaya karşı açılan yüksek profilli bir davanın reddedilmesi taleplerini savunmak zorunda kaldı.

 

Binance, SEC’in Otoritesinin Olmadığını Savunuyor

Binance, SEC’in açtığı davayı iptal ettirmek istiyor; bu hukuki mücadele, kripto para borsası için Amerika Birleşik Devletleri’ndeki son büyük zorluklardan birini temsil ediyor. SEC, geçen yıl Haziran ayında, Binance’i, o zamanki CEO’su Changpeng Zhao ve borsanın ABD kolunu, ticaret hacimlerini yapay olarak şişirmek, müşteri fonlarını yönlendirmek, ABD müşterilerini sınırlamamak ve piyasa gözetim kontrolleri hakkında yanıltıcı bilgi sağlamak gibi birçok ihlalle suçladı.

Pazartesi günkü duruşmanın merkezinde Binance’in hukuk ekibinin ileri sürdüğü temel bir argüman vardı – SEC’in, söz konusu kripto varlıkları düzenleme yetkisi olmadığı, çünkü bunların bir yatırım sözleşmesi tanımını karşılamadığı. 1933 Menkul Kıymetler Yasası, “menkul kıymet” teriminin bir tanımını sağlar ve kritik bir hukuki test, bireylerin kar elde etme beklentisiyle ortak bir girişimde yatırım yapmak için sözleşme yapmalarını değerlendirir.

 

Binance ve Coinbase’e Yönelik Suçlamalar

Yargıç Jackson, Binance avukatlarına, kripto sektörünün yeni düzenlemelere ihtiyacı olduğu iddiasının, yatırımcıları korumak için tasarlanmış menkul kıymetler yasalarının esnek olması gerektiğini gösteren mevcut dava hukuku ile nasıl uyumlu olduğunu sordu. Mahkeme etkileşimi, SEC’in kripto sektörü üzerindeki düzenleyici otoritesini savunmak zorunda kaldığı son günlerdeki ikinci yüksek profilli mücadeleyi işaret ediyordu. Benzer bir şekilde, Coinbase ve SEC geçen hafta benzer konularda çatıştı.

Dikkat çekici bir şekilde, SEC’in Binance’e karşı davası, Coinbase ile olan anlaşmazlığından farklı olarak, ek olarak dolandırıcılık ve piyasa manipülasyonu iddialarını içeriyor. Önceki yıl, Binance, yasadışı finans ihlalleri nedeniyle DOJ ve CFTC ile büyük bir 4,3 milyar dolarlık bir anlaşmaya varmıştı. Zhao, ABD’nin para aklama karşıtı yasalarını ihlal ettiğini kabul etmiş ve anlaşmanın bir parçası olarak CEO olarak görevinden ayrılmıştı. Ancak, SEC’in davası hala borsanın üzerinde asılı bir gölge olarak durmaktadır.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir