Fintek

AWS, yeni yapay zeka araçlarını kullanıma sunuyor

TeknolojiWins Haber Merkezi
  • 14 Nisan 2023
  • Okuma süresi: 5 dakika
AWS, yeni yapay zeka araçlarını kullanıma sunuyor

AWS, üretici yapay zekadan yararlanmaya yönelik yeni araçlar kullanıma sunuyor.

Bir Amazon.com (NASDAQ: AMZN) şirketi olan Amazon Web Services (AWS), üretici yapay zekayı müşteriler için daha erişilebilir hale getirmek amacıyla makine öğrenimi portföyünde gerçekleştirdiği dört inovasyonu duyurdu. Bir yapay zeka (AI) öncüsü olan AWS, her ölçekten ve sektörden 100.000’den fazla müşterinin sektör lideri özelliklere sahip makine öğrenimi (ML) ve yapay zeka kullanarak inovasyon yapmasına yardımcı oldu. AWS’in yeni çözümleri, üretici yapay zekayı müşteriler için kolay, pratik ve uygun maliyetli hale getirerek bir sonraki inovasyon dalgasına güç kazandıracak.

AWS’in üretici yapay zekayı desteklemek için makine öğrenimi portföyünde gerçekleştirdiği dört inovasyon arasında bulunan Amazon Bedrock önizlemesi, AWS Inferentia2 çipleri tarafından desteklenen Amazon EC2 Inf2 bulut sunucularının genel kullanılabilirliği, AWS Trainium ve Amazon CodeWhisperer, AWS müşterilerinin bugün mevcut teknolojilerden hızla yararlanmalarının yanı sıra kuruluşlarında yeni üretkenlik düzeyleri elde etmek ve müşterilerine sunduklarını dönüştürmek için Temel Modeller (FM’ler) ve üretken yapay zekayı hızla kullanmaya başlamalarına olanak sağlayacak.

AWS Veritabanları, Analitik ve Makine Öğrenimi Başkan Yardımcısı Swami Sivasubramanian konuyla ilgili şunları söyledi: “AWS, altyapı, makine öğrenimi araçları ve amaca yönelik yapay zeka hizmetleri dahil olmak üzere ML yığınının her katmanında çözümler sağlayarak üretici yapay zekayı müşteriler için kolay, pratik ve uygun maliyetli hale getiriyor. Bedrock, müşterilerin temel modelleri kullanarak üretici yapay zeka uygulamaları oluşturup ölçeklendirmelerinin en kolay yolunu sunuyor. Amazon CodeWhisperer ise güvenli bir şekilde kodlama yapmak ve yapay zekayı sorumlu bir şekilde kullanmak konusunda en iyi yapay zeka kodlama yardımcısı olarak öne çıkıyor.

Amazon Bedrock: Üretici yapay zeka uygulamalarını kolayca oluşturma

Amazon Bedrock, komut üzerine metin, görüntü, ses ve sentetik veriler oluşturabilen uygulamalar olan üretici yapay zeka uygulamalarını oluşturmaya ve ölçeklendirmeye yönelik yeni bir hizmet. Amazon Bedrock, müşterilerin AI21, Anthropic ve Stability AI dahil olmak üzere en iyi AI modeli sağlayıcısı startup’ların temek modellerine (üretici yapay zekanın dayandığı ultra büyük ML modelleri) kolay erişim ve AWS tarafından geliştirilen Titan temel modelleri ailesine özel erişim sağlıyor. Tek bir model her şeyi yapamaz. Amazon Bedrock, önde gelen sağlayıcılardan bir dizi temel model sunuyor, böylece AWS müşterileri kendi özel ihtiyaçları için en iyi modelleri kullanma esnekliğine ve seçeneğine sahip olabiliyorlar. Sonuç olarak, Amazon Bedrock, FM’lerle üretici yapay zeka uygulamaları oluşturmanın ve ölçeklendirmenin en kolay yolunu sunuyor.

Üretici yapay zeka iş yüklerini çalıştırma maliyetini düşürme

Ultra büyük ML modellerini çalıştırmak için çok yüksek bilgi işlem gerekiyor. AWS Inferentia çipleri, AWS’de zorlu yapay zeka çıkarımı iş yüklerini (modelleri çalıştırma ve üretimdeki sorgulara yanıt verme gibi) geniş ölçekte çalıştırmak için en yüksek enerji verimliliğini ve en düşük maliyeti sunuyor. Sonuç olarak daha düşük maliyet ve enerji tüketimi, üretici yapay zekayı daha geniş bir müşteri yelpazesi için erişilebilir hale getiriyor.

Modelleri daha hızlı eğitmek için özel silikon

Üretken AI modellerinin doğru yanıtı, görüntüyü, içgörüyü veya diğer odak noktaları neyse onu sunabilmeleri için eğitilmeleri gerekiyor. Yeni Trn1n bulut sunucuları (bilgi işlemin gerçekleştiği ve AWS’in özel Trainium çipleri üzerinde çalışan sunucu kaynağı) bu modellerin hızlı ve uygun maliyetli bir şekilde eğitilmeleri için önemli olan devasa ağ iletişimi özellikleri sunuyor. Sonuç olarak, geliştiriciler modelleri daha hızlı ve daha az maliyetle eğiterek nihayetinde üretici yapay zeka modelleri tarafından desteklenen daha fazla hizmetin oluşmasını sağlayacaklar.

Gerçek zamanlı kodlama yardımı

Kod yazmanızı daha hızlı ve kolay hale getiren yapay zeka destekli bir kodlama yardımcısına sahip bir yazılım geliştiricisi olduğunuzu düşünün. Amazon CodeWhisperer tam olarak bunu yapıyor. Bir kullanıcının yorumlarına ve önceki kodlarına dayanarak gerçek zamanlı kod önerileri sağlamak için arka planda üretici yapay zeka kullanıyor. Bireysel geliştiriciler Amazon CodeWhisperer’a herhangi bir kullanım sınırı olmadan ücretsiz olarak erişebiliyor; profesyonel kullanım için ise kurumsal düzeyde güvenlik ve yönetim özellikleri gibi ek özelliklere sahip ücretli sürümler bulunuyor.

AWS’in misyonu, her beceri düzeyinden geliştiricinin ve her ölçekten kuruluşun üretici yapay zekayı kullanarak inovasyon yapmasını mümkün kılmaktır. AWS, yenilikçi çözümleri sayesinde geliştiricilerin makine öğreniminde kapsamlı uzmanlık gerektirmeden akıllı uygulamalar oluşturmasına olanak tanıyan güçlü araçlara ve teknolojilere erişim sağlıyor. Yapay zekanın demokratikleşmesi, kuruluşlara çok çeşitli kullanım alanında üretici yapay zekanın avantajlarından yararlanmaları, içgörüleri ortaya çıkarmaları ve yeni olasılıklar üretmeleri konusunda güç verecek.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir