Editörden

Avrupalı şirketlerin MarTech’ten beklentileri yüksek

TeknolojiWins Haber Merkezi
  • 19 Ocak 2023
  • Okuma süresi: 3 dakika
Avrupalı şirketlerin MarTech’ten beklentileri yüksek

Yeni SAS araştırmasına göre Avrupalı şirketlerin MarTech’ten beklentileri yüksek.

SAS’ın desteğiyle MIT Sloan Management Review Connections tarafından Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) bölgelerinde yakın zamanda yürütülen araştırmaya göre Avrupalı şirketlerin neredeyse yarısı, müşteri deneyimini (CX) 2024 yılına kadar %50’ye kadar iyileştirecek çözümlere yönelik yatırımlarını artırmayı planlıyor. Hatta katılımcıların %16’sı analitik, kişiselleştirme ve akıllı asistanlar gibi teknolojiler için harcamaları iki katından fazla artırmayı planlıyor.

Yatırım getirisi (ROI) beklentileri de buna paralel olarak yüksek. Yapılan tahminlere göre Avrupa’da önümüzdeki 24 ay içinde; mevcut durumda %12’den %34’e neredeyse üç kat artış yaşanması bekleniyor.

EMEA bölgesindeki “CX şampiyonları”, müşteri deneyimi girişimlerini kurumsal çapta bir dijital stratejiye dahil ederek müşteri deneyimini geliştirme ve yönetme konusunda ağırlıklı olarak yetenekli olduklarını belirtiyor. Avrupa’da, şirketlerin üçte ikiden fazlası (%69) bu entegrasyonu kurumlarında başarıyla uyguladıklarına inanıyor.

Ancak, küresel karşılaştırmada EMEA bölgesindeki şirketler, müşteri deneyimleri noktasında katedilecek daha çok yol olduğunu belirtiyor. Bu durumun nedeni olarak ise şirketlerde bu alana yapılan desteğin hala yeterli olmaması belirtiliyor. Teknoloji, şirket içinde müşteri odaklılığın daha fazla kabul görmesi odağında etkisini artırmayı sürdürüyor. Ankete katılanların yarısı, kuruluşlarının analitiği üç CX aşamasında, ürün/hizmet arama, dönüşüm ve uzun vadeli müşteri katılımı alanlarında kullandığını söylüyor.

 

Kesişen, katılımcı yaklaşım

SAS başarılı bir müşteri deneyiminin yakalanması için önemli faktörlerden birinin, sorumlulukların yöneticilere tavsiyelerde bulunan departmanlar arası ekiplere dağıtılması olduğunu vurguluyor. Ankette, Avrupa ve Orta Doğu/Afrika’dan bunu fark etmiş olan katılımcıların oranı %70 civarında seyrediyor. Buradaki belirleyici faktör, diğer faktörlerin yanı sıra, EMEA şirketlerinin yaklaşık %65’inin oluşturduğu belgelenmiş CX iş akışlarıdır.

Benzer şekilde, tek bir bilgi tabanı oluşturmak ve CX süreçlerini merkezi olarak yönetmek için iş birliğini destekleyen çözümlere ve platformlara ihtiyaç duyuluyor. Avrupa’da neredeyse her üç şirketten ikisi (%63) bu araçları kullanırken Orta Doğu ve Afrika’da ise %56 ile biraz daha düşük oranlarda seyrediyor. Katılımcıların %76’sı, bulut bilişim ve bir insana doğrudan erişimin önümüzdeki iki yıl içinde Avrupa’daki CX teknolojileri arasında kilit bir rol oynayacağını söylüyor. Bunu, gerçek zamanlı veri toplama (%72) ve canlı sohbet ve kişiselleştirme teknolojisi (her biri %71) gibi diğer başarı faktörleri takip ediyor.

 

SAS EMEA Pazarlama Analitiği Çözümleri Direktörü Andreas Heiz, “Müşteri deneyimlerinin kalitesi söz konusu olduğunda, EMEA bölgesindeki şirketler genellikle uluslararası rakiplerinin gerisinde kalıyor” diyor. “Teknoloji, Müşteri Deneyimi için daha fazla ivme yaratmaya yardımcı olabilir. Bunu başarmak için şirketlerin kapsamlı veri uzmanlığına ve uygun bir liderlik kültürüne ihtiyacı var.

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir